МАЂАРСКИ ПОЛИЦАЈЦИ УБИЦЕ ВОДИЛИ ДО КУћА СРБА И ЈЕВРЕЈА: Поред хонведа једнако мрачну улогу у Новосадског рацији одиграли и чувари реда
Као главни актер у спровођењу злочина над српским и јеврејским становништвом у Новом Саду и јужној Бачкој, у јануару 1942. године (акција позната као "Рација"), најчешће се наводе припадници мађарске војске - хонведи. Међутим, како подсећа Музеј жртава геноцида, једнако мрачну улогу одирала је и мађарска Краљевска полицијска капетанија у Новом Саду.

Фото: Музеј жртава геноцида
Дакле, главни актери у спровођењу погрома били су и припадници полиције и жандармерије, и припадници војске.
Мађарска државна полиција је израђивала спискове Срба и Јевреја, који су затим стављани на располагање вођама појединачних патрола док су крстарили по граду, не би ли се лакше оријентисали приликом спровођења повереног задатка.
Такође су учествовали у масовном легитимисању у Народном дому над Србима и Јеврејима, који су ту довожени после хапшења. Непосредно су вршили и претресе станова и легитимисали станаре. Доводили су патроле до одређених кућа и проказивали грађане, како би били ухапшени.
Поред полиције, у погрому су учествовали и припадници мађарске Градске управе у Новом Саду. Њихови ватрогасни камиони из различитих делова града разносили су лешеве жртава и одвозили их на православно Успенско гробље. То разношење вршено је и обичним теретним колима, која су такође била у власништву Градске управе у Новом Саду.

Фото: Музеј жртава геноцида
Писац Александар Тишма, чија се стогодишњица рођења обележава данас, због баналног преступа искључен је из Српске гимназије током окупације. Новосадску рацију је преживео, али је она на њему оставила дубоке ожиљке. Склонио се затим у Пешту, код своје баке Терезе, уписао факултет, али је 1944. године, после немачке окупације Мађарске, послат у логор у Трансилванији. После рата постао је познат управо по томе што је у делима, нарочито у "Књизи о Бламу", разобличио психологију зла, оличеног у монструозним убиствима по улицама и бацању под лед, али и осећај кривице преживелих јер су, за разлику од својих најближих - живи.
За разлику од Тишме, сликар Богдан Шупут, члан чувене групе "Десеторица" са Љубицом Цуцом Сокић, Николом Граовцем, Алексом Челебовићем и другима - није преживео. Рат га је затекао на одслужењу војног рока у Сарајеву, одакле бива одведен у заробљеништво, у Сталаг 4, у Олберсдорф, у Саксонији. Из логора је успео да изађе 1. новембра 1941 и средином месеца стигне у Нови Сад. Код куће је провео само месец дана. Са мајком и тетком ухапшен је 23. јануара, одведен на дунавску обалу и стрељан у 28. години.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)