ТОПЛОТНИ УДАР МОЖЕ БИТИ КОБАН: Ево шта су први симптоми и шта одмах треба да урадите

Новости Онлајн

13. 07. 2023. у 07:19

У СУРЧИНУ, Лозници, Смедеревској Паланци, Краљеву, Ћуприји, Крушевцу и Неготину, данас ће по биометеоролошкој прогнози Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" време бити веома опасна појава, а за разлику од ових места који ће се црвенети, већина Србије биће наранџаста што значи да је време опасно.

ТОПЛОТНИ УДАР МОЖЕ БИТИ КОБАН: Ево шта су први симптоми и шта одмах треба да урадите

Фото: Танјуг

Веома опасно временски услови, како је објашњено, значи озбиљно одступање микроклиматских и амбијенталних услова од оних у зони термалног комфора, а што представља повећану вероватноћу за наступање тежих манифестација топлотног стреса, попут топлотног осипа, топлотног едема, топлотне синкопе, топлотних грчева, топлотног исцрпљења и топлотног удара.

Топлотни удар је најозбиљнија последица високих температура, он може бити и кобан, а наш чувени кардиохирург проф. др Миљко Ристић објашњава да њега карактерише снижење крвног притиска, због чега аутоматски мозак нема довољно крви.

- У зависности од временских услова, односно температура наш организам реагује ширењем или сужавањем крвних судова. При високим температурама, крвни судови се јако шире, долази до појачаног знојења, и онда често крвни притисак падне на границе које су ниже од нормалних. Топлотни удар се, управо, карактерише снижењем притиска. Аутоматски мозак нема довољно крви, јавља се једна врста несвестице, омаглице, пацијент осећа да је немоћан, малаксао, слаб, има убрзан пулс.  То се често дешава у великим градовима, у централним регионима, где је температура већа јер се загревају зидови и асфалт. Било ко да осети ове симптоме, треба да седне у оближњи ресторан или на клупу, да се освеже сладолеом, или хладним освежавајућим напитком - каже проф. др Ристић.

Уколико особа падне у несвест, најпре је треба поставити у лежећи положај, на леђа, и да јој се подигну ноге.

- Падање у несвест је последица снижења крвног притиска и недовољне васкуларизације мозга. Подизањем ногу, повећава се количина крви која је усмерена према централном нервном систему, то јест мозгу. Потребно је и ако се тај пацијент поврати, да му се да извесна количину течности, односно вода, и да се одведе у амбуланту да му јој се уради ЕКГ и видети тачно о чему се ради - саветује проф. др Ристић.

Професор каже да на време не можемо да утичемо али можемо да избегавамо излазак у спољну средину када су високе температуре, евентуално се кретати по хладовини, и да будемо адекватно обучени, односно лаганије него што је уобичајено.

- Најбоље је да дане топлотно таласа проводмо у кући, уз климу, тачније у расхлађеном простору, или у брдима или на планинама. Пацијенти који узимају кадриоваскуларну терапију, то треба да чине редовно, евентуално д је смање или повећају, уз консултацију са лекаром. На пример, неко ко има висок притисак, пошто се крвни судови на високој температури шире а смањује крвни притисак, можда би требало да смањи дозу лекова - објашњава проф. др Ристић.

"Батутове" издао мере превенције за грађане у местима који су у црвеној зони, односно у местима где је време веома опасно. То су:

- Често мењање чисте и суве одеће, требало би примењивати, како као превентивну меру, тако и у случају већ дијагностикованог топлотног осипа.

- Смањење интензитета физичке активности или скраћење времена изложености дејству повишене амбијенталне температуре;

- Редовни унос течности (1 чаша воде/20 мин) у устаљеном ритму, без обзира на евентуално одсуство осећаја жеђи.

- Појава топлотних едема горњих и доњих екстремитета превенира се регуларно обављеном аклиматизацијом на услове повишене спољне температуре ваздуха.

- До опоравка долази након боравка у хладнијем окружењу у трајању од 1 - 2 дана.

- На сваку појаву конфузности, несвестице, изразито топле и суве коже потражити хитну лекарску помоћ.

БОНУС ВИДЕО: АНКЕТА - Питали смо Београђане где летују ове године

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE