СВИ СЕ САДА ВРАЋАЈУ СА ОДМОРА, ЕВО ШТА ТАЧНО У КОМАД МОЖЕТЕ ПРЕНЕТИ ПРЕКО ГРАНИЦЕ: На ово посебно обратите пажњу, може вас скупо коштати

Милица Шкорић
Милица Шкорић

05. 05. 2024. у 12:00

ОДМАХ након викенда завршавају се ускршњи празници, а пошто их је већина људи спојила са првомајским добили су чак целу недељу одмора.

СВИ СЕ САДА ВРАЋАЈУ СА ОДМОРА, ЕВО ШТА ТАЧНО У КОМАД МОЖЕТЕ ПРЕНЕТИ ПРЕКО ГРАНИЦЕ: На ово посебно обратите пажњу, може вас скупо коштати

влада цг

Због тога што је велики број људи био на одмору са породицама очекују се гужве па се наоружајте стрпљењем. Осим тога, често се питамо шта смемо да носимо преко границе када напуштамо Србију и идемо на одмор, али у овом случају људе много више занима шта смеју да понесу са собом назад у Србију, и да ли ће им то бити одузето.

Користан савет је да током путовања проверавате стање на граничним прелазима преко апликација доступних на мобилним телефонима, како бисте могли на време да одреагујете и одлучите се за коришћење неког од мање оптерећених граничних прелаза где понекад нема ниједног возила.

Да би прелазак границе био што ефикаснији, без непотребних задржавања и непријатности, путници би пре путовања требало да се информишу о важећим прописима који се нису мењали у односу на претходну сезону.

Лични пртљаг

Лични пртљаг чине сви предмети које путник носи са собом, а служе му док је на путовању (нпр. одећа, обућа спортски реквизити, технички уређаји итд.). Уколико се ради о неком вреднијем реквизиту или уређају, саветујемо путнике да попуне Образац о привременом износу како би по повратку у земљу могли да докажу да су претходно тај предмет изнели из земље, те да он не подлеже наплати увозних дажбина.

Међутим, у личном пртљагу могу да се нађу и неке ствари за које постоје јасна количинска ограничења, као што је то случај са акцизном робом.

Лични пртљаг путника чине сви предмети које путник носи са собом, а служе му док је на путовању, и то су:

  • одећа
  • обућа
  • разни технички уређаји
  • спортски реквизити
  • предмети за одржавање личне хигијене 
  • лек за уобичајену терапију и други предмети за личну употребу.

- Количина ових предмета зависи од сврхе путовања, пола, занимања путника, годишњег доба и других околности у вези са конкретним путовањем. Предмети који служе личним потребама путника за време путовања (лични пртљаг), независно од тога да ли их носе са собом или су их дали на превоз возару, ослобођени су од плаћања увозних дажбина. Уколико је путник лични пртљаг дао на превоз другим превозним средством, на захтев царинског органа подноси и одговарајући доказ да се ради о његовом личном пртљагу - наводе на сајту Управе царина.

Пренос новца

Унос новца у Србију је слободан, али пренос готовине у износу већем од 10.000 евра (у динарима или било којој другој страној валути) мора бити пријављен. То значи да у случају да са собом носите више од 10.000 евра, дужност вам је да то пријавите како на улазу, тако и на излазу из земље и да приликом пријаве попуните одговарајући Образац.

Поменути износ од 10.000 евра се односи на сваког појединачног путника, па и на малолетну децу, саопштила је Управа царина Републике Србије.

Да ли и колико хране смемо да унесемо у Србију

Да, са собом можете носити фабрички упаковану храну, са декларацијом произвођача у разумној количини. Количина хране мора јасно указивати да је намењена сопственим потребама, односно потребама домаћинства, а не даљој препродаји.

Сме ли да се унесе храна животињског порекла

Да, можете, у количини до једног килограма, под условом да таква храна не долази из земаља из којих је забрањен њен увоз или транзит.

Колико дуванских производа је дозвољено унети у Србију

У Републику Србију можете унети 50 цигарета, 25 цигарилоса (до 3 грама по комаду), 10 цигара, 50 грама дувана или одговарајућу комбинацију наведених производа.

Под дуваном за пушење се подразумева резани дуван, дуван за лулу, дуван за наргилу, као и остали дувански производи (за жвакање, за шмркање (бурмут), загревани дувански производи односно несагоревајући дуван).

Путници у пртљагу могу носити и сродне производе у количинама за личне потребе (електронске цигарете, вејпове, никотинске врећице и ароме за наргилу), осим дувана за оралну употребу (снус) чији је увоз и промет у Републици Србији забрањен.

Колико алкохола можемо понети у Србију

У Републику Србију можете слободно унети 1 литар жестоког алкохолног пића или 1 литар пенушавих и ликерских вина или одговарајућа комбинација наведених пића и 1 литар осталих вина.

Колико парфема или тоалетне воде сме да се унесе у Србију

Приликом доласка у Републику Србију можете унети један парфем до 50 мл и једа у тоалетну воду до 25 мл.

До које вредности се не плаћа царина

Ослобођени сте од плаћања увозних дажбина на предмете које уносите из иностранства за своје личне потребе и потребе свог домаћинства - у вредности од 100 евра у динарској противредности, под условом да ти предмети нису намењени препродаји. Ова повластица се односи на држављане Републике Србије.

Уколико код себе имате робу која је веће вредности од 100 евра и за коју се плаћају увозне дажбине, на граничном прелазу то треба да пријавите царинику.

БОНУС ВИДЕО: КОЛОНА НА ПАНЧЕВЦУ - Погледајте и зашто

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНА НОВОГОДИШЊА ПОНУДА ПО СЈАЈНИМ ЦЕНАМА