Творац је кровне организације Конгрес српског уједињења. Био је најугледнији српски лобиста у дијаспори.
- Ђорђевић је био диван човек, прави Србин, који ми је помогао да истражујем Србе у расејању - каже нам публициста др Марко Лопушина. - Од њега сам много научио. Био је и остао Београђанин у души и у срцу.
Завршио је Прву мушку гимназију (1954) и дипломирао на Правном факултету у Београду. Као одбојкаш отишао је на спортску турнеју у Француску и средином педесетих емигрирао. Сместио се Паризу код ујака, адвоката Михајла Стефановића.
- Из Париза је прешао у Калифорнију са својом супругом Францускињом - говори Лопушина.
- Потом је у САД довео и своју мајку. Дипломирао је природне науке и менаџмент на Берклију и на Државном универзитету Сан Франциско. Магистрирао финансије на Стенфорд универзитету (САД). Био је члан Републиканске странке и у младости председник Одбора младих републиканаца. Основао је интернационалну банку "Банка југоисточне Европе” у САД и био њен главни директор и председник.
Ђорђевић је деведесетих година прошлог века био најпознатији бранилац националних српских интереса у Америци. Као иницијатор, оснивач и председник Конгреса српског уједнињења – КСУ (1990-1992), био је председник Управног одбора више пута.
Уз помоћ КСУ Срби су ушли у Белу кућу, Конгрес, Стејт Департмент чиме су наши исељеници у САД постали, не само утицајан етнички већ и политички субјект у политичком животу Америке.
- Мајкл Ђорђевић је био иницијатор демократских промена у отаџбини. Залагао се за политичко, национално и људско измирење и преображај Србије - каже Лопушина. - Почетком деведесетих српска опозиција га је предлагала за премијера Југославије са Миланом Панићем. Оснивач је Задужбине "Студеница" за очување српске баштине, културе и развој образовања, која и данас активно ради.
Аутор је есеја "Амерички бизнис и хладни рат", књига "Свет поезије", "О срећном животу" и “Преписка са Дорицом Ћосићем 1991-1999.” (2011) о њиховом ангажману на развоју демократије у Србији. Написао је мемоаре “Деценија илузија” о Србији и српској дијаспори од 1900. до 2000. године. Ђорђевић је уврштен у 46. издање енциклопедије "Ко је ко у Америци", у “Енциклопедију српске дијаспоре” и у “Енциклопедију српског народа”. Добитник је Медаље части острва Елис, и Ордена матице Србије. Живео је у Сан Рафаелу код Сан Франциска у Калифорнији.
Пратите нас и путем иОС и андроид апликације
Коментари (1)