КУРИРСКЕ СЛУЖБЕ ВИШЕ НЕ ДОСТАВЉАЈУ ЛЕКОВЕ: Муке најстаријих и слабо покретних грађана од почетка године

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

22. 01. 2024. у 22:25

ЗА Београђанку Јелицу Р. (69), која је слабо покретна, а њена деца живе у иностранству, ова нова година донела је проблем, јер, како је рекла "Новостима", курирској служби преко које се редовно снабдевала намирницама и лековима, достава медикамента, било да су на рецепт или је реч о обичним капима за нос, од 1. јануара више није дозвољена.

КУРИРСКЕ СЛУЖБЕ ВИШЕ НЕ ДОСТАВЉАЈУ ЛЕКОВЕ: Муке најстаријих и слабо покретних грађана од почетка године

Фото Shutterstock

- Та курирска служба је за мене била "мој добар комшија" или "мој рођак", јер друге помоћи немам - каже нам Јелица. - Око мене живе старији људи и једва да успевају да воде бригу сами о себи, а камоли још мени да помажу. Мене су ти момци који су ми доносили лекове познавали, а и ја сам већ навикла на њих. Сада ми кажу да више не смеју то да раде, да им је забрањено.

У поменутој курирској служби "Новостима" је речено да их је пред Нову годину посетила здравствена инспекција и да им је наредила да услугу доставе лекова скину са сајта и да престану да се по том питању рекламирају, иако то раде већ пуних 15 година:

- Фирма нам је регистрована од 2009. и од тада до Нове године ми смо се бавили и доношењем лекова за наше суграђане и никада нам није долазила инспекција. Сада када су били напоменули су да постоји могућност да обављамо ову делатност, али онда Министарству здравља морамо да поднесемо захтев за дозволу за промет лекова на мало или велико, што аутоматски значи да би требало да се региструјемо као апотека - кажу у овој београдској фирми која се бави курирским услугама. - Практично су нам објаснили да је закон такав, да када би ми од апотеке преузели неки лек којем је истекао рок употребе и као таквог га доставили кориснику, ми као достављачи би били одговорни за то, а не апотека. Питамо се зашто то исто правило не важи и за храну.

У Министарству здравља "Новостима" је речено да је продаја лекова дозвољена искључиво у апотекама и да је Законом о лековима и медицинским средствима забрањена достава од стране курирских служби, као и да је забрањена продаја лекова "онлајн".

Поступак

ДА се Закон о лековима и медицинским средствима у нашој земљи не поштује сведочи и поступак који је покренут против сајта apoteka.rs по пријави Фармацеутске коморе Србије. Сајт аpoteka.rs, који је у власништву фирме Extra Care Group, рекламира се као сајт за "претрагу и резервацију лекова". Међутим, судећи по пријави Фармацеутске коморе, тај сајт је продавао лекове и достављао их на кућну адресу.

Ипак, стварност је далеко од слова закона. На сајтовима великих курирских служби чији достављачи свакодневно крстаре престоницом могу да се поруче сви производи из апотеке за које није потребан рецепт.

- Тровање лековима и храном може да узрокује тешке последице, али је чињеница да је тровање неисправним леком фаталније, поготво за особе које су већ хронично оболеле - каже прим. сц. мед. Ненад Миљковић, специјалиста клиничке фармације. - Зато јесте проблем разношење лекова од стране курирских служби, било да је реч о конкретном медикаменту или витаминима, пробитицима, лаксативима... Медицинска средства и лекови лако могу да се фалсификују, а то значи да су ниског квалитета и потенцијално пуна токсичних материја. За корисника је најбоље да лек купује у регистрованој апотеци, а не да га поручује преко интернета.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СНАЖАН ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ГРЧКУ: Епицентар на омиљеном летовалишту