БРНАБИЋ О ЗАПОШЉАВАЊУ НАКОН СРЕДЊЕГ ОБРАЗОВАЊА: Премијерка говорила о предностима дуалног модела након завршетка школе
ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић учествовала је на Другој конференцији о образовању где је говорила о запошљавању младих након завршеног средњег образовања.
FOTO TANJUG/ TARA RADOVANOVIĆ
- Млади који средњу школу заврше по дуалном моделу имају и 52% већу почетну плату од оних који похађају класично средње образовање.
На нивоу Републике Србије, међу ученицима који су средњу школу завршили 2023. године, ученици који који су се образовали по дуалном моделу су се запослили са првом просечном бруто платом у износу од 71.986,43 дин, а по класичном моделу 65.375,13 дин.
У Техничкој школи у Ваљеву, која је уједно и Регионални тренинг центар, 235 ученика је завршило средњу школу у 2023. години. Међу њима, запослено је 71,43% оних који су се образовали по дуалном моделу са просечном првом бруто зарадом од 108.989,78 дин, а 26,7% ученика који су похађали класични облик наставе, са првом бруто зарадом од 71.531,76 дин. Само међу ученицима у овој школи, 52,36% је већа плата ученика који су похађали дуални модел од оних који су похађали класичан.
Такође, гледајући један образовни профил, Монтер телекомуникационих мрежа у средњој Техничкој ПТТ школи, који је 2023. године завршио 31 ученик, запослено је 66,67% оних који су били на дуалном (10 запослених), а 31,25% оних који су били на класичном моделу (5 запослених). Просечна прва бруто плата оних који су овај образовни профил у овој школи похађали по дуалном моделу је 100.224,33 дин, а оних који су исти профил похађали по класичном је 74.465,58 динара - изјавила је премијерка.
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији
ПЕВАЧИЦА Биљана Јевтић огласила се поводом терористичког напада који се догодио у Сиднеју. Њен супруг, певач Александар Аца Илић, последња три месеца провео је управо у том граду.
14. 12. 2025. у 19:24
Коментари (0)