ТДМ вам представља Овентропово подно грејање и грешке које се најчешће праве приликом његове уградње
ТДМ је овлашћени дистрибутер Овентропа, познатог европског произвођача опреме за термо-техничке инсталације, централно и подно грејање.
ТДМ је овлашћени дистрибутер Овентропа, познатог европског произвођача опреме за термо-техничке инсталације, централно и подно грејање.
У фокусу њихове пословне филозофије су врхунски квалитет, иновативност производа, вишедеценијско искуство и професионализам којим приступају послу.
Инвеститори данас најчешће бирају подно грејање као вид кућног грејања. Његове најважније предности су адекватна температура у целом простору, већа енергетска ефикасност коришћењем еколошких извора топлоте са нижим параметрима, као што су топлотне пумпе, кондензациони котлови или соларни панели, а важну улогу имају и хигијенски и естетски фактори.
Компанија Овентроп већ дуги низ година производи енергетски ефикасну опрему за подно и зидно грејање и хлађење, која је у складу са најновијим енергетским и еколошким стандардима. Широк спектар расположивих решења и богати асортиман мерача протока, регулационих вентила, разделника, инсталационих ормара и аутоматике су разлози због којих се бројни купци одлучују за Овентроп опрему, а њихова најпознатија референца је железничка станица Прокоп у Београду.
Подно и зидно грејање или хлађење у систему Овентроп гарантује:
–висок квалитет и поузданост – 10 година гаранције и више од 50 година века трајања
–знатне уштеде због примене нискотемпературних извора топлоте (топлотних пумпи, кондензационих котлова)
–потпуно безбедна употреба која је резултат строге контроле квалитета и детаљних лабораторијских испитивања
–професионално техничко саветовање у било којој фази: од уговарања, преко извођења до коришћења
–осећај потпуне пријатности у свим просторијама
–инсталације погодне за особе које пате од алергија због елиминације прашине која се не лепи за подлогу
–потпуно сакривене инсталације које пружају веће могућности уређења ентеријера
–једноставнију контролу температуре са било ког места у свету захваљујући СМАРТ интелигентној контролној аутоматици која је повезана са интернетом.
Упркос веома распрострањеном мишљењу да је систем подног грејања једноставан за инсталацију, скрећемо пажњу на најчешће грешке приликом избора и уградње подног грејања.
Недостатак изолације за спречавање влаге и буђи
Веома је битно да приликом полагања система подног грејања поставите изолацију за спречавање влаге и буђи испод целе површине грејне плоче. Уколико то не урадите, може доћи до продирања влаге из земље кроз плочу и деформисања слоја бетона који се поставља на тло, па чак и до уништења саме плоче.
Нераван под или плафон
Бетонска плоча или плафон на које се постављају изолационе плоче за подно грејање треба да буду што равнији, а то ће омогућити топлотној изолацији боље пријањање на подлогу. Свака неравнина плафона или пода може довести до њиховог каснијег пуцања.
Недостатак или лоше направљена дилатација плоча при конструкцији објекта
Након постављања подлоге за подупирање, развлачи се зидна трака и поставља топлотна изолација на целој површини намењеној подном грејању. Зидна трака одваја циљну плочу од спољних и унутрашњих вертикалних преградних зидова. То омогућава слободан и сигуран рад грејне плоче кроз компензацију термичким проширењем. Да не би пукла током наношења облоге, зидна трака мора бити постављена око периметра грејне плоче без истезања на угловима. Уколико не постоји дилатација зида, може доћи до пуцања грејне плоче на месту њеног контакта са вертикалном преградом, чак и до оштећења подлоге, као што су керамичке плочице.
Дилатација грејних плоча
Често се занемарује дилатација панела на вратима између две одвојене просторије, што као последицу има велику недилатирану грејну плочу. Додатни проблем је одређивање висине дилатације. Правилно изведена дилатација почиње топлотном изолацијом грејне плоче и протеже се преко дебљине облоге заједно са подлогом, тако да у потпуности одвоји два суседна панела заједно са завршном облогом.
Суседне грејне плоче трпе термичко проширење, појединачно за сваки панел. Пролаз цеви између тих плоча не сме бити превише чврсто направљен, јер то може довести до „резања“ транзитних цеви услед термичког кретања суседних плоча. То се може избећи посебном дилатацијом за транзитне цеви, која се заснива на коришћењу посебних заштитних плаштева дужине око 50цм на месту дилатације тих плоча.
Грешке у пројекту
Данас је подно грејање доминатни систем грејања у новоградњи и мора да задовољи 100% потреба за топлотом. Најчешћи узроци грешака при инсталацији подног грејања су лош пројекат и неадекватан размак цеви. Погрешан обрачун топлотне ефикасности подног грејања доводи до недовољно загрејаног простора и непријатности за кориснике. Извођачи радова тада углавном повисе температуру подног грејања. Последица тога је прегревање пода, што угрожава саму инсталацију, а ствара нервозу код корисника. Сваки погрешно уграђен подни грејач може се исправити искључиво заменом целог пода.
Планирање распореда и дужине грејача
Да би систем петљи за грејање био добро постављен, потребно је од инвеститора добити прецизне информације о уређењу ентеријера. Захваљујући њима избегава се постављање подног грејања испод плакара, туш-кабине или каде. Ипак, највећа грешка при уградњи подног грејања је стављање предугачких петљи за грејање. Предугачка кола имају велике губитке притиска, што не може да отклони чак ни циркулациона пумпа.
Причвршћивање цеви уз топлотну изолацију
Како би се уштедело на компонентама, инсталатери некада користе нестручно направљене системе везивања цеви за топлотну изолацију који су неадекватни и подижу се приликом наношења естриха – цементне кошуљице или глазуре. Неуједначена дебљина кошуљице може изазвати локално пуцање грејне плоче и облоге, попут керамичких плочица.
Избор произвођача опреме
За оптимално функционисање система подног грејања, неопходна је тзв. хидрауличка регулација свих грејача. То се постиже мерачима протока и регулационим вентилом који се уграђују у систем подног грејања, са циљем његове контроле на основу температура измерених у просторијама. Систем садржи и уметке за уградњу аутоматизованих актуатора. Уколико их произвођач подног грејања нема у својој понуди, знајте да овакав систем неће функционисати на задовољавајући начин.
Изливање цементне кошуљице
Приликом изливања подова посебно се мора повести рачуна о алату који се користи, да не би оштетио постављене цеви. Када се наноси облога, обавезно треба напунити цеви водом под притиском, како би се брзо уочила евентуална оштећења цеви у фази сипања бетона. При прављењу трајне бетонске кошуљице, важно је пратити препоруке за њену минималну дебљину. Да би се добио бетон који је погодан за полагање, препоручује се додавање такозваних пластификатора, јер би се без њих знатно повећала порозност кошуљице и смањио би се капацитет топлотне проводљивости пода и његова механичка својства. Зидне траке и дилатације не би требало сећи непосредно након изливања естриха. Оне би требало да вире изнад кошуљице док се под не постави, да би се знало на ком месту се постављају дилатације, на пример за керамичке плочице.
Брига о цементној кошуљици
Време постављања кошуљице је од 21 до 28 дана. Тек после тога можете наставити са процесом лаганог грејања естриха. Свако раније грејање свеже кошуљице довело би до прекомерног и превременог испаравања воде неопходне за поступак везивања бетона. Самим тим, издржљивост пода би била много мања. Непосредно након наношења естриха систем подног грејања не смете померати, чак ни ради заштите напуњене инсталације од замрзавања.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)