МАПИРАНЕ РИЗИЧНЕ ОБЛАСТИ: Одржана јавна расправа о предлогу Националне стратегије за борбу против корупције
БОРБА против корупције представља темељ сваког демократског друштва и један је од приоритетних циљева Владе Србије, изјавила је министарка правде Маја Поповић на јавној расправи о Предлогу Националне стратегије за борбу против корупције за период 2023-2028. године са пратећим акционим планом 2023-2024.
Округли сто, који је у оквиру јавне расправе организовало Министарство правде, одржан је уз подршку пројекта "Јачање владавине права у Србији", који заједнички финансирају ЕУ и немачки Савезног министарства за економску сарадњу и развој (BMZ), а за чије спровођење је задужена Немачка организација за међународну сарадњу (GIZ).
Поповић је истакла да је сврха новог стратешког документа јачање постојећих и стварање нових системских решења за спречавање корупције на свим нивоима, подизање свести о њеној штетности, као и важности континуираног спровођења и унапређења постојећих антикорупцијских механизама.
- У Радну групу су, поред представника државних органа, биле укључене и организације цивилног друштва, које су дале релевантан допринос у предметним областима. Од марта до почетка јула ове године, одржано је 48 састанака радних подгрупа у оквиру Радне групе, а резултат њиховог рада су извештаји о процени ризика од корупције у областима које су предмет Националне стратегије - навела је Поповић.
Истакла је и да је Министарство правде, већ на првом састанку Радне групе, предложило ризичне области за које је потребно израдити извештај о процени ризика од корупције и дефинисало рокове за израду овог стратешког документа.
- Корупција је подмукла сила и рад на њеном искорењивању мора бити сталан и марљив. Нацрт Националне стратегије за борбу против корупције у Србији је важан у том смислу, јер ће вам омогућити да се договорите о кључним циљевима које желите да постигнете и да поставите добар план за борбу против корупције - истакао је амбасадор ЕУ у Србији Емануел Жиофре. - Корупција ствара неправду, продубљује социо-економске неједнакости и подрива економску ефикасност, стварајући високе трошкове за грађане. Борба против корупције је високи приоритет за ЕУ и земље чланице ЕУ имају релативно добре резултате на међународном плану, као и индикаторе који мере борбу против корупције.
Да би била ефикасна, стратегија треба да буде развијена на чврстим основама консензуса и широких консултација, и зато ЕУ оснива Мрежу против корупције која има задатак да развија најбоље праксе и практичне смернице у различитим областима.Један од првих задатака нове мреже биће мапирање заједничких подручја високог ризика до 2024. године.
- Позивамо Србију да у потпуности узме у обзир не само правне тековине ЕУ, већ и друге резултате који су развијени у ЕУ у вези са овом важном тема - рекао је Жиофре.
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише
ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.
18. 12. 2024. у 17:42
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)