КРАЈИШНИЦИ СТИЖУ НА ПЕТРОВАЧКУ ЦЕСТУ: Почаст страдалима на месту где је хрватска авијација бомбардовала српске избегличке колоне

СРНА

04. 08. 2023. у 11:10

СТАНОВНИШТВО западнокрајишких општина дошло је на Петровачку цесту на место где је 1995. године хрватска авијација бомбардовала српске избегличке колоне и где ће данас руководства Српске и Србије одати почаст страдалима.

КРАЈИШНИЦИ СТИЖУ НА ПЕТРОВАЧКУ ЦЕСТУ: Почаст страдалима на месту где је хрватска авијација бомбардовала српске избегличке колоне

Фото: СРНА

Посебан детаљ на Петровачкој цести су чланови Аматерског културно-уметничког друштва "Мира Лукач" из Дрвара, који су били деца избегличке колоне, а данас су дошли у дрварској народној ношњи са личким капама.

Фото: СРНА

Начелник општине Дрвар Душица Рунић у разговору за Срну рекла је да је Крајина данас тужна.

- Не смемо заборавити нити дозволити да се понови никада више Петровачка цеста. Многи од нас носе успомене из избегличке колоне и сећају се тужних тренутака. Из свега смо научили да идемо напред, чувамо огњишта и српско име и презиме ван граница Републике Српске и Србије - рекла је Рунићева.

Председници Републике Српске Милорад Додик и Србије Алексадар Вучић данас ће у селу Јањила код Босанског Петровца положити венце на спомен-обележје на Петровачкој цести поводом обележавања Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у Погрому "Олуја" 1995. године.

Према подацима "Веритаса", током "Олује" протерано је више од 220.000 Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.869 погинулих и несталих Срба, од којих 1.220 цивила.

Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године "Олују" оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада светски експерти за ту област тврде да је та операција имала сва обележја геноцида.

Погром Срба у "Олуји" почео је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО на подручју Баније, Лике, Кордуна и северне Далмације.

Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.

20. 04. 2026. у 20:41

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: Закон је јасан, то је обавеза

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"

БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.

20. 04. 2026. у 20:04

Потврђена идиоткиња! Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: Фашистички олош, издала бираче

"Потврђена идиоткиња!" Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: "Фашистички олош, издала бираче"

ИТАЛИЈА је упутила оштар протест Русији након увредљивих изјава руског ТВ водитеља на рачун премијерке Ђорђе Мелони, док јој је председник државе пружио подршку и осудио скандалозне коментаре.

22. 04. 2026. у 08:44

Коментари (0)

Орбан се потукао са навијачем после пораза: Пролазници морали да их раздвајају, камере све забележиле! (ВИДЕО)