"БЕЗ ОБЗИРА НА ПРОБЛЕМ СА ДИНАРОМ, ВАСКРС ДОЧЕКУЈЕМО КАКО ТРАДИЦИЈА НАЛАЖЕ" Ђокићи са КиМ: Желимо да славимо у миру, а стално смо на опрезу

Милица Шкорић
Милица Шкорић

05. 05. 2024. у 10:34

ПОРОДИЦА Ђокић, која је почетком рата 1999. године избегла из Шипоља надомак Јужне Митровице, свој нови живот започела је у Северној Митровици.

БЕЗ ОБЗИРА НА ПРОБЛЕМ СА ДИНАРОМ, ВАСКРС ДОЧЕКУЈЕМО КАКО ТРАДИЦИЈА НАЛАЖЕ Ђокићи са КиМ: Желимо да славимо у миру, а стално смо на опрезу

Фото: Принтскрин/Јутјуб/Косово онлине

Петар и Доста су са две ћерке и сином остали на Косову. Иако живе од Петрове пензије и Достине социјалне помоћи Васкрс ће, како кажу, дочекати, и поред проблема са динаром и забране увоза српске робе, онако како традиција и обичаји налажу.

Петар Ђокић каже да се, због малих примања и ситуације која је наметнута укидањем динара на КиМ, тешко сналазе, али да се довијају колико могу да Васкрс дочекају како доликује.

- Купио сам јаја, пиће, салате. Ако дође неко од родбине, сестра или неко од пријатеља... Али, није као пре, тада нам је било лакше. Раније смо славили како доликује док смо, пре рата, живели у Шипољу. Одатле смо избегли најпре у Бањску. Касније сам од Привременог органа општине Косовска Митровица добио овај стан у Бошњачкој махали. Помогли су ми шурак и сестра да ово средим. Сада се теже слави, ко има већу пензију мора да иде у Рашку, мени је мала пензија, али опет морам да чекам па да подижем овде 10.000 динара, па сутрадан опет да идем да чекам - прича Ђокић.

Забрана увоза робе из Србије се, према речима Ђокића, примећује на сваком кораку, а недостатак производа представља проблеме и Србима и Албанцима, јер су то квалитетни производи.

- Нема ништа српско. Има македонске, црногорске и албанске робе. Јаја која смо купили су из Албаније. Недостају српски производи, они су квалитетнији и укуснији. Кад идем за централну Србију купујем млеко које је бело, док је ово које купујемо овде жуто. И Албанци су куповали српску робу и били су захвални због квалитета - каже Петар.

Поред тешке ситуације са динаром, наводи да је мир највећа његова и жеља свих Срба на Косову.

- Желео бих да славим на миру, да мозак не размишља стално о лошој ситуацији и страху, да се слави као некада, да можемо да се крећемо слободно, да спавамо на миру. Сада као да спавамо са непријатељем, стално смо на неком опрезу, увек мораш да осматраш шта се дешава на КиМ, то је највећи проблем - истиче он.

Ђокић се присећа како се некада славило и признаје да му то много недостаје.

- Нема више славља и песме као некада... Када сам био мали, ишли смо од куће до куће, певали смо, јаја су нам давали, ишли смо на породичне ручкове. Тако је било и за Божић. Тога сада више нема. Сада и кад се окупимо, све је кратко и све се брзо завршава - рекао је Петар Ђокић.

БОНУС ВИДЕО: ЕКСКЛУЗИВНО - Доказ да Куртујев послушник Радоица Радомировић намешта Србе на хапшење шиптарима

(Косово онлајн)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ДОМ КНЕЗА МИЛОША ВРАЋЕН ВЛАСНИЦИМА: Истекао законски рок у ком је Народни музеј Крушевца могао да користи Кућу Симића