РОЈЕВИ СИТНИХ БУБА НА СВАКОМ ЋОШКУ, ГРАЂАНИ СРБИЈЕ УЗНЕМИРЕНИ: Стручњак открива зашто их је толико и до када им траје сезона

Дејана Калинић
Дејана Калинић

21. 05. 2023. у 10:08

ПОСЛЕДЊИХ дана грађани Србије у свим крајевима, а поготово они који живе у близини паркова и воде, жале се на ројеве ситних буба које неконтролисано лете. При томе, након што прођемо кроз рој, честа је појава да нам се гомила ситних инсеката залепи на одећу, а понекад нам улазе у очи и уста.

РОЈЕВИ СИТНИХ БУБА НА СВАКОМ ЋОШКУ, ГРАЂАНИ СРБИЈЕ УЗНЕМИРЕНИ: Стручњак открива зашто их је толико и до када им траје сезона

Фото: Принтскрин/Јутјуб

Ипак, иако се питамо која врста је у питању, ни највећи стручњаци не знају одговор на то питање.

Професорка Оливера Петровић Обрадовић са Пољопривредног факултета, објашњава за Телеграф.рс да у ројевима може бити и по неколико врста ситних инсеката, који се у струци најчешће називају двокрилци. Њихова бројност резултат је почетка пролећа, а и благе зиме.

- Много тога сада лети. Лете и биљне ваши јер се налазе на дрвећу и почињу да напуштају дрво, па траже зељасте биљке да пређу на њих. Видела сам и ја лично да се земља бели од кошуљица, оне се пресвлаче док су ларве и те кошуљице могу да лете и падају на вас. Огромна је бројност јер је била блага зима. Биљке су сочне и ваши се невероватно размножавају - каже професорка.

Други разлог за њихово неконтролисано кретање је то што их носи ветар. Како и сама напомиње, код Земунског кеја у Београду дешава се да уђете у рој буба ког се не можете отарасити, а та појава дешава се сваке године због парења.

- То је појава која се дешава сваке године, лете неконтролисано и та активност је везана за парење. У роју су мужјаци и женке, а после тга полажу јаја. То обично раде врсте које су ситне муве или комарци, али не ови што нас уједају. Оне не нападају нас, већ ми улећемо у њихове ројеве. Улетеће нам и у уста и у очи сигурно, дешава се - додаје саговорница.

Иако нам њихово присуство смета, професорка каже да није страшно и ако их случајно поједемо, јер је чињенца да смо у току живота свакако појели много инсеката, те нам се ништа неће догогодити.

Ројеве ћемо виђати до почетка јуна, а након тога стиже нам сезона комараца, непрестан свраб и уједи. За разлику од њих, ситне врсте не могу да нам почине никакву штету.

БОНУС ВИДЕО: ХЕРОЈИ ИЗ КОСОВСКОГ ПОМОРАВЉА СТИГЛИ У НИШ: Дочек тера сузе на очи

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"

ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.

05. 07. 2025. у 11:33

Коментари (1)

СПРСКО - БРАЗИЛСКИ ГЕНИ УЧИНИЛИ СВОЈЕ: Овако данас изгледа ћерка Марка Јарића и Адријане Лиме! (ФОТО)