ПРВИ НЕМАЧКИ БРОД СЕ ВАДИ СА ДНА ДУНАВА: Почиње уклањање нацистичке речне флоте
ПОМОЋНИК министра за водни саобраћај Предраг Петровић рекао је да Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре тренутно ради истраживање на пројекту "Уклањање потопљене немачке флоте код Прахова" и да се очекује да први брод из Дунава буде извађен ове године.
Он је рекао да ће истраживање показати на који начин ће моћи да се изместе бродови и да је циљ уклањања флоте да се омогући прописана ширина пловног пута и да се пловни пут учини безбедним за све учеснике.
Петровић је објаснио да је пројекат изузетно сложен и да ће трајати пет година, као и да ће од неких 200 или 180 бродова који су потопљени, гледати да извуку 21, а можда чак и 23, у зависности од тога колико они сметају пловном путу.
Потопљена немачка флота угрожава пловни пут, јер га сужавају са 180 метара, на 90 метара, додао је он.
- Када падне вода, односно у условима нижег водостаја, имамо ситуацију да се бродови буквално на том делу Дунава мимоилазе, због потопљене флоте, што никако није безбедно - рекао је он.
Самим уклањањем, како објашњава Петровић, биће омогућена безбедна пловидба, али и бржи проток људи и робе.
- Комплетне информације имаћемо када се поднесе истраживачки извештај, који опет зависи од стања и услова на терену, могућности роњења, снимања, јер вода је жива ствар, а временски услови некада иду наруку, некада не - рекао је Петровић.
Како је рекао, сумња се да на тим бродовима има мина.
- Људи који раде су професионалци, тако су и бирани и због тога ћемо овај пројекат довести безбедно и успешно до краја - рекао је он.
Он додаје да има различитих историјских прича и извора и да на то обраћају пажњу људи који раде на овом пројекту, а истраживање ће рећи како ће се уопште вадити бродови који су 80 година под водом.
- Дефинитивно је у том конвоју постојао брод-болница, били су и миноловци са минско-експлозивним средствима. Сама флота је бројала негде око 220 бродова, а неких 20 је успут потопљено - рекао је Петровић.
Постоји одређени ниво воде када могу да се ваде бродови из реке.
- Како ће бити уклањање, да ли ће се бродови вадити у целости или ће се вадити из делова, или ће неки делови бити само склоњени са пловног пута то ћемо видети.
Урадићемо то да буде најбезбедније и најбоље, да се задовољи сврха циља и пројекта, али првенствено морамо пазити на безбедност свих који учествују у том пројекту - рекао је он.
Петровић је рекао да се нада да ће ове године први брод бити извађен из Дунава.
- У току ове године сигурно ће почети вађење. Све зависи од метеоролошких услова, од брзине воде, од видљивости, од могућности роњења. На крају, морамо задовољити и одређене факторе заштите природе, јер у неким периодима године не може ту да се ради, због мрешћења моруне и јесетре. Надам се и мени је жеља да то буде у току ове године - рекао је он.
Операција "Дунавски вилењак"
ОПЕРАЦИЈА "Дунавски вилењак" је представљала неуспешан покушај пробоја око 200 патролних чамаца, санитетских бродова и баржи немачке црноморске флоте Дунавом од Црног мора до Београда у септембру 1944.
Одлуку да се флота потопи донео је адмирал Паул Зиб, јер су и совјетске јединице почеле да стижу до Дунава, а потапање је урађено 7. септембра код Прахова и 14, 16. и 17. септембра код Брзе Паланке.
Процењује се да је током операције "Дунавски вилењак" потопљено између 160 и 220 немачких бродова на путу од Црног мора до луке Прахово у близини Неготина, а према неким историјским документима, са бродова је евакуисано 1.600 рањеника. Неколико бродова је извађено после рата и служили су у речној флоти ЈНА.
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (1)