"ДИАНИНО ДЕТЕ" ЖИВКО ЗЕЛЕНБРЗ ПРЕД БЕОГРАЂАНИМА: У Народној библиотеци, на трибини, причаће о свом спашавању из усташких логора

В.Ц.С.

08. 02. 2024. у 16:12

ЖИВКО Зеленбрз (Иванчевић), прва потврђена особа чије се име налази на списку српских малишана које је спасла Диана Будисављевић из усташких логора у НДХ, пре 82 године, гостоваће у Народној библиотеци у Београду, у уторак, 13. фебруара, у 19 сати. Гостовање организује Музеј жртава геноцида у оквиру свог циклуса трибина "Сусрет са историјом - Када прошлост проговори".

ДИАНИНО ДЕТЕ ЖИВКО ЗЕЛЕНБРЗ ПРЕД БЕОГРАЂАНИМА: У Народној библиотеци, на трибини, причаће о свом спашавању из усташких логора

IZVOR: YOUTUBE/BVLKVN UNDERI/SCREENSHOT

Том приликом говориће и историчари Наташа Матаушић, Владан Вуклиш и Дејан Ристић, директор Музеја. Др Наташа Матаушић је докторирала на теми акције Диане Будисављевић и објавила књигу "Диана Будисављевић", чији је издавач у Србији Лагуна. Владан Вуклиш, помоћник директора Архива Републике Српске, један је од водећих познавалаца теме геноцида почињеног над Србима на територији НДХ.

Током догађаја, Музеј жртава геноцида изложиће и оригинал списка дела деце коју је спасила Диана Будисављевић. На списку се налази 5.631 име, међу којима је и Живково. У време када је преузет из логора имао је пет година и усвојила га је загребачка породица Зеленбрз, 13. децембра 1942. Усвојитељи су Живку признали да има српско порекло, али нису знали ко су му родитељи. Око врата је имао само плочицу са бројем 1128. И данас је повремено носи, јер га, по сопственом признању, смирује.

Из списка је Живко сазнао да су му биолошки родитељи Љубивоје и Смиљка Иванчевић. Љубивоје је из Кршћина, а Смиљка из Воћина. Из списка се не види да је имао брата или сестру. Прошао је кроз логоре Стара Градишка и Сисак, одакле је спашен 25. септембра 1942.

Фото Глас Српске

Спашавање српске деце

- Ретке су ситуације када припадници савремених генерација могу да остваре непосредан контакт са све малобројнијим преживелим заточеницима система концентрационих и логора смрти НДХ у Јасеновцу, а посебно са онима спашенима захваљујући Диани Будисављевић, као и да из њихових потресних исказа обогате и објективизују своја знања о трагичним и драматичним догађајима који су се одиграли на јасеновачким стратиштима - кажу у Музеју жртава геноцида, и изражавају наду да ће одржавање овако конципираних трибинских програма допринети обогаћивању и објективизацији наших знања о националној и општој прошлости.

Иста трибина биће приређена 14. фебруара, у 18 сати, и у Културном центру Војводине "Милош Црњански".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ДВАДЕСЕТ ГРАДОВА ОБОГАЋЕНО УРБАНИМ ВРТОВИМА У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА : „Никло као ја“