СУПЕРЋЕЛИЈСКА ОЛУЈА ЈАЧА ОД А-БОМБЕ: Најтоплији дани прете разорним невеременом

Борис Субашић

15. 07. 2023. у 12:31

СТРАХОВИТА "суперћелијска олуја" у Бачкој у четвртак по подне је почупала и изломила дрвеће, избушила градом величине тениске лоптице возила и куће.

СУПЕРЋЕЛИЈСКА ОЛУЈА ЈАЧА ОД А-БОМБЕ: Најтоплији дани прете разорним невеременом

Фото: Инстаграм принтскрин/nsuzivo.rs

Суперћелијска олуја нас подсећа да су силе природе владари на нашој планети, а страховите грмљавинске непогоде праћене снажним ветром и градом настају у лепим драматичним облацима кумулонимбусима, које волимо да посматрамо.

- Према дефиницији Светске метеоролошке организације кумулонимбус је тежак и густ облак, знатног вертикалног обима, у облику планине или огромних кула. То је облак вертикалног развоја и за његово формирање је потребно да хладан и влажан ваздух наиђе на топлу подлогу. Зато се грмљавински облаци - кумулонимбуси најчешће формирају у топлијој половини године - објашњава проф. др Југослав Николић, директор РХМЗ и стални представник Србије при Светској метеоролошкој организацији.

Грмљавинска непогода настаје тек када се оформи облак који се хоризонтално простире неколико десетина километара, док му се врхови подижу од пет километара висине све до нижих делова стратосфере. Основна јединица у грађи таквог кумулонимбуса је "конвективна ћелија", хомогена целина унутар облака у којој долази до снажног вертикалног ваздушног струјања када се врео ваздух са тла подигне до хладне и влажне ваздушне масе на висини.

- Ако кумулонимбус садржи више оваквих ћелија, он се назива вишећелијски. Суперћелијски облаци садрже суперћелије, сложеније творевине које карактерише циркулација истих и код којих је отежано дејство у циљу спречавања града. Енергија којом располаже кумулонимбус упоређује се са енергијом атомске бомбе. Последица ове енергије су јаки олујни ветрови који понекад чупају дрвеће, кидају електричне водове, оштећују кровове грађевинских објеката - наводи проф. Др Николић.

Foto: Printskrin Facebook/ Andrea Mattioli

Град достиже величину тениске лоптице

Грмљавинску непогоду ретко чини један кумулонимбус. Обично се ради о групи оваквих облака, а сваки од њих представља једну грмљавинску ћелију, која пролази кроз три стадијума: развоја, зрелости и нестајања, углавном независно од осталих ћелија.

- Циклус за сваку посебну ћелију траје око један сат, с тим што прва два стадијума, када је активност највећа, трају 30-40 минута. Грмљавинске непогоде трају и дуже, јер сваку од њих најчешће чини скупина грмљавинских ћелија. При преласку неке од тих ћелија у последњи стадијум, долази до израженог силазног кретања ваздуха што може дати јак импулс за развој нове ћелије. Понекад се на овај начин може регенерисати и суседна ћелија у фази нестајања, па се у већ релативно мирном облачном слоју неочекивано наставља грмљавинска активност - наводи проф. др Лазар Лазић, са Института за метеорологију Физичког факултета у Београду.

У случају фронталних грмљавинских непогода често се ствара више стотина километара дугачак појас кумулонимбуса звани "грмљавински зид", у коме сваки од вишећелијских облака са висином врха од преко 20 километара има акумулирану енергију већу него просечна атомска бомба.

ВРЕЛИНА КУВА ОЛУЈЕ

ПОЈАВА суперћелијских олуја, по речима метеоролога, није изузетак већ правило у најтоплијим периодима године.

- Топлотне грмљавинске непогоде јављају се у нестабилној ваздушној маси, при интензивном загревању тла и ваздуха Сунчевим зрачењем. Обично се јављају изнад копна, у поподневним часовима топлог дела године. Крећу се у правцу преовлађујућег ветра на висини, појачавајући се изнад јако загрејане подлоге и слабећи изнад мање загрејане. Њихова активност, по правилу, престаје у вечерњим сатима - наводи проф. др Лазар Лазић.

РХМЗ МОТРИ ОБЛАКЕ

КАДА се формира суперћелијски кумулонимбус противградна одбрана може само да смањи штету, јер се град из оваквих облачних система нигде у свету не може потпуно спречити, кажу метеоролози.

- Рад Сектора за ране најаве и упозорења РХМЗ-а је перманентан. За најширу јавност, на сајту РХМЗ-а, редовно се ажурирају упозорења на потенцијално опасне метеоролошке појаве по регионима у оквиру метеоаларма за наредна 72 сата. За све опасне појаве, које су у домену наранџастог и црвеног метео упозорења, посебно се издаје и текстуално упозорење, које се затим и путем СМС порука и мејла прослеђује значајним корисницима, као што су министарства, путари, општинске комуналне службе, медији - наводи проф. др Југослав Николић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

У РЕПУБЛИКУ Србију ушла је велика железничка композиција натоварена са 50 оклопних борбених транспортера БТР-80А који ће појачати јединице Војске Републике Србије. То је поклон мађарског премијера Виктора Орбана српском председнику Александру Вучићу.

01. 06. 2024. у 13:24

Коментари (2)

Иновација из Јапана као савршен додатак колекцији „Art Must Go On“ Бате Спасојевића