„НАЧЕРТАНИЈЕ“ ОКУПЉАЊЕ СВИХ СРБА У ЈЕДНУ ДРЖАВУ: Илија Гарашанин -Тајни спис, базиран на јавним идејама ослобођења и уједињења
НЕМА документа српске нововековне историје о коме се толико писало и око кога се толико жучи пролило, као што је „Начертаније“.

Фото Музеј Србије, Архив Србије, Архив породице Гарашанин, документација „Новости“ и „Борбе“, Фејсбук и Википедија
Најчешће је називан југословенским или великосрпским пројектом, мада није изостала и трећа врсте квалификација које су „Начертаније“ излагале критици као ускосрпски програм.
„Начертаније“ је оптуживано у немачкој и аустријској литератури за Први светски рат до кога је довео српски експанзионизам, као и у дебатама у Рајсхтагу 30-тих година, а на балканским просторима за зачеће „Велике Србије“, за рађање интегралног југословенства, и ко зна за шта све још, да би се списак хипотека (за сада) завршио оптужбама да је „Начертаније“ извориште идеје етничког чишћења и грађанског рата на тлу бивше СФР Југославије и да га је створио највећи од свих фанатика - креатора "велике Србије".
Неки наши историци попут Радослава Перовића су Гарашанину одрицали чак и ауторство зато што је користио текст Чеха Франтишека Заха као предложак „Начертанија“. Други су порицали српско и истицали његово пољско идејно порекло. И тако редом - махом сумње и неразумевања биле су саставни део декодификације историјског статуса овог документа.
Човек не може а да се не запита не само о степену научности, већ и о добром укусу и здравој памети креатора тих тврдњи. Зар је требало да дође Пољак емигрант, хонорарни службеник српске владе, па да открије српском министру да Србија треба да се шири ослобођењем и уједињењем своје поробљене браће на разне начине, па и уласком у јужнословенску заједницу.
Све те идеје су биле добро познате и непрекидно неговане још пре 1804. године. Илија Гарашанин их је само писмено уобличио и дао им статус писаног националног државног програма Србије.
Препоручујемо

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)