ГРАЂАНИ СЕ ЖАЛЕ НА БАНКЕ ЈЕР НЕ КОРИСТЕ ЋИРИЛИЦУ: Савет за српски језик расправљао о кршењу процедура које штите национални идентитет
СВЕ стране банке у Србији послују на латиници, а жалба једног грађанина на банку која је одбила да са њим послује на ћирилици, била је тема недавне Треће седнице света за српски језик, тела које је основала Влада Србије у складу са Законом о заштити и употреби језика и писма. Зато су чланови Савета одлучили да упуте допис Влади у коме се захтева да она затражи од тих институција да користе ћирилицу.
- Један од најважнијих закључака треће седнице Савета за српски језик јесте да се уставне и законске одредбе о ћирилици као службеном писму не спроводе у пракси многих институција, међу њима су и државне институције попут поште, медији са националном фреквенцијом, али и институције које не поштују вољу и право многих државаљана Републике Србије, попут банака - каже за "Новости" председник Савета проф. др Александар Милановић. - Упутићемо молбу Влади да обавеже све државне институције да поштују Устав и постојећи Закон о службеној употреби језика и писама.
Али, осим ове, Савет ће Влади упутити и још једну молбу - да се што пре напише и усвоји нови Закон о службеној употреби језика и писама, будући да је важећи, донет 1991. године, сасвим анахрон и не одговара актуелној језичкој ситуацији.
Пословање страних банака на латиници критиковао је и члан Савета и председник Одбора за стандардизацију српског језика проф. др Срето Танасић.
- Да ли је могуће да једна инострана банка у Србији игнорише српско национално писмо, да тиме вређа своје клијенте, од којих узима новац и стиче капитал, да чак и на изричит захтев неће да користи ћирилицу - пита се овај лингвиста.
Он наглашава да је право на властити језик и писмо једно од основних људских права која важе у цивилизованом свету.
- Српска ћирилица је у темељима српског националног и културног идентитета и свако ко Србима намеће латиницу свесно или несвесно ради на разарању тог идентитета - истиче Танасић. - Није им познато да правопис српског језика, којим се регулише писање на српском стандардном језику, наглашава оправданост фаворизације ћирилице не само у службеној, већ и јавној, просветној и културној делатности. Латиницу је потребно знати из културолошких и историјских разлога, али та два писма не могу се равномерно користити, поготово се не сме фаворизовати латиница.
Предност латиници често дају и многе домаће инстутиције, а међу њима је и ЈКП "Наплата јавног превоза Београд", на шта је раније указало Удружење за одбрану ћирилице "Добрица Ерић".
Округли сто о новим решењима
КАО помоћ Влади у планирању доношења новог Закона о службеној употреби језика и писма који је донет 1991. и још је на снази, Савет за српски језик организоваће округли сто о томе какав би требало да буде статус ћирилице и латинице у новом законском решењу.
- На расправу ће бити позвани представници свих релевантних министарстава - просвете, културе, спољних послова... као и представници медија и издавача - најавио је председник Савета проф. др Александар Милановић.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)