ГРАЂАНИ СЕ ЖАЛЕ НА БАНКЕ ЈЕР НЕ КОРИСТЕ ЋИРИЛИЦУ: Савет за српски језик расправљао о кршењу процедура које штите национални идентитет
СВЕ стране банке у Србији послују на латиници, а жалба једног грађанина на банку која је одбила да са њим послује на ћирилици, била је тема недавне Треће седнице света за српски језик, тела које је основала Влада Србије у складу са Законом о заштити и употреби језика и писма. Зато су чланови Савета одлучили да упуте допис Влади у коме се захтева да она затражи од тих институција да користе ћирилицу.

Фото Shutterstock
- Један од најважнијих закључака треће седнице Савета за српски језик јесте да се уставне и законске одредбе о ћирилици као службеном писму не спроводе у пракси многих институција, међу њима су и државне институције попут поште, медији са националном фреквенцијом, али и институције које не поштују вољу и право многих државаљана Републике Србије, попут банака - каже за "Новости" председник Савета проф. др Александар Милановић. - Упутићемо молбу Влади да обавеже све државне институције да поштују Устав и постојећи Закон о службеној употреби језика и писама.
Али, осим ове, Савет ће Влади упутити и још једну молбу - да се што пре напише и усвоји нови Закон о службеној употреби језика и писама, будући да је важећи, донет 1991. године, сасвим анахрон и не одговара актуелној језичкој ситуацији.

Фото П. Митић
Пословање страних банака на латиници критиковао је и члан Савета и председник Одбора за стандардизацију српског језика проф. др Срето Танасић.
- Да ли је могуће да једна инострана банка у Србији игнорише српско национално писмо, да тиме вређа своје клијенте, од којих узима новац и стиче капитал, да чак и на изричит захтев неће да користи ћирилицу - пита се овај лингвиста.
Он наглашава да је право на властити језик и писмо једно од основних људских права која важе у цивилизованом свету.
- Српска ћирилица је у темељима српског националног и културног идентитета и свако ко Србима намеће латиницу свесно или несвесно ради на разарању тог идентитета - истиче Танасић. - Није им познато да правопис српског језика, којим се регулише писање на српском стандардном језику, наглашава оправданост фаворизације ћирилице не само у службеној, већ и јавној, просветној и културној делатности. Латиницу је потребно знати из културолошких и историјских разлога, али та два писма не могу се равномерно користити, поготово се не сме фаворизовати латиница.
Предност латиници често дају и многе домаће инстутиције, а међу њима је и ЈКП "Наплата јавног превоза Београд", на шта је раније указало Удружење за одбрану ћирилице "Добрица Ерић".
Округли сто о новим решењима
КАО помоћ Влади у планирању доношења новог Закона о службеној употреби језика и писма који је донет 1991. и још је на снази, Савет за српски језик организоваће округли сто о томе какав би требало да буде статус ћирилице и латинице у новом законском решењу.
- На расправу ће бити позвани представници свих релевантних министарстава - просвете, културе, спољних послова... као и представници медија и издавача - најавио је председник Савета проф. др Александар Милановић.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НЕ МОЖЕ ДА САКРИЈЕ ТУГУ: Дарко Лазић потпуно сломљен, јавно се огласио (ФОТО)
ПЕВАЧ се присетио свог покојног оца...
28. 04. 2025. у 19:35
Коментари (0)