СРБИН КОЈИ ЈЕ ЗАДУЖИО И ОСВЕТЛИО СВЕТ: Данас славимо рођендан Николе Тесле

Новости онлајн

10. 07. 2023. у 08:47

НИКОЛА Тесла ће остати упамћен као један од најплодоноснијих научних умова савременог доба, човек чији су проналасци омогућили производњу и пренос струје, односно електрификацију градова због чега је човечанство ушло у ново доба технолошког и индустријског развоја.

СРБИН КОЈИ ЈЕ ЗАДУЖИО И ОСВЕТЛИО СВЕТ: Данас славимо рођендан Николе Тесле

FOTO: Arhiva novosti

Рођен је у Смиљану 10. јула 1856. године као четврто од петоро деце у породици православног свештеника Милутина и Георгине. Показујући снажан таленат за науку и истраживачки рад, по завршетку основног и средњег образовања, са 19 година се сели у Грац где похађа Политехничку школу.

Изузетно предан учењу Тесла током студија врло мало спава, проводи много времена читајући, а испите полаже са највишим оценама. Професори шаљу писма његовом оцу да испише сина уколико не жели да се убије прекомерним радом.

Испоставиће се да формално високо образовање неће моћи да заврши због сплета околности и недостатка новца (два пута је одбијан за стипендију у Матици српској). Од Граца, преко Марибора и Прага стиже у Будимпешту 1881. где се запошљава у телеграфској компанији „Америчка телефонска компанија“, пише РТС.

Тамо му се први пут јавила идеја о принципу ротирајућег магнетног поља, а потом је развио план за индукциони мотор – први корак ка успешном искоришћавању наизменичне струје.

У Париз се сели годину дана касније да ради у фирми Томаса Едисона на унапређењу електричне мреже, а 1883. године током задатка у Стразбуру прави први индукциони мотор који користи принцип обртног магнетног поља.

Већ наредне године, са писмом препоруке и четири цента у џепу стиже у Њујорк где се запослио код Едисона. Иако је Тесла одржао свој део погодбе да преправи и унапреди генератор једносмерне струје, Едисон је одбио да му плати.

Убрзо је дошло до разлаза њих двојице, а после и до „рата струја“.

Убеђен да је наизменична струја будућност, Тесла оснива компанију „Тесла електрично осветљење и производња“. Први електромотор на наизменичну струју направио 1887. године, а 1888. почиње рад са индустријалцем Џорџом Вестингхаусом, који је откупио права на Теслин патент полифазног система.

Тесла испред калема, Фото Википедија

Добили су понуду да осветле Светски сајам у Чикагу 1893. године, а током ње представили су посетиоцима систем наизменичне струје. Тесла, веома умешан и као шоумен, атрактивним наступима објашњавао је принцип обртног магнетног поља и индукционог мотора. Посетиоци су такође били одушевљени његовим флуоросцентним сијалицама.

После мучног и тешког сукоба са Едисоном, који је на све начине покушавао да прогура систем једносмерне струје, Вестингхаус и Тесла изашли су као победници. Вестингхаус је због дуготрајног сукоба умало банкротирао, па је Тесла поцепао уговор и ослободио америчког предузетника обавезе плаћања коришћења патената.

Икс-зраци, радио и бежични пренос

Теслин бриљантни ум се није фокусирао на само једну област, већ је експериментисао у многим пољима. Тако се још 1887. године заинтересовао за оно што ће се касније назвати икс-зрацима, а наредних неколико година осмислио је уређаје које ће касније користити Вилхелм Рендген при открићу икс-зрака 1895. године.

Тако је 1891. године изумео „Теслин калем“ који су се деценијама касније користили у радио предајницима и другој електронској опреми.

Увек заинтересован за даљинско управљање и слање сигнала, Тесла је након неколико претходних патената објавио изум првог телеаутоматизованог брода којим је даљински управљао, што је демонстрирао пред публиком у Медисон сквер гардену.

У лабораторији у Колорадо Спрингсу 1899. године бавио се бежичним преносом електричне енергије, покушавајући да искористи Земљу као проводник. Такође је радио и бројне експерименте бежичне телеграфије.

Вративши су у Њујорк 1900. године када почиње градња куле „Варденклиф“ који је требало да служи као Светска радио станица. Међутим, 1902. године затиче га вест да је Гуљелмо Маркони успео да оствари трансатлантски пренос радио-сигнала.

Амерички Завод за патенте 1904. године додељује Марконију патент на радио. Италијански инжењер 1909. године добија Нобелову награду, што је много погодило Теслу, а такође и лажна вест 1915. године да ће са Едисоном поделити Нобела за физику.

Умро сиромашан, а био један од најкориснијих људи који су икада живели

За живота је остварио тек неколико блиских пријатељстава и то са писцима Робертом Андервудом Џонсоном, Марком Твеном и Френсис Мерион Крофорд. Познат по не баш економичном управљање новцем, важио је за екцентрика, а многи су знали за његов страх од микроба.

Позније године провео је све више изолован и опседнут бизарним идејама. На његов 75. рођендан магазин Тајм га је ставио на своју насловну страну.

Преминуо је од срчаног удара 7. јануара 1943. године у хотелу Њујоркер. Тим поводом огласио се и градоначелник Њујорка: „Никола Тесла је умро. Умро је сиромашан, али је био један од најкориснијих људи који су икада живели. Оно што је створио велико је и, како време пролази, постаје још веће.“

Без његових изума савремена цивилизација изгледала би потпуно другачије. Патентирао је око 700 проналазака.

Поводом стогодишњице његовог рођења, 1956. године предложено је да јединица јачине магнетног поља добије Теслино име, а четири године касније то је и озваничено.

Тесла остао доследан вери Светог Саве и предака

Старешина Цркве Светих апостола Петра и Павла у Смиљану, госпићко-смиљански јереј Драган Михајловић изјавио је да људи из свих крајева света долазе у Смиљан како би посетили цркву као и родну кућу највећег српског научника.

Он је за Танјуг истакао да је, упркос томе што је своја знања стицао у Европи и Америци, Тесла остао доследан вери Светог Саве и својих предака.

- Храм Светих апостола Петра и Павла у Смиљану изграђен је 1765. године, а за време Другог светског рата је порушен, те је касније, 1986. године обновљен. У храму Светих апостола Петра и Павла службовао је српски прота Милутин Тесла, отац једног од наших највећих научника Николе Тесле који је крштен у том храну 1856. године - рекао је госпићко-смиљански јереј.

Према његовим речима, у цркву Светих апостола Петра и Павла долазе људи из свих крајева света како би посетили цркву као и родну кућу највећег српског научника. Отац Драган подсетио је на речи патријарха српског Порфирија, који је освештао цркву и који је тада рекао да се осећа као да је то место где је небо ближе земљи, а да се сваки гост који дође у цркву и Смиљан тако и осећа.

То су места која представљају светлост у тами, а светлост је наш путоказ у будућност и треба да буде место ходочашћа - рекао је старешина цркве у Смиљану.

Подсетио је и да је Тесла кључна фигура Смиљана код Госпића која привлачи ходочаснике који желе да сазнају како је изгледао један Теслин дан, али и да схвате која је то формула створила тако великог човека.

- Велика је част и задовољство службовати у цркви у којој је службовао отац нашег највећег научника Николе Тесле , а који је у овој цркви и крштен - рекао је отац Михајловић.

Посета цркви у Смиљану је, према речима јереја Михајловића прилика да се сви подсете колики је верник и патриота био Тесла који где год да је био, преносио је име свог рода.

- Смиљан је место где је направио прве кораке, где је крштен, одакле је крупним корацима кренуо да освоји свет. Мешавина емоција среће, поноса, туге које осети сваки ходочасник који ту дође мењају човека - рекао је отац Драган.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ОВО ЈЕ МАРКО КОЈИ ЈЕ ПОГИНУО КОД ЗРЕЊАНИНА: Потресне речи комшинице - То ће бити велика сахрана, његове сви знају и воле...