ВИДОВДАНСКИ САБОР СРПСКЕ ДИЈАСПОРЕ Брнабић: Дијаспора веома важна за Србију
У ДОМУ Народне скупштине данас је почео Видовдански сабор српске дијаспоре, у присуству премијерке Ане Брнабић, која је поручила да је дијаспора веома важна за нашу земљу и да ће им држава омогућити да се врате или да инвестирају у Србију ако то желе.
Брнабићева је казала да јој је велика част што је на овом скупу са својим сународницима. Истакла је да Влада Србије има три различита тела која раде са дијаспором, што најбоље потврђује колико је дијаспора нашој земљи важна, прецизирајући да је то Министарство за дијаспору, Управа за дијаспору у оквиру Министарства иностраних послова и платформа "Тачка повратка" и они решавају сваки проблем који дијаспора има.
- Ми смо се овде окупили први пут након 10 година и огромна нам је жеља да свима вама који желите да се вратите то омогућимо, као и да вам омогућимо да инвестирате у земљу ако желите, али и да чујемо све ваше идеје које имате - казала је Брнабићева.
Она је навела и да се од 2018. већ сваког децембра одржава скуп који окупља младе људе који углавном студирају у иностранству, како би се чули проблеми са којима се они сусрећу, а од којих су многи исправљени. Према речима премијерке, Србија гради и брзе саобраћајнице, повезује места брзом железницом, а слика наше земље се променила и довођењем интернета у многе делове земље, а жеља је да до краја 2025. године 100 одсто територије земље буде прекривено интернетом.
Она је подсетила и да су се током пандемије, многи људи из расејања вратили у земљу, али да су многи од њих и даље остали ту да живе и граде своју будућност .
- И даље је 15.000 наших људи више у Србији, него пре почетка пандемије корона вируса - навела је премијерка.
Брнабићева је подсећајући шта је све држава урадила за дијаспору казала и да је држава направила програм стамбених кредита за дијаспору и оне који планирају да се врате , а који раније није постојао. Покренута је, како је навела и посебна погодност која омогућава да се људи који немају наше држављанство, а то се посебно односи на другу или трећу генерацију оних који живе ван Србије, као и за оне који су пре неколико година отишли у земље које не дозвољавају двојно држављанство, а желе да неко време проведу у земљи, да се врате.
- Управа за дијаспору је у претходне три године опремила чак 34 школе српског језика у многим земљама", казала је премијерка и најавила да ће у септембу први пут ове године бити отворене три школе у САД-у. Она је додала да је обезбеђено и 25.000 уџбеника и лектира за нашу децу у иностранству и да је у претходне три године држава помогла и 106 културно уметничких друштава у дијаспори.
Брнабићева је казала и да је буџет за економско оснаживање Срба у региону за ову годину три пута већи, а уведен је и подстицај за повратак оних најбољих уколико одлуче да се врате у земљу, који предвиђа да послодавци који одлуче да запосле те људе буду ослобођени од чак 40 одсто пореза на пет година.
- Дуги низ година рак рана за повратак наших људи је била и вредност имовине коју ће донети. Зато је важно слушати ваше проблеме и ми, чим смо то чули, за шест месеци смо решили проблем. Праг са 5.000 смо подигли на 20.000 евра уколико сте у иностранству живели од две до 10 година, а уколико сте у иностранству живели више од 10 година, тај праг не постоји и без икаквих проблема, царина и пореза можете да се вратите у Србију - навела је Брнабићева.
Према њеним речима, Србија није више само земља миграције, већ земља циркуларне миграције и имиграције, јер подаци показују да је у периоду 2015-19. године Србија имала нето прилив од око 90.000 људи у земљи, што показује не само снагу, већ и веру у нашу економију.
- У последњих пет година бележи се и константан раст захтева страних држављана за боравак у нашу земљу и прошла година је била апсулутно рекордна по броју боравишних и радних захтева у Србији - нагласила је премијерка. Она је обећала да ће држава дати све од себе да Србија постане још боље место за живот, која може слободно да се такмичи са најбогатијим државама.
- Моја жеља је да се сви ви вратите у земљу и да заједно сви радимо на томе", закључила је Брнабићева и нагласила да ће Србија увек бити уз све њене грађане. Сабор организује Министарство без портфеља задужено за координацију активности и мера у области односа с дијаспором. На Сабору који траје данас и сутра учествује више од 250 представника удружења и организација које окупљају српску дијаспору широм света, као и представници Срба из земаља региона.
- С поносом се данас састајемо у Дому Народне скупштине како бисмо заједнички разговарали о темама које су од суштинског значаја и за нашу отаџбину и за српску дијаспору. Фокусираћемо се на питања јачања веза између домовине и дијаспоре, подршке српској заједници у иностранству, очувању српског језика и културе, унапређењу економских могућности за људе из расејања. Наша визија је да она буде снажан и активан партнер у изградњи Србије. Уверен сам да ћемо заједно постићи значајне закључке и донети основе за будућу дугорочну стратегију сарадње, као и за израду новог Закона о дијаспори - нагласио је Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен за дијаспору, домаћин скупа.
ОТКРИВЕНО КАКО СУ РУСИ УШЛИ У КУПЈАНСК: Украјинци бесни - То је кршење закона и правила ратовања, ратни злочин!
КИЈЕВ је саопштио да су се руски војници, прерушени у украјинске униформе, борили да уђу у град Купјанск на првим линијама фронта на северу Украјине.
15. 11. 2024. у 18:40
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)