РОЈЕВИ СИТНИХ БУБА НА СВАКОМ ЋОШКУ, ГРАЂАНИ СРБИЈЕ УЗНЕМИРЕНИ: Стручњак открива зашто их је толико и до када им траје сезона
ПОСЛЕДЊИХ дана грађани Србије у свим крајевима, а поготово они који живе у близини паркова и воде, жале се на ројеве ситних буба које неконтролисано лете. При томе, након што прођемо кроз рој, честа је појава да нам се гомила ситних инсеката залепи на одећу, а понекад нам улазе у очи и уста.

Фото: Принтскрин/Јутјуб
Ипак, иако се питамо која врста је у питању, ни највећи стручњаци не знају одговор на то питање.
Професорка Оливера Петровић Обрадовић са Пољопривредног факултета, објашњава за Телеграф.рс да у ројевима може бити и по неколико врста ситних инсеката, који се у струци најчешће називају двокрилци. Њихова бројност резултат је почетка пролећа, а и благе зиме.
- Много тога сада лети. Лете и биљне ваши јер се налазе на дрвећу и почињу да напуштају дрво, па траже зељасте биљке да пређу на њих. Видела сам и ја лично да се земља бели од кошуљица, оне се пресвлаче док су ларве и те кошуљице могу да лете и падају на вас. Огромна је бројност јер је била блага зима. Биљке су сочне и ваши се невероватно размножавају - каже професорка.
Други разлог за њихово неконтролисано кретање је то што их носи ветар. Како и сама напомиње, код Земунског кеја у Београду дешава се да уђете у рој буба ког се не можете отарасити, а та појава дешава се сваке године због парења.
- То је појава која се дешава сваке године, лете неконтролисано и та активност је везана за парење. У роју су мужјаци и женке, а после тга полажу јаја. То обично раде врсте које су ситне муве или комарци, али не ови што нас уједају. Оне не нападају нас, већ ми улећемо у њихове ројеве. Улетеће нам и у уста и у очи сигурно, дешава се - додаје саговорница.
Иако нам њихово присуство смета, професорка каже да није страшно и ако их случајно поједемо, јер је чињенца да смо у току живота свакако појели много инсеката, те нам се ништа неће догогодити.
Ројеве ћемо виђати до почетка јуна, а након тога стиже нам сезона комараца, непрестан свраб и уједи. За разлику од њих, ситне врсте не могу да нам почине никакву штету.
БОНУС ВИДЕО: ХЕРОЈИ ИЗ КОСОВСКОГ ПОМОРАВЉА СТИГЛИ У НИШ: Дочек тера сузе на очи
Препоручујемо

НАЈЕЗДА У СРБИЈИ: "Гроздови" заразних инсеката - падају и са дрвећа, треба се чувати
20. 05. 2023. у 11:17

БЕОГРАЂАНИ, ОПРЕЗ: Заражени крпељи откривени на шест локација у граду
27. 04. 2023. у 18:36

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (1)