СРБЕ МАСОВНО ВРАЋАЈУ СА ГРАНИЦА ЗБОГ ЈЕДНОГ РАЗЛОГА: Делује безазлено, а може бити огроман проблем

Новости онлајн

16. 08. 2023. у 10:55

ЈЕДНА од највећих непријатности која може да вам се деси на путу до мора је да вас са границе врате због неплаћеног саобраћајног прекршаја.

СРБЕ МАСОВНО ВРАЋАЈУ СА ГРАНИЦА ЗБОГ ЈЕДНОГ РАЗЛОГА: Делује безазлено, а може бити огроман проблем

Фото М. Анђела

У ове дане летњих одмора често се помињу и оне ненадане непријатне ситуације које могу да се десе на путу ка мору. Међу њима је и сцена да вам на граници не дозволе пролаз – због неплаћене прекршајне казне. Колико је то вероватно да се деси?

О томе је за београдске медије говорио адвокат Емин Дешевић. Он истиче да такав проблем може да снађе власника аутомобила, али најчешће тек након шест месеци до годину дана од прекршаја.

- Ако су у питању неке скорије казне, конкретно казне од „ока соколовог” ако је имате, не могу вас вратити са граничног прелаза одмах по уручењу исте због обавезног поштовања претпоставке невиности и обавезе да вам се омогући употреба свих правних средстава које систем обезбеђује - прича Дешевић.

Он објашњава да највећи проблем може да представља неприхватање поште која се уручује особи која је направила прекршај јер се тада, посредно, одричете свих законсих правних средстава на која бисте иначе имали право.

- Прво долази обавештење од комуналне милиције, којим вас овај орган обавештава о евентуалном учињеном прекршају и којим захтева пружање информација о идентитету лица које је потенцијални прекршај учинило. Када обавештење стигне, ако први пут нисте у могућности да примите писмено, достављач ће покушати да вам га уручи још једном, у року од 24 сата. Након тога, уколико нисте примили обавештење, оно се враћа комуналној милицији која сматра да сте уредно обавештени, па сте самим тим пропустили рок да се изјасните о идентитету лица и издаје вам прекршајни налог за ‘озбиљнији’ прекршај у фиксном износу од 25.000 хиљада динара - објашњава адвокат.

Драстично скаче дуг

Дешевић наводи да надлежни орган такође два пута покушава да уручи прекршајни налог којим је већ изречена казна од 25.000 динара.

- Уколико га нисте примили ни после та два пута, он постаје извршан. Извршни поступак спроводи Прекршајни суд, те ако странка казну не плати у овом поступку, власнику возила новчана казна може да се замени казном затвора, што може направити проблем на граничном прелазу - каже адвокат.

Дешевић истиче и да непримање поште лако може да доведе до тога да грађанима багателно непрописно паркирање, у неколико корака, направи проблем на граници, као и да казна од неколико хиљада динара у извршном поступку прерасте у 25.000.

Проблем само за оне на потерници

С друге стране, председница Прекршајног суда у Београду Оливера Ристановић истакла је да проблем на граници неће имати сви који су учинили неки прекршај, већ само грађани за којима је расписана потерница. Потерница се, истиче, може расписати и за дуг од 2.500 динара.

Наиме, уколико не измирите казну у достављеном року, издаје се наредба да не можете да изађете из земље или да у њу уђете.

- Ако имате неплаћену новчану казну, то не значи да ће вам бити онемогућено да напустите Републику Србију. Републику Србију не можете напустити само ако вам је по тој казни издата општа наредба коју ће спровести станица полиције на чијој територији имате пребивалиште. То значи да је за вама расписана потерница - објашњава судија Ристановић.

Она истиче да висина износа новчане казне не утиче на то да ли ће потерница бити расписана или не. „То може бити новчана казна и од 2.500, може од 100.000 динара”, казала је Ристановићева за РТС.

Навела је да се то односи и на казне за паркинг, саобраћајне казне, казне за неплаћени порез, али и на казне из кривичних поступака.

- Апсолутно је небитно који дуг имате према неком суду уколико тај дуг нисте платили у року који је остављен, уколико прекршајни налог нисте платили у року од осам дана од дана када вам је издат, у половини износа, вама ће од суда та казна која је преостала бити замењена у казну затвора, или у рад у јавном интересу, или ће бити принудно наплаћена, а ако суд никако не може да дође по вас, онда ће бити издата општа наредба за расписивање потернице - каже.

Зато је добро знати да постоји Регистар неплаћених новчаних казни и других неплаћених износа. То је јавно доступна и једноставна алатка уз помоћ које можете да лако проверите да ли у систему на ваше име постоји неплаћена казна.

Поступак

Саобраћајна полиција и „Паркинг сервис”, уколико починиоцу прекршаја на лицу места не уруче казну, то чине слањем обавештења о прекршајном налогу на кућну адресу власника аутомобила. Прекршајни налог ступа на снагу после 15 дана, а након што ступи на снагу, у року од осам дана могуће је платити упола мању казну.

БОНУС ВИДЕО: КИЛОМЕТАРСКА КОЛОНА - Гужва на Батровцима за излазак из Србије и улазак у Хрватску

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

КАКАВ ПОТЕЗ! Луис Хамилтон мења име