УМЕСТО СЛОБОДЕ, НОВИНАРИ ДОБИЛИ БРИСЕЛСКЕ "ОКОВЕ: Хоће ли медији у ЕУ и њихови извори бити под присмотром
НЕЋЕ бити довољно амбасада да се новинари у њима сакрију, као што то чини оснивач Викиликса Џулијан Асанж, ако у праксу уђе први европски закон о слободи медија (ЕМФА), тврде угледни српски правници.
Савет ЕУ је 21. јуна усвојио акт који дозвољава државама да у мобилне телефоне и рачунаре новинара даљински угради шпијунски софтвер, који омогућава тоталну контролу над свим комуникацијама.
- Овакав закон значи гашење на само слободе информисања, већ и слободе мишљења! Ко ће уопште смети да разговара са новинарима који су априори означени као мета шпијунирања? Закон се показује као инструмент застрашивања извора, без којих новинар не може да ради! Амандман о шпијанирању је, каже се, тражила Француска, која се представља као симбол слободе мишљења и говора. Где су сада они "слободни француски интелектуалци" који су нападали Србе и Србију оспоравајући им право на одбрану? Зашто се не оглашавају сада, када је угрожено право на слободу информисања и мишљења - каже угледни српски адвокат Веселин Церовић.
Европску унију је још 2021. потресао шпијунски скандал, када су истраживачи 17 европских медијских организација и Амнести интернешнела утврдили да је у ЕУ нелегално праћено 50.000 људи,међу којима су најбројнији били новинари и адвокати! На њиховим телефонима је откривен шпијунски софтвер "Пегаз", произведен у Израелу, који могу да купе само државе. Компанија Касперски која производи антивирусне програме је "пегаз" назвала "тоталним надзором" јер омогућава снимање разговора, извлачење порука, фотографија, мејлова, активирање микрофона и камера, а да власник тога није свестан, јаш мање њихови извори.
Скандалозни резултати истраживања иницирали су доношење ЕМФА, а Европска комисија је као његове циљеве наведела осигурање слободе уредничког одлучивања у медијима, заштиту новинара од шпијунског софтвера, независно финансирање јавних медија, транспарентност власништва над медијима и оглашавања у њима, контролу концентрације власништва над медијима, заштиту од манипулисања садржајима великих платформи(big tech) и оснивање Европског одбора за медије. У мају 2023. текст закона је био готов, а новинари су његовим одредбама били заштићени од произвољног шпијунирања. Приговор на такву "превелику заштићеност" уложила је Француска и захтевала да се олакша шпијунажа новинара и њихових извора због "националне безбедности". Пракса је одавно показала да је значење тог појма веома растегљиво у односу на то ко га тумачи.
- Основна премиса и звезда водиља у развоју сваког демократског друштва је слобода човека и слобода личности. Слобода подразумева да не постоји неко ко ће да врши било какав вид надзора, над било киме, без претходно законом предвиђених услова. Закон који је усвојио Савет ЕУ је чиста подвала да би се ставио под надзор и контролу један од најбитнијих сегмената сваког слободног друштва - новинарство! Прислушкивањем новинара не крши се слобода само њему као грађанину, то је фашизам! Јер, код фашизма је сваки вид ограничења слободе дозвољен у име узвишеног циља, а у овом закону је тај циљ наводна заштита друштвеног поретка и грађана. То је само игра речи чији је прави смисао контрола и надзор новинарства као професије која штити друштво од лоших појава једнако као и тужилаштво и полиција - каже познати српски адвокат Небојша Перовић.
Када је Европска федерација новинара(ЕФЈ) дошла до измењеног предлога ЕМФА заједно са више од 60 новинарских и грађанских организација из целе Европе, послала је апел Савету ЕУ апелујући да не усваја накарадни закон. Правни стручњаци који су помагали новинарима уочили су да у тексту закона нема одредбе да се неко може ставити под надзор само ако за то постоји одлука суда!
- Тренутни предлог Савета не укључује мере које могу да заштите основна права, како то захтевају Уговор о Европској унији и Повеља о основним правима. ЕМФА би стога требало да следи основне стандарде уграђене у судску праксу Суда правде ЕУ и Европског суда за људска права. На пример, мора да садржи делотворно, обавезујуће и смислено претходно одобрење независног судског органа - упозорава се у апелу.
Адвокат Перовић открива да зашто су "заборављена" прецизна ограничења надзора:
- Могуће је да поједини угледни новинари чија реч има изузетну тежину у друштву изврше неко кривично дело мањег значаја и да их тиме уцене и ставе под своју контролу они који их прислушкују. Свеобухватним прислушкивањем какво омогућава шпијунски софтвер може дубоко да се продре у нечију приватност, а уценом таквим подацима "прислушкивачи" могу да држе у шаци новинаре. Овакав Европски закон о слободи медија значи да неко хоће да уведе фашизам под маском демократије. Као посленика права мислим да је то изузетно опасно по Европу и по њене житеље, па чак и цео свет.
Са друге стране могуће је да поједини угледни новинари чија реч има изузетну тежину у друштву изврше некоо кривично дело мањег значаја па да их ти исти који их прислушкују уцењују и ставе под своју контролу да пишу и извешатавају у њиховом интересу да не би обзанинли шта они раде у приватном животу. Или чак да тим прислушкивањем дубоко продру у нечију приватност и да самим подацима из приватности ће моћи да држа у шаци новинаре. Преведено на народски језик то значи да неко хоће да уведе фашицам под маском демократије. И за мене лично као посленика права мислим да је то изузетно опасно по европу и по житеље Европе, па чак и света.
Овакав закон значи гашење новинарстав, гашење јавне речи и установе и проефсије која има моћ као полицијка и тужилаштво. Имамо небројено примера да су затајаили и полоиција и тужилаштво, а да је новинаство успело да подигне њихов ниво рада.
Европски надзорник за заштиту података оценио је у својим прелиминарним напоменама да је ниво мешања савременог шпијунског софтвера у право на приватност је толико озбиљан да "у ствари лишава" појединца овог права.
- Садашњи компромисни текст, уместо да штити новинаре и њихове изворе, легализује употребу шпијунског софтвера против новинара... Нацрт става Савета брише исцрпну листу кривичних дела коју је Европска комисија поставила у члану 2. став 17. да би је заменила листом утврђеном "Оквирном одлуком о европском налогу за хапшење", условљену максималном казном притвора од најмање три године и са свим кажњивим кривичним делима максималном казном затвора од пет година, према националном закону. Ово има за последицу масовно проширење листе недела којима се оправдава примена шпијунског софтвера против новинара и новинарских извора - упозорила су медијска удружења.
Упркос овим разумним упозорењима Савет ЕУ је усвојио постојећи текст закона. Ако га, како је предвиђено, до 2024.верификују парламенти држава чланица, он ће почети да важи на територији целе ЕУ.
СВАКИ НОВИНАР АСАНЖ
УКОЛИКО Европски закон о слободи медија у садашњм облику уђе у судску праксу ЕУ цео свет ће бити угрожен, каже адвокат Веселин Церовић.
- Свако ће моћи да се позове на тоталитарни надзор у "демократској ЕУ" и уведе тоталитаризам. Како он функционише видимо на примеру Џулијана Асанжа, мученика за истину, кога САД нељудски прогоне. Текст закона какав је прихватио Савет ЕУ претвара сваког новинара у Асанжа.
НЕМЦИ КРОЈИЛИ ЗАКОН
У априлу 2023. председница Европске федерације новинара, Ренате Шредер је на конференцији "Стање медија у ЕУ, отворена питања" у Бриселу упозорила је да "немачка жута штампа покушава да обликује будући европски закон о слободи медија, а известилац Европског парламента им помаже", наводећи компаније које су власници медија широм ЕУ али и ван ње. Шредерова је нагласила да су на расправу о медијском закону углавном били позвани издавачи и пензионисани адвокати, а не новинари.
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
18. 12. 2024. у 17:42
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (3)