ВИРУСИ И БАКТЕРИЈЕ ВРЕБАЈУ НА СВАКОМ КОРАКУ: Лекар објаснио када можемо сами себи помоћи, а када је обавезно потражити стручну помоћ
КАШАЉ, кијавица, главобоља, малаксалост, цурење из ниса, мучнина, само су неки од симптома који се јављају у овом периоду године, када харају вирусне и бактеријске инфекције.
Многи, пак, не желе отићи доктору, па се лече сами "на своју руку", па тако поред чајева и витамина сами себи дају антибиотике, што је погрешно. С друге стране, ако се неко не лечи, инфекција се може спустити до плућа, а тада прети бронитис, а можда и упала плућа.
Хладно време, боравак у затвореним просторијама погодују ширењу вируса, те стручњаци апелују да треба проветравати просторије, а онај ко има симптоме инфекције, или да остане код куће, или је потребно да носи заштитну маску, како не би ширио вирусе. Ипак, најбољи савет је, отићи лекару.
Инфектолог доц.др Александар Ранковић, у разговору за Телеграф.рс открива да највећа опасност од нелечених инфекција прети хроничним болесницима, и да би они требало посебно да буду обазриви.
- Лечење не треба спроводити самостално већ треба посетити доктора који одлучује о даљем лечењу. Посебно не треба укључивати антибиотике на своју руку што код нас није реткост. Највећа опасност код нелечених респираторних инфекција је управо код пацијената са комобирдитетима. Компликације су углавном упале плућа, бактеријске суперинфекције, што може довести и до тежих компликација као што је респираторна инсуфицијенција, објашњава др Ранковић.
Харају вируси и бактерије
Тренутно су актуелне респираторне инфекције углавном изазване вирусима инфлуенце, параинфлуенце, респираторни синцицијални вирус, рино и адено вируси и ковид у мањој мери, објашњава инфектолог.
- Ови вируси су иначе заступљени у ово доба године и није ништа неуобичајено. Вирус грипа и ковид могу бити опасни за старије особе, особе са комоорбитетима, односно код свих оних који имају ослабљени имунолошки систем. Апел управо код осетљиве групе грађана је да се обавезно вакцинишу. Вакцина има довољно. Друге мере превенције боравак на отвореном простору, здрава исхрана богата витаминима, чешће проветравање просторија, поручује др Ранковић.
Како лекари објашњавају, ако је у питању блажи облик инфекције, можете мировати, узимати довољно течности и витамина, и сачекати два или три дана. Уколико се стање не поправља или се погоршава, одмах се треба јавити лекару. Температура до 38 је прихватљива, али само у случају да не траје дуго. Деца и хронични болесници требало би да буду сагледани од стране лекара одмах по појави симптома.
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО: ПОСТХУМНО ПРИЗНАЊЕ: Сестра Арсенија Шошкића примила награду Удружења спортских новинара
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)