МАШИНЕ ЉУДИМА ОТИМАЈУ ПЛАНЕТУ? Да ли имамо разлога да страхујемо због замки, али и опасности које доноси вештачка интелигенција

Драгана Матовић

23. 07. 2023. у 08:00

ПОЈАМ вештачка интелигенција некада је био само имагинарна замисао у научнофантастичним филмовима, а сада је постао стварност која потреса све аспекте живота и прети да би могла да "овлада" човечанством. И док ентузијасти тврде да је то благослов за људски род који ће побољшати наше животе и решити проблеме који су нас дуго мучили, други, међутим, нису оптимистични. Скептици страхују да ће многа занимања нестати и да ће људи остати без посла.

МАШИНЕ ЉУДИМА ОТИМАЈУ ПЛАНЕТУ? Да ли имамо разлога да страхујемо због замки, али и опасности које доноси вештачка интелигенција

Фото Shutterstock

У студији Универзитета у Пенсилванији наведено је да ће први на удару бити математичари, порезници, писци, веб-дизајнери, анкетари, преводиоци, стручњаци за односе с јавношћу, лектори, рачуновође и ревизори, новинари и административни сарадници. Најава највећег глобалног интернет претраживача о стварању "вештачких" новинара додатно је подстакла забринутост и неизвесност, а холивудски глумци, сценаристи и филмски радници већ дуже време протестују због коришћења вештачке интелигенције (ВИ) на филму.

- Традиционални послови пролазе кроз трансформацију и то морамо да прихватимо - каже за "Новости" Петар Васић, комуниколог који се бави изучавањем вештачке интелигенције. - Вештачка интелигенција није само још једна од иновација као што многи причају. Кад се појавио трактор, људи су остали без посла, па су се преоријентисали. Ово је, међутим, другачије. Први пут имамо технолошко достигнуће које може да доноси одлуке. Измислили смо нешто што је интелигентно као човек и може да доноси одлуке. Измислили смо конкуренцију која је од нас много бржа. Када се ČetGPT појавио у новембру прошле године, имао је интелигенцију детета од три године. Сада већ има 14 година. Проблем је што ће нас брзо вештачка интелигенција превазићи скоро у сваком погледу. Брзо ће бити интелигентнија од нас. Али, то је неминовност коју морамо да прихватимо.

Научни сарадник у Институту за вештачку интелигенцију Србије, Драгиша Мишковић истакао је да вештачка интелигенција доноси велике промене у нашем животу:

- Прве на удару су професије које укључују монотоне послове, али ће временом ВИ системи напредовати и замењивати људе у различитим доменима. Сигурно је да ће и генерисати нове послове у доменима које и нисмо сада у стању да сагледамо. Према проценама Светског економског форума, до 2025. године отвориће се 97 милиона нових радних места, с тим да ће нестати 85 милиона радних места.

FOTO: Privatna arhiva

 
Први на удару математичари, порезници, писци, преводиоци, рачуновође, новинари

Ипак, Петар Васић је уверен да су све кампање да се заустави развој вештачке интелигенције узалудне:

- Када су се почетком двехиљадитих појавили торенти, у филмској и музичкој индустрији је покренута огромна кампања да се заустави нелегална дистрибуција филмова и музике. Међутим, неке ствари је немогуће зауставити. Мада мислим да је то немогуће, развој вештачке интелигенције би се наставио чак, и када би се угасили највећи интернет сервери. Шест месеци би било довољно да се вештачка интелигенција појави на новом серверу. Измислили смо аутомобил који се креће све брже и брже према провалији, а немамо кочницу да га зауставимо.

Тошо Борковић

 

Стручњаци упозоравају да би вештачка интелигенција могла да доведе не само до нестанка света, већ и до затирања људског рода. Колико смо, заправо, близу томе да машине преузму власт од људи, Васић каже:

- Скоро половина новца троши се за финансирање института који проучавају како да живимо са вештачком интелигенцијом. Решења намају, ма шта радили. Можда се вештачка интелигенција неће бавити нама ако постане много интелигентнија. Колико се ми бавимо мравињаком у нашем дворишту?! Прекопаћемо га, ако нам смета. Питање је да ли ћемо се ми у неком тренутку вештачкој интелигенцији наћи на путу.

Глобалистичка "култура"

ДОЛАЗИ чудно време - каже Васић. - Најављено је да ће се до краја године појавити играчке са уграђеном вештачком интелигенцијом. Телефон ће бити смешан наспрам нових "пријатеља" малишана који ће их посматрати као брата или сестру. Проблем ће бити и језички модел који ће користити. Највероватније ће се ослањати на америчку културу, што није добро за нашу децу. Али, мислим да смо већ закаснили да развијемо свој језички модел. Наша деца ће, као и многа друга широм света, расти уз тзв. глобалистичку културу која ће се ослањати на западну, а наша ће полако бити избрисана. То није добро. Очигледно је да су Кинези, ма колико смо их критиковали, видели оно што ми нисмо и због тога су се "затворили".

Чак и ако се добронамерна реченица "Желим да буде мир у свету" укуца у неки врло моћан софтвер, могла би да има, упозорава наш саговорник, катастрофалне последице:

- Можда ће његов одговор на питање како да не буде ратова бити да је најбоље да поубија све људе. То решење ће бити грешка у размишљању, али вештачка интелигенција неће стати док не заврши задатак. Један од начина може да буде да ће створити смртоносан вирус који се размножава преко фотосинтезе или ко зна шта већ. А, можда ће пожелети да својим творцима, уколико буде имала емпатије, направи рај на земљи. То је најбољи сценарио који може да нам се деси. Сви остали су катастрофални. Шта да радимо када је Пандорина кутија отворена.

Измислили смо аутомобил који се креће све брже и брже према провалији, немамо кочницу да га зауставимо

Вештачка интелигенција је донела и многе бенефите.

- Већ решава проблеме које човек није могао да реши сто година - каже Васић. - Али, нас то не импресионира јер ми се дивимо људима а не машинама. Човек се брзо навикне на помоћ машине. Зато ће инфлуенсери бити најплаћенији. Сада је могуће оно што сам говорио пре пет година, да ће клинац ући у аутобус, да ће му пасти нека идеја напамет и он ће изаћи из аутобуса као милионер. Стримовали смо информације са интернета, а сада стримујемо интелигенцију. Кад разумемо шта то значи биће нам лакше. Људи добијају новац зато што су интелигентна бића, а сад не видим разлог зашто би неко давао новац за нешто што може да добије бесплатно.

Да вештачка интелигенција већ узима данак говори и пример велике индијске компаније која је отпустила 90 одсто запослених који раде у области корисничке подршке. Заменила их је вештачком интелигенцијом.

- То ће масовно да се догоди и у маркетингу и новинарству - каже Васић. - Сви смо заменљиви. Засада су у најмањој опасности занатлије, што не значи да ће тако и остати уколико почну да се масовно производе роботи.

Фото Shutterstock

 

Ублажавање ризика

СТРУЧЊАЦИ упозоравају да би вештачка интелигенција могла да доведе до изумирања човечанства. Слично мишљење деле и у Центру за безбедност вештачке интелигенције при великим интернет претраживачима:

- Ублажавање ризика од изумирања због вештачке интелигенције требало би да буде светски приоритет поред других друштвених ризика попут пандемије и нуклеарног рата.

Србија је недавно усвојила Етичке смернице за развој, примену и употребу поуздане и одговорне вештачке интелигенције. Драгиђа Мишковић сматра да је важно да се могућност злоупотребе сведе на минимум, поштовањем етичких и безбедносних стандарда:

- Ако се ВИ систем комбинује са неодговарајућим улазним подацима, он може бити подложан неистинитим информацијама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (8)

НАВИЈАЧИ БАРСЕ У ТРАНСУ: Лионел Меси се враћа кући?