У НДХ УБИЈЕНО 19.000 РОМСКЕ ДЕЦЕ: Порфесор Ацковић у књизи о геноциду изнео стравичне, досад непознате податке
НА десетине хиљада ромских жена, деце и мушкараца страдало је у логорима и на стратиштима у НДХ, а само у селу Уштица, код Јасеновца, под именом и презименом сахрањен је 16.171 Ром. Пре Другог светског рата, у Краљевини Југославији било је око 300.000 Рома. На попису 1948. у БиХ их је остало 408, у Хрватској 405!

Фото: ЈУСП Јасеновац
Ове страшне податке изнео је професор др Драгољуб Ацковић на представљању своје књиге "Самударипен Рома у Независној Држави Хрватској", коју је издао "Службени гласник", а која ће данас, на енглеском језику, бити представљена и у Лондону.
О геноциду над Ромима, познатом као самударипен или порајмос, не зна се много ни у свету, ни код нас. Зна се да су на овим просторима, уз Србе, Јевреје и комунисте, за време Другог светског рата Роми највише страдали.
- У НДХ их је убијао ко је стигао, од усташа, преко пољочувара, до чувара објеката. Готово да нема оних који су дочекали да из Јасеновца буду пуштени на слободу или побегну, сви су убијани чим би стигли. Ликвидиране су целе породице: очеви, мајке, деца. Чак и она рођена у логору. Укупно је у НДХ убијено око 19.000 ромских малишана - каже проф. Ацковић за "Новости".

Foto> V.C.S.
Готово да нема логора у ком нису страдали, а највише их је убијено у јасеновачком комплексу. За разлику од остале деце, која су понекад и нашла спас, према Ацковићевим речима - ниједно ромско дете није спасено, нити је пуштено на слободу!
- Буквално су хапшена цела ромска села или цео крај, па онда терају комшије да их воде. Нашао сам записнике у којима људи потврђују "водио сам тога и тога", па онда наброје 50 имена. Највише Рома пре Другог светског рата било је у Мославини и скоро сви су уморени - каже Ацковић, и додаје да се одмах по стварању НДХ почело са прављењем расистичких спискова. Један примерак би отишао општини, други усташкој обавештајној служби и трећи логору.
- У историји нека поља увек остају неистражена, а геноцид над Ромима једна је од таквих тема - казао је израелски историчар Гидеон Грајф, аутор књиге "Јасеновац - Аушвиц Балкана".
ВЕКОВНИ СУЖИВОТ И СТРАДАЊЕ
ДИРЕКТОР "Службеног гласника" Младен Шарчевић навео је да су овакве теме важне за историографију Србије, јер овде вековима живе заједно Срби, Јевреји и Роми, и деле "неславну судбину и ратне вихоре кроз које смо прошли са стотинама хиљада мртвих". Додао је и да су покатоличени Срби у НДХ често били гори од Хрвата.
Додао је и да се проф. Ацковић ухватио у коштац баш са таквом темом. "Самударипен Рома у НДХ" је, по њему, кулминација Ацковићевог животног истраживања, где је на 1.000 страна сабрано 10 килограма докумената, фотографија, сведочанстава, реконструкција масовних гробница...
- Ова књига је важна у тренутку када сведочимо таласима ревизионизма и покушајима да се поново напише историја и смањи број жртава у Другом светском рату. Неонацизам је у порасту и питање је да ли су демократски режими у стању да се изборе са тим - закључио је Грајф.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)