ДОК ЛЕЧЕ РАК, СПРЕЧАВАЈУ ДА СТРАДА СРЦЕ: У КБЦ "Бежанијска коса" отворено је одељење кардиоонкологије, јединствено у Србији

В. Црњански Спасојевић

25. 10. 2023. у 16:12

КБЦ "Бежанијска коса" засада је једина болница у Србији која има одељење кардиоонкологије, отворено пре нешто више од три недеље за најризичније пацијенте код којих постоји опасност да развију аритмију или кардиоваскуларно обољење, као последицу болести или реакције на онколошку терапију. У њему онколошки пацијенти пролазе кардиолошке прегледе пре, током или након зрачења или хемиотерапије.

ДОК ЛЕЧЕ РАК, СПРЕЧАВАЈУ ДА СТРАДА СРЦЕ: У КБЦ Бежанијска коса отворено је одељење кардиоонкологије, јединствено у Србији

Foto Nikola Skenderija

Засада, ова амбуланта ради само уторком, али је тенденција да се број термина повећа.

Директорка КБЦ "Бежанијска коса" др Марија Здравковић подсећа да су два најчешћа обољења у савременом свету онколошка и кардиоваскуларна. Кроз њихово Онколошко одељење годишње прође готово 15.000 пацијената који приме терапију на столици. Нове дијагностичке методе доприносе брзом откривању канцера, а генерације лекова пристигле у последњих пет година дају одличне резултате, па је излечење у првом стадијуму болести 97 одсто у првих пет година.

Ипак, пацијенти често целим телом реагују на терапију, а последица може бити и срчана слабост. Такође, дешава се да већ излечени људи после неког времена развију кардиоваскуларно обољење, да им ослаби срце, доживе срчани или мождани удар. Нарочито може бити ризично зрачење грудног коша, где се налази срчани мишић.

Foto Nikola Skenderija

Кардиоонколошки тим са директорком

- Уколико онколог процени да је неопходно учешће кардиолога, битно је да се он укључи што пре, да би се превенирали аритмија, срчана слабост, ангина пекторис, хипертензија или инфаркт миокарда, као потенцијална пропратна последица терапије - објашњава др Здравковић, и додаје да су у кардиоонколошком тиму онколошки доктор и сестра, кардиолошки доктор и сестра, као и хирург који пацијента оперише.

Они заједно доносе одлуку да ли је потребно кардиолошки ојачати пацијента пре терапије или у паузи између два циклуса. И до сада су постојали прегледи кардиолога по препоруци, али сада је ово подигнуто на виши ниво.

Foto Nikola Skenderija

Кардиологија

Кардиоонкологија је опремљена апаратима који се и иначе користе за дијагностиковање кардиоваскуларних болести. Онколошки пацијент који је ту упућен иде на преглед скенером, магнетном резонанцом, ултразвуком... Ови прегледи не смеју да се чекају, већ се заказују хитно, будући да постоји тачно одређен ритам добијања терапије. Некада пацијенти током терапије добију срчане тегобе или хипертензију. За њих ће бити успостављен систем телемониторинга, као пројекат одобрен на месец дана.

Исти механизам развоја болести

МЕХАНИЗАМ настанка онколошких и кардиоваскуларних обољења је исти, подсећа др Здравковић:

- Погрешне животне навике савременог човека, које подразумевају уношење велике количине масти, мањак влакана из сировог поврћа, мањак физичке активности, пушење, заслађивачи и појачивачи укуса, који нас стимулишу да једемо више него што нам је потребно. Зато је најјача епидемија данас - епидемија дијабетеса. Све то утиче на имунитет, а када он попусти могу се појавити малигне болести.

- Ефекат излечења већи је када пацијент после добијене терапије оде кући, у познато и сигурно окружење, а његово стање, односно откуцаји срца, биће 24 сата дневно под телемониторским надзором. Пошто не знамо код кога ће се јавити кардио реакција на терапију, сви ће бити праћени у реалном времену. Уколико се на екрану покаже аритмија или било какав проблем, пацијент ће бити моментално позван у болницу - објашњава др Здравковић.

Када су у питању онколошки пацијенти, утврђено је да је морталитет три-четири пута већи уколико особа добије срчану слабост. Такође, преживљавање пацијента са слабим срцем у првих пет година мање је него преживљавање у првих пет година код рака дојке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу