ХУМАНИТАРНО УКЛАЊАЊЕ ЕКСПЛОЗИВНИХ НАПРАВА: Деминер - једно од најопаснијих занимања на свету

Novosti online

22. 08. 2023. у 14:58

СРБИЈА је, као и многе земље у регији бивше Југославије, остала озбиљно загађена минама и НУС-има након сукоба и ратова који су се одвијали током 1990-их.

ХУМАНИТАРНО УКЛАЊАЊЕ ЕКСПЛОЗИВНИХ НАПРАВА: Деминер - једно од најопаснијих занимања на свету

Milenijum tim

Ова опасност представља озбиљан ризик за локално становништво, пољопривреднике, путнике и друге који користе загађена подручја.

Минска поља и неексплодиране убојите направе остају као трагично наслеђе након оружаних сукоба, ратова и војних операција. Нажалост, многе од ових мина остају активне и изразито опасне након што се сукоби заврше, често узрокујући страшне последице за становнике тог подручја. Примера ради заостале мине из Вијетнамског рата још увек односе жртве. Оне су посебно опасне за децу јер према подацима УН чак 1/3 жртава управо су малишани.

Хуманитарно разминирање у Србији односи се на процес уклањања мина и неексплодираних убојитих средстава (НУС) с територије земље ради заштите цивилног становништва, обезбеђења сигурности и омогућавања нормалног развоја.

Да би се носила с овим изазовом, Србија је сарађивала с међународним организацијама као што су УНИЦЕФ, УНДП и друге хуманитарне организације. Ове организације пружају техничку подршку, обуку и опрему потребну за сигурно разминирање терена. Такође, локалне власти и организације играју кључну улогу у планирању и имплементацији разминирања.

Једна од водећих компанија у региону у области хуманитарног разминирања је Миленијум тим. Баве се извиђањем, обележавањем, проналажењем и ископавањем неексплодираних убојних средстава (НУС-а), а све у складу са овлашћењем датим од стране Центра за разминирање Републике Србије и Сектора за ванредне ситуације Србије. Поседују техничку опремљеност и висококвалификован тим деминера са вишегодишњим искуством.

Процес разминирања може бити дуготрајан и захтеван због сложености терена и велике количине мина и НУС-а који требају да буду уклоњени. Међутим, циљ је обезбедити сигурност за становништво и омогућити нормалан развој на загађеним подручјима.

У Србији разминирање се спроводи од 2003. године. То обухвата бројне активности, од мапирања контаминираних подручја, преко обележавања до уклањања неексплодираних убојних средстава.

Milenijum tim

Овим високоризичним, херојским, послом се баве деминери. То је позив који не оставља простор за грешку. Због тога свако од њих пролази ригорозну обуку. Ови висококвалификовани стручњаци способни су да на безбедан начин уклоне све претње.

Поред уклањања мина, њихов задатак је и да науче локално становништво да препозна опасност како би заштитили себе и своје породице, и наставили нормалан живот у својим местима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ЈЕ ТЕНИСКИ ЗЛИКОВАЦ: Изненађујуће речи Џона Мекинроа, ово је рекао о Надалу и Федереру