СВЕДОК, УЧЕСНИК И ТУМАЧ ЕПОХЕ: Протекла је деценија од када се Добрица Ћосић преселио у сећања
ДОБРИЦА ЋОСИЋ ЈЕ ВЕЛИКА и неисцрпна тема наше књижевности, али и нашег јавног живота уопште.
Фотографије: Стеван Крагујевић, Архива Слободана Ранковића и документација "Новости"
У развијенијим културама таквим величинама баве се читави тимови или институти. Код нас то није случај, иако се и овде пишу књиге о Ћосићевом опусу. На српском језику већ их је више него што је на библиотечким полицама књига које је сам Ћосић написао. Данас скоро не постоји породица која у својој кућној библиотеци нема неку Ћосићеву књигу или књигу о њему. И једне и друге штампају се, за наше прилике, у охрабрујућим тиражима.
У свом животном и стваралачком ходу документовано је реконструисао историјску вертикалу Србије и српског народа у настојању да очува, профилише и модернизује своје историјско биће.
Сведочанство Добрице Ћосића о маглама прошлости
Осим романа, који су достизали велике тираже, и превођени на многе језике, Добрица Ћосић је – на некој врсти паралелног разбоја – оставио читаве томове тзв. нефикцијске прозе, без које се не може исписати прецизна културна и политичка историја његове и наше епохе. И из ових, делом некњижевних, а делом публицистичко-есејистичких родова и врста, јасно се чита критичка позиција, извесна дистанца и доследност писца и јавног радника, који није могао да ћути пред отвореним питањима, проблемима и процесима у друштву – било да се налазио у власти било у опозицији, у социјализму или постсоцијализму.
Нема никакве сумње да ће Ћосићево дело још задуго бити предмет проучавања и оспоравања, пошто је природно да оно стално буде отворено за друкчија, нова читања и тумачења.
Препоручујемо
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Зашто не треба говорити "прими моје саучешће"? Отац Предраг открива: "Не будите плитки"
"КАДА изјављујете саучешће не будите плитки..."
29. 04. 2026. у 12:35
Коментари (0)