ГРАЂАНИ СЕ ЖАЛЕ НА БАНКЕ ЈЕР НЕ КОРИСТЕ ЋИРИЛИЦУ: Савет за српски језик расправљао о кршењу процедура које штите национални идентитет
СВЕ стране банке у Србији послују на латиници, а жалба једног грађанина на банку која је одбила да са њим послује на ћирилици, била је тема недавне Треће седнице света за српски језик, тела које је основала Влада Србије у складу са Законом о заштити и употреби језика и писма. Зато су чланови Савета одлучили да упуте допис Влади у коме се захтева да она затражи од тих институција да користе ћирилицу.

Фото Shutterstock
- Један од најважнијих закључака треће седнице Савета за српски језик јесте да се уставне и законске одредбе о ћирилици као службеном писму не спроводе у пракси многих институција, међу њима су и државне институције попут поште, медији са националном фреквенцијом, али и институције које не поштују вољу и право многих државаљана Републике Србије, попут банака - каже за "Новости" председник Савета проф. др Александар Милановић. - Упутићемо молбу Влади да обавеже све државне институције да поштују Устав и постојећи Закон о службеној употреби језика и писама.
Али, осим ове, Савет ће Влади упутити и још једну молбу - да се што пре напише и усвоји нови Закон о службеној употреби језика и писама, будући да је важећи, донет 1991. године, сасвим анахрон и не одговара актуелној језичкој ситуацији.

Фото П. Митић
Пословање страних банака на латиници критиковао је и члан Савета и председник Одбора за стандардизацију српског језика проф. др Срето Танасић.
- Да ли је могуће да једна инострана банка у Србији игнорише српско национално писмо, да тиме вређа своје клијенте, од којих узима новац и стиче капитал, да чак и на изричит захтев неће да користи ћирилицу - пита се овај лингвиста.
Он наглашава да је право на властити језик и писмо једно од основних људских права која важе у цивилизованом свету.
- Српска ћирилица је у темељима српског националног и културног идентитета и свако ко Србима намеће латиницу свесно или несвесно ради на разарању тог идентитета - истиче Танасић. - Није им познато да правопис српског језика, којим се регулише писање на српском стандардном језику, наглашава оправданост фаворизације ћирилице не само у службеној, већ и јавној, просветној и културној делатности. Латиницу је потребно знати из културолошких и историјских разлога, али та два писма не могу се равномерно користити, поготово се не сме фаворизовати латиница.
Предност латиници често дају и многе домаће инстутиције, а међу њима је и ЈКП "Наплата јавног превоза Београд", на шта је раније указало Удружење за одбрану ћирилице "Добрица Ерић".
Округли сто о новим решењима
КАО помоћ Влади у планирању доношења новог Закона о службеној употреби језика и писма који је донет 1991. и још је на снази, Савет за српски језик организоваће округли сто о томе какав би требало да буде статус ћирилице и латинице у новом законском решењу.
- На расправу ће бити позвани представници свих релевантних министарстава - просвете, културе, спољних послова... као и представници медија и издавача - најавио је председник Савета проф. др Александар Милановић.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

МЕДВЕД УБИО ВОЛА ОД 700 КИЛА: Мештани села код Никшића у страху - не смеју из кућа да изађу
ДОМАЋИНУ Новаку Кривокапићу из Смрдуше медвед је у среду убио вола тешког 700 килограма, а његове комшије кажу да од тада нико не сме да изађе из куће да дивља звер не би и њима пресудила.
05. 04. 2025. у 10:49
Коментари (0)