КОЛИКО ВИСОКУ ТЕМПЕРАТУРУ МОЖЕМО ДА ПОДНЕСЕМО? Када жива пређе овај подеок следи топлотни удар
ЖАРКЕ летње температуре изразито су непријатне и права је срећа што током године постоји само ограничен број дана са оваквим, екстремним температурама (мада се број таквих дана значајно повећао због климатских промена), посебно током година каква је ова.

FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ Pixabay
Још од НАСА студије из 1958. године, установљена је комфорна зона температуре између 4 и 35 степени Целзијуса, у којој, кад влажност не прелази 50%, људи могу да бораве неограничено дуго. Но, кад се нађе изван ове зоне, колико високу температуру људско тело може да поднесе?
Упркос бројним махом војним истраживањима, на ово питање нема једног општег, а прецизног одговора. Различите особе могу да издрже различите температурне екстреме, а то зависи и од начина одевања, физичких активности, струјања ваздуха и заклоњености од сунца. И пре свега, од влажности ваздуха. При врло високој релативној влажности ваздуха човек може бити угрожен већ на 36 степени Целзијуса, док у пустињама, где је ваздух изузетно сув, људи могу десетак минута да издрже и на температури од 60 степени.
Како би одржао телесну температуру на око 37 степени, организам при високим температурама ваздуха сувишну топлоту ослобађа пре свега кроз испаравање, односно знојењем. Међутим, ако је релативна влажност око њега висока, испаравање је успореније и човек доживљава да је спољна температура виша од оне коју мере термометри.
Због тога се у прогнози и користи такозвани топлотни индекс какав од 1978. примењује америчка, као и већина европских метеоролошких организација, а између осталих и наш РХМЗС. У Канади је још од 1965. у употреби такозвана Хумидеx скала, док се данас ваши телефони ослањају на РеалФеал скалу компаније АццуWеатхер.
Устаљено се сматра да на температури вишој од 54 степена Целзијуса људском организму неизбежно следи топлотни удар. Овај облик хипертермије може да се догоди и на далеко нижим температурама, а на то могу да утичу лекови, алкохол, старост, али и друге околности. Спортисти који се такмиче на топлоти могу бити у опасности, а статистике бележе да су честе жртве топлоте деца заборављена у нерасхлађеним аутомобилима. Топлотни удар је екстремно страње термичког стреса и доводи до раста телесне температуре за свега неколико минута, вртоглавице, крварења, колапса кардиоваскуларног система, конвулзија, коме, отказивања мишића и органа и у најтежем случају, до смрти.
Наравно, при овдашњим температурама, ма како биле непријатне, не треба да бринете све док боравите у проветреним, вештачки расхлађеним просторијама, узимате довољно течности и избегавате директно излагање сунцу у најтоплијем делу дана
(Курир)
БОНУС ВИДЕО:
НЕМАЧКА НА УДАРУ АПОКАЛИПТИЧНЕ ОЛУЈЕ: Огроман град изненадио је људе у Баварској
Препоручујемо

ОБЈАВЉЕНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА СЕПТЕМБАР: Ево какво нас време чека следећег месеца
14. 08. 2023. у 16:37

ТРУДНА ГЛУМИЦА МАРИЈА ПЕТРОНИЈЕВИЋ: Лепу вест сазнала у тешком животном тренутку
14. 08. 2023. у 07:45

РЕТРОГРАДНИ МЕРКУР (ОД 23. АВГУСТА): Четири хороскопска знака су на удару
13. 08. 2023. у 22:34

ПАНИКА У ХРВАТСКОЈ ЗБОГ ОПАСНЕ БОЛЕСТИ Сазвана хитна конференција: "Може се пренти на људе"
ПРВА пријава сумње на заразну болест примљена је 7. јула, након што су на подручју Маовица забележена изненадна угинућа говеда без јасних знакова болести.
19. 07. 2025. у 09:36

НЕМА ВИШЕ МАХИНАЦИЈА: Технички прегледи возила постају никад ригорознији, један папир биће кључан
МАХИНАЦИЈЕ на техничком прегледу више неће бити могуће јер је у припреми централни информациони систем техничких прегледа у који ће бити умрежени сви технички прегледи. Како су објаснили из Агенције за безбедност саобраћаја (АБС), подаци са техничких прегледа у реалном времену прослеђиваће се Министарству унутрашњих послова и АБС.
19. 07. 2025. у 08:50

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)