НАКОН ПАР МЕСЕЦИ ЗАТИШЈА: Стручњак упозорава - Број заражених короном расте, а вирус ће и даље да мутира

Дејана Калинић
Дејана Калинић

11. 09. 2023. у 20:45

НАКОН затишја од скоро пар месеци, број заражених корона вирусом опет у Србији расте. То се, према речима директора Клинике за инфективне и тропске болести Универзитетског клиничког центра Србије проф. др Горана Стевановића дешава уназад три недеље, али како напомиње нема разлога за панику, већ само треба да радимо оно што је нормално у овим околностима.

НАКОН ПАР МЕСЕЦИ ЗАТИШЈА: Стручњак упозорава - Број заражених короном расте, а вирус ће и даље да мутира

Фото Д. Миловановић

Напомиње да се вирус још није стабилизовао, да се он и даље мења, те да не треба да нас изненади ако се појави и нека нова подваријанта.

У Србији је прошле недеље откривена и подваријанта омикрон соја корона вируса, такозвани Ерис. Он је откривен у Војводини, и то током редовног надзора над ковидом 19. 

И званичне бројке које се објављу на 7 дана показују да број заражених корона вирусом расте.  По извештају од четвртка, 7. августа за недељу дана корона вирус потврђен је код 964 особа, што је у односу на прошлу седмицу за 278 позитивних тестова више. Истовремено, од прошлог четвртка до данас, тестирано је 5.647 особа, што је за скоро 1.000 више у односу на претходних 7 дана када је тестирано 4.705 особа. На срећу, преминулих није било.

- Имали смо једно затишје, међутим, већ уназад три недеље расте број. Раније смо имали један, два оболела дневно, сад имамо до 10-ак. Тренутно је код нас 10 пацијената хоспитализовано код нас са пнеумонијама које захтевају хоспитализацију, али немамо никог у Јединици интензивног лечења - каже проф. др Стевановић.

Јављају се и млађе и старије особе, таква је слика и међу оболелима, а они који морају да се хоспитализују имају неки коморбидитет углавном, односно хроничну болест, или су гојазни.

На питање да ли оболевање можемо да припишемо омикрону, односно његовој поваријанти Ерису, подсећа да њега има свуда у нашем окружењу, али да је то једна од подваријанти која нам неће донети ништа значајно.

- За пар месеци може да се појави нови сој, који ће се звати другачије. Вирус се још увек није стабилизовао, већ се и даље мења, он ће и даље да мутира у неке нове подваријанте само је питање када ће да се открије. Нека ће да буде више вирулента, нека мало мања. Ништа није за бригу. Ерис се појавио у "згодно" време када расте инциденца оболевања из свих других разлога - јер се враћамо са летовања, почињу да раде све школе, више је гужве у градском превизу, више нас је у малом простору а то све доприноси лакшем ширењу - подсећа проф.др Стевановић.

Наводи и да су симптоми исти, али да једног готово да нема.

- Све почиње са респираторном симптоматологијом, једино што губитка мириса и укуса, практично готово да нема од делта соја. Они који су за хоспитализацију имају кратак дах, недостатак ваздуха и рендген налаз пнеумоније - навео је проф. Стефановић за Телеграф.рс.

БОНУС ВИДЕО: Дно је пробијено: Док посланик прича о лечењу болесне деце, опозиција виче и прави циркус

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

УХАПШЕН САЛАС: Фудбалер завршио иза решетака