ТАБЛА СЕЋАЊА НА СТРАВИЧНУ НОЋ: Место бруталне ликвидације српске породице Зец у Загребу после више од три деценије коначно обележено
ТЕК пуне 32 године после свирепог убиства српске породице Зец у Загребу постављена је спомен-табла, на Сљемену, где је убијена девојчица Александра. Обележје са натписом подсећа на ону стравичну ноћ 7. децембра 1991. године, када су припадници јединице Томислава Мерчепа упали у кућу Михајла Зеца (38), ту су га и убили, а његову супругу Марију (36) и дванаестогодишњу кћерку одвезли на Сљеме, где су и оне убијене.
- Тог 7. децембра 1991. Александра Зец је имала 12 година. Била је девојчица, Загрепчанка. Ја сам имао непуних 10 година, били смо готово вршњаци. Као што сви знамо, убице које су починиле страшан злочин, иако су га признале, никад нису за то одговарале. То је срамота - истакао је загребачки градоначелник Томислав Томашевић и положио цвеће пред спомен-таблу.
Напоменуо је да је пре годину дана рекао да ће на овом тужном месту бити постављено обележје.
- Желим да захвалим партнерима из Српског народног већа, и свим другим иницијативама, које су омогућиле да се постави спомен-табла која означава мрачну успомену, овековечену у колективној меморији и историји Загреба. Табла нас упозорава какав страшан злочин се овде догодио, како се више никада и никоме не би поновио - рекао је Томашевић.
Михајло Зец био је пословођа у месари и познавао многе суграђане, између осталих и оне који су дошли да га убију. Пуцали су на њега на вратима породичне куће, док су син и млађа кћерка спавали. Супругу и кћер Александру су одвукли у комби и одвели до планинарског дома, где су их убили и снимили убиство. Тела су бацили на сметлиште, пошто су их, пре убиства, везали.
Иницијатива за име улице
АЛЕКСАНДРА и Михајло Зец били су наши суграђани српске националности. Убице Александре, Михајла и Марије Зец били су припадници причувне постројбе МУП-а - пише на табли. Следи иницијатива да по Александри буде названа улица, или трг, у Загребу. Нова власт иначе је спровела поступак да се "одузму" улице усташама или симпатизерима усташке НДХ по којима је десетак улица у Загребу добило име.
Истрагом је утврђено ко су убице, они су признали злочин, али упркос томе, нису осуђени. Суд је установио неке процедуралне грешке, а тек касније су тројица од њих осуђени, али због другог убиства. Томислав Мерчеп је осуђен због злочина који су починили припадници његових јединица у Медачком џепу.
Хрватска је преживелим члановима породице Зец исплатила једнократну одштету. Син Душан одселио се у Бањалуку. Било је то време када су Срби у Загребу, али и целој Хрватској, истеривани из својих станова и кућа. У један од њих се уселила и бивша премијерка Јадранка Косор.
На Сљемену је био и Милорад Пуповац, који је и сам годинама инсистирао да на месту злочина буде постављена табла. Нажалост, то често није наилазило на одобравање, али је нова градска власт спровела обећање о обележавању места где је Александра убијена.
- То је значајно и за Загреб, али и за Хрватску, јер се треба сећати, да се тако нешто не понови, и да се гради толеранција међу људима - рекао је Пуповац, председник СНВ-а.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)