ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Мутирани стомачни вирус напада децу, на ове ствари треба да обратите пажњу

Novosti online

28. 09. 2023. у 11:51

У СРБИЈИ хара опасан мутирани стомачни вирус који коси посебно децу и изазива тешку клиничку слику, упозоравају лекари! Деца се најчешће заражавају у вртићима јер га малишани најлакше преносе. Главни симптоми су болови у стомаку, малаксалост, дијареја, мучнина, повраћање и температура...

ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Мутирани стомачни вирус напада децу, на ове ствари треба да обратите пажњу

Фото: Unsplash

Највећи проблем с овим вирусом је, напомињу стручњаци, што деца често дехидрирају и заврше на инфузији.

Тешка клиничка слика

Педијатар др Саша Милићевић каже за Информер да тренутно влада епидемија стомачног вируса и да су чекаонице домова здравља пуне пацијената.

- Велики је број случајева стомачног вируса који делује као да је мутирао. Код ротавируса најчешћи симптоми су повраћање, болови у стомаку, дијареја, малаксалост, температура... Симптоми су израженији код беба које губе доста воде, па су оне и најугроженије. Услед губитка течности деца брзо дехидрирају, па су неопходни лекарска помоћ и давање инфузије. Одрасли су мање угрожени, али нису поштеђени од ове заразе. Њима углавном деца преносе вирус, али га лакше подносе него најмлађи - објашњава др Милићевић.

На питање како се овај вирус преноси одговара:

- Вирус се преноси капљичним путем и рукама које су заражене вирусом. Симптоми трају од три до пет дана и за то време људи буду потпуно ван функције. Најчешће се јавља у вртићима и зато деца углавном оболевају, јер не воле да перу руке, додирују играчке, па онда пренесу клицу. За овај вирус је карактеристично да прође уз мировање и без лекова, али у случају дехидратације обавезно је јавити се лекару. Уколико се примете симптоми као изразито сува кожа, беле наслаге на језику и уснама, прети опасност да је пацијент дехидрирао и да му је неопходна инфузија како би се брже опоравила - каже Милићевић.

Према његовим речима, у тим данима треба водити рачуна и о исхрани и слушати савете лекара.

- Треба узимати дијеталну храну. Поред воде и чаја, важно је пити растворе електролита. Добри су и пиринач, супа из кесице, слани штапићи, банана... Највећи проблем с овим вирусом је што може да се појави убрзо после опоравка. Мајке често кажу да је дете имало вирус, опоравило се, па је после недељу или две поново оболело. То је зато што вирус нарушава имунитет и друга инфекција се лакше развије - истиче саговорник.

Старији отпорнији

Са њим је сагласан и директор Дома здравља "Палилула" др Александар Стојановић.

- Иако је вирус највише захватио децу, ни одрасли нису остали поштеђени. Код њих је другачија ситуација, јер га боље подносе и имају јачи организам од деце. Они се брже излече, узимају терапију, док код деце процес лечења траје много спорије и теже. Зато су нам ових дана амбуланте пуне деце са истим стомачним тегобама - наводи директор ДЗ "Палилула".

БОНУС ВИДЕО: КЊИГЕ И БИБЛИОТЕКЕ СУ НАШЕ СКЛОНИШТЕ: Други чувар времена је прошлост

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОРЛОВИ ЛЕТЕ КА ПРВОЈ ЕВРОПСКОЈ ПОБЕДИ Србија против Словеније у наставку Еура

ОРЛОВИ ЛЕТЕ КА ПРВОЈ ЕВРОПСКОЈ ПОБЕДИ Србија против Словеније у наставку Еура

24 године након историјског окршаја на Еуру 2000. године у Белгији и Холандији, Србија и Словенија се од 15 часова састају у 2. колу групе Ц Европског првенства. Словенија је тада шокирала СР Југославију и повела са 3:0, али су Плави успели да остваре један од најлуђих повратака у историји Европских првенстава изједначивши резултат на 3:3 за само 6 минута.

20. 06. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ЕНГЛЕСКА У ВЕЛИКОЈ ПАНИЦИ: Шта ћемо ако се Србија сад повуче са ЕУРО 2024?!