У ПРОШЛОЈ ГОДИНИ ЗАПОСЛЕНА 71 ЖРТВА ПОРОДИЧНОГ НАСИЉА: Остале на преквалификацији, а 98 одсто жртава су жене

С. Ј. М.

28. 01. 2024. у 11:57

На подручју града Београда од 1. јануара до 31. децембра 2023. године запослена је 71 жртва породичног насиља. Тиме је настављен процес њиховог запошљавањау складу са доследном применом Закона о спречавању насиља у породици. Према подацима Вишег тужилаштва у Београду од укупно 425 незапослених жртава породичног насиља, девет њих су особе мушког пола, а 416 женског пола.

У ПРОШЛОЈ ГОДИНИ ЗАПОСЛЕНА 71 ЖРТВА ПОРОДИЧНОГ НАСИЉА: Остале на преквалификацији, а 98 одсто жртава су жене

Фото Shutterstock

Како наводе у тужилаштву тренутно 276 жртава породичног насиља пролази програм за преквалификацију или доквалификацију за запошљавање, док 78 жртава из оправданих разлога, за сада није прихватило овај вид подршке, јер имају малу децу, психички нису у стању да раде или тренутно нема едукације коју би оне могле да похађају.

Када је реч о старосној доби жртава, највише незапослених је било од 36 до 45 година њих 135. Старости од 26 до 35 година је 110, од 46 до 55 година је 97 жртава, док је у доби од 18 до 25 њих 50. Најмање их је било у доби од 56 до 65 година – 31 жртва, док су старије од 66 година биле 2 жртве.

- У пракси ово значи да свих шест београдских основних јавних тужилаштава са подручја главног града у координацији са Вишим јавним тужилаштвом у Београду, 17 градских одељења Националне службе за запошљавање и 17 одељења Центра за социјални рад у Београду, на састанцима група за координацију и сарадњу заједно разматрају случајеве породичног насиља и пружају подршку жртвама у виду запошљавања - наводе у Вишем тужилаштву. - У раду група за координацију и сарадњу укључена је организација цивилног друштва Аутономни женски центар, која жртвама пружа и психолошку и правну помоћ, јер постоје жене које желе да раде, али нису још увек психички довољно јаке и стабилне. Укључивањем организације цивилног друштва, жртвама се помаже да се оснаже да би у једном тренутку могле и да раде.

Како наводе, када је реч о стручној квалификацији жртва, она се креће од завршене основне школе па све до завршеног факултета, попут правног, филозофског, политичких наука...

Међу жртвама које су запослене било је продавачица, пекарки, медицинских сестара, касирки, неговатељица, до оних које су уз подршку покренуле своје пословање отварајући фризереске и козметичке салоне.

Жртве са високом стручном спремом запослене су у складу са квалификацијама које имају, односно на пословима за које су већ имале неопходне квалификације.

- Указујемо да је овај вид подршке изузетно важан, јер доводи до економског оснаживања жртава насиља у породици, будући да многе жене остају у насилним заједницама управо због немогућности да се саме издржавају. Међутим, када им се омогући овај вид подршке оне постају независне, самосталне и у могућности су и да започну нови живот без насиља - наводе из Вишег тужилаштва.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“