ЗАШТО СЛАВИМО СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ: У народу се утемељно веровање да његов дух лечи болесне

Novosti online

11. 05. 2024. у 17:03

ПРАВОСЛАВНА црква и њени верници сутра обележавају велики празник посвећем Светом Василију Острошком Чудотворцу.

ЗАШТО СЛАВИМО СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ: У народу се утемељно веровање да његов дух лечи болесне

В. К.

Свети Василије Острошки био је епископ захумски и један од најцењенијих православни светитеља. Људи су и данас задивљени његовим великим делима, а када год се нађу у проблему, посебно када је реч о здрављу, утеху проналазе баш у њему.

Свети Василије рођен је као Стојан Јовановић у Поповом пољу код Требиња, а већ у 12. години послат је у манастир Завала, где је његов стриц Серафим био игуман. После завршетка манастирске школе, добио је монашки чин и постао парох Поповог поља.

Вршио је службу је у многим градовима, од Мостара, преко Херцег Новог и Пљеваља, Мораче, до Огоношта и Бјелопавлића.

Преминуо је 1671. године, а његове мошти и гроб чувају се у највећој православној светињи – манастиру Острог у Црној Гори.

У народу се утемељно веровање да његов дух лечи болесне, а томе сведоче и бројне приче. Свако коме је овај светац помогао, приликом следеће посете манастиру Острог записује на папир своју причу, монаси их сакупљају, чувају и претварају у књигу.

Спасао новорођенче

Постоји легенда да је са врха Горњег манастира једном давно испало новорођенче из колевке. Будући да се Горњи манастир налази у стенама планине Острошка греда, уз саму литицу, на чак 900 метара надморске висине, мајка се престрашила и веровала да је изгубила дете. Међутим, беба је пронађена жива и здрава на земљи у подножју планине, која се задовољно смејала.

Пожари поштедели светињу

Пожар који је избио на планини Острошка греда поштедео је оба манастира и оближње капеле. Такође, посебно се издваја чињеница је да је за време Другог светског рата изнад Горњег манастира Острог пала бомба, али никада није дошло до експлозије.

Одређеним данима, рука Светог Василија је откривена да би је верници целивали током обиласка манастира, а сви који су имали прилику да је виде откривену, говоре да та рука изгледа веома живо, а не као део тела неког ко је преминуо пре скоро 400 година.

Поред тога, у манастиру се може чути и да је неким грешницима светац измакао руку, не дозволивши да је целивају.

У манастир долазе људи и других вероисповести, међу којима има и муслимана који пред његовим моштима траже спас и исцељење од тешких болести и мука које су их задесиле.

Ако се икада запутите на ово свето место, обичај је да се понесе флаша уља, коју монаси при службама освештавају и поклањају верницима у малим флашицама, а које се користе ради лечења.

Међутим, најважније је да понесете један пар вунених чарапа – прича се да су чарапе Светог Василија увек поцепане, јер ноћу устаје и хода, па их монаси свакога дана мењају.

БОНУС ВИДЕО: АЛЕРГИЈЕ, ИМА ЛИ ЛЕКА ?| др Весна Томић Спирић | Др Новости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“