Зашто возачи најчешће бирају ручне усисиваче за ауто?

Промо

30. 05. 2024. у 16:23

РУЧНИ бежични усисивачи за ауто су јако популарни код возача широм света, иако немају најбоље перформансе. Зашто је то тако? Прочитајте анализу.

Зашто возачи најчешће бирају ручне усисиваче за ауто?

Фото: Промо

Зашто возачи најчешће бирају ручне усисиваче за ауто?

Стакла на колима су вам мусава? Приметили сте дебеле слојеве прашине и мрвице од чипса између седишта? Погледате доле, кад оно згажена жвака и стврднуто блато на патосницама. Кров вам је осмуђен од дима? А јелкица на ретровизору излапела и чудно се осећа? Пролеће је, све је продисало? Дефинитивно је време да продише и ваш аутомобил. Како сте могли то себи да дозволите? Међутим, дубинско, професионално чишћење вам је прескупо, јер штедите за путовање? Треба вам инстант, а приступачно решење и мало добре воље, уз обећање себи да ћете одсад чистити макар једном у две недеље! Будите дисциплиновани, није тешко, а имаћете вишеструке користи. Али да кренемо од почетка, шта је битно код избора усисивача за ауто?

О чему треба водити рачуна приликом одабира усисивача за ауто?

Фактора има доста, али ипак није то нека висока математика. Све је некако логично, поента је само та да вам купљени производ заиста олакша ствар, у погледу времена и новца. Па да попишемо приоритете ако сте вољни да вам то пође за руком.

Приликом одабира усисивача за ауто, важно је обратити пажњу на усисну снагу, затим тип напајања и време рада батерије, као и капацитет посуде за прашину. Такође, битни су тежина и преносивост, дужина кабла или бежична функционалност, додатни наставци и прибор, као и присуство ХЕПА филтера за боље филтрирање. На крају, треба узети у обзир ниво буке, једноставност одржавања, цену и дужину гаранције.


Проблеми изазвани нечистоћом унутрашњости аутомобила

Реални проблеми човека који никад не чисти свој ауто изнутра могу бити и естетске и здравствене природе.

Естетски проблеми укључују накупљање прљавштине, мрља, прашине и непријатних мириса, што може учинити боравак у возилу непријатним и непривлачним. Освеживачи ваздуха, популарне јелкице за ауто и остали облици мириса некоме пријају, а некоме не. Многи по аутоматизму ставе “украс” на ретровизор, мислећи да ће тако неутралисати непријатне мирисе и загушљивост. То је постао својеврсни прећутни договор између свих возача, да нешто једноставно мора да виси са огледала. Међутим, 90% људи уопште не обраћа пажњу на токсичне хемикалије које “аирфресхенери” испуштају. Управо зато треба размислити о здравијим алтернативама. Како да унутрашњост аутомобиле остане чиста, а ви сачувате здравље.

Здравствени проблеми могу се јавити због накупљања бактерија, гриња и плесни, што може изазвати алергије, респираторне проблеме и погоршати астму. Микробиолози са британског Универзитета Астон установили су, рецимо, у својој студији да се током зимских месеци штетна бактерија ешерихија коли лако уноси у аутомобиле. Наравно томе доприносе блатњава обућа и шапе љубимаца, а бактерија из кашља додатно поспешује њено ширење. Са друге стране, једна продавница половних аутомобила из Британије спровела је анкету: колико возачи често чисте своје возило? Узорак је био поражавајућ, јер су утврдили да је то интервал од чак 11 недеља. То је превише времена за ширење вируса. Препорука је да то радите најмање једном месечно, како бисте превенирали бројне здравствене проблеме.

Фото: Промо

Ако се хигијена у унутрашњости возила не одржава, последице могу укључивати погоршање квалитета ваздуха у возилу, повећање ризика од болести, као и смањење вредности возила на тржишту због лошег стања унутрашњости. Ако сте планирали да продате аутомобил у наредном периоду, ово вам свакако не иде у прилог. Ако потенцијални купац види да је ауто редовно одржаван и сервисиран и сам ће пожелети да издвоји већу своту новца.


Чист ауто поправља расположење и утиче на ментално здравље

Познато је да уредан аутомобил не утиче само на спречавање вирусних инфекција, већ и на добро расположење. Добра хигијена и прегледност имају психолошко дејство и доприносе бољем менталном здрављу. Ако сте онај тип возача који брани да се једе и пуши у колима, можда ћете наићи на негодовање путника, али ћете уживати у бројним бенефитима. Оваква ограничења се не тичу само аутомобила, она су одраз важег животног стила, а на крају крајева, и добре организације. Ред у возилу, као у свим другим животним просторима подиже ваше самопоуздање за воланом. Самим тим смањене су потенцијалне шансе за саобраћајну несрећу, а повећан ниво безбедности. Осетићете самопоштовање и неки вид поноса када сте у чистом. Јер ако нисте затрпани нередом, када вас ништа не жуља испод седшта сигурно ће вам бити удобније па ће целокупно возачко искуство бити боље. Све то, дакле има терапеутско дејство на човека и бићете фокусирани на садашњи тренутак.

Према истраживању Универзитета Принстон визуелни неред у колима деконцентрише возача и снижава фокус. Непотребне ствари на контролној табли, блатњаве патоснице и мрве на седиштима повећавају хормон стреса кортизола и чине да се осећате исцрпљено, а неретко доводе чак и до депресије.


Који све типови усисивача за ауто постоје?

Фото: Промо

* Ручни усисивачи за ауто

Главне и основне предности ручних усисивача за ауто су: лакоћа модела због компактног дизајна, самим тим и мобилност зато што су бежични, затим једноставно коришћење и оно што је најважније цена. Цене овог типа усивача се крећу у зависности од бренда и квалитета, па га можете пронаћи по ценама већ од 2.000 РСД, а ако нађете бољи модел са високим перформансама рачун ће максимално износити око 15.000 РСД. Управо то их чини најпопуларнијим моделима, а исплативост игра пресудну улогу из визуре многих потрошача. Ипак, морамо бити поштени, па рећи да је усисна снага мања у односу на гломазније усисиваче са цревом, као и капацитет посуде за прашину, али то је свима очигледно.

* Компактни усисивачи са цревима

Компактни усисивачи са цревима, логично, имају снажнији мотор и пружају дубинско чишћење. Због веће запремине посуде за прљавштину ређе ћете морати да их празните, што је такође предност. Међутим, са друге стране њихова гломазност знатно отежава читаву ствар, јер нису лаки за руковање и теже су преносиви. Међу недостатке ових модела спада и знатно већа потрошња енергије, а да не говоримо да су у просеку доста скупљи од ручних модела, јер цене бољих модела крећу се отприлике око 20.000 РСД.

* Штапни усисивачи за ауто

Штапни усисивачи за ауто су добри јер су често 2у1 модели па може да се одвоји само ручни део, а можете га користити и у целости. Ако је то случај онда су лаки за маневрисање, а уз њих неретко долазе и разни наставци што је додатни плус. Притом се могу користити и за остале површине ван аутомобила. Просечна цена штапних усисивача за ауто у Србији креће се између 15.000 РСД и 30.000 РСД, па неће баш свако да издвоји толику своту новца, поготову не за моделе са високим перформансама. Ово је, да се не лажемо, многима најбитнија ставка. Код овог типа усисивача је трајање батерије ограничавајући фактор, а модели који нису дводелни ипак могу бити превелики за узани простор попут возила.

Која филтрација је најефикаснија код усисивача за кола?

Ручни усисивачи за ауто користе неколико врста филтрације, укључујући:

     1) Стандардне филтере: Једноставни филтери који задржавају веће честице прашине и прљавштине.

     2) Периви филтери: Филтери који се могу прати и поново користити, чиме се смањују трошкови одржавања.

     3) ХЕПА филтери: Високо ефикасни филтери који задржавају до 99,97% честица величине 0,3 микрона, укључујући алергене, бактерије и полен.

ХЕПА филтрација се сматра најбољом зато што пружа супериорну ефикасност у хватању ситних честица и алергена, што је посебно важно за особе са алергијама или респираторним проблемима. ХЕПА филтери побољшавају квалитет ваздуха у возилу, чинећи га здравијим и чистијим за путнике.


Кад смо код ХЕПА филтера, студија “Утицај усисавања на квалитет ваздуха у затвореном простору”, са одељења за животну средину и планирање на португалском Универзитету Авеиро нам казује да је усисавање у затвореном простору заправо извор ширења ситних ПМ честица. Тестирали су 4 различита типа усисивача и филтрација и установили да ХЕПА филтер једини не доприноси ширењу истих, чак напротив. Као што смо горе навели: ХЕПА флтер је убедљиво најефикаснији вид филтрације, јер сакупља најфиније честице.


Који су најбољи брендови ручних усисивача за ауто?

Најбољи брендови ручних, бежичних усисивача за кола, а који су притом доступни у Србији по приступачним ценама су следећи:

Bosch - Познат по немачком квалитету и издржљивим усисивачима са снажним усисавањем.

Black & Decker - Популаран због својих поузданих и практичних ручних усисивача.

Philips - Нуди ефикасне усисиваче са добрим перформансама и дуготрајном батеријом.

Hoover - Бренд са дугом традицијом, познат по снажним и компактним усисивачима.

Michelin - Висококвалитетни француски усисивачи и бренд који је генерално синоним за аутомобиле са целокупном својом понудом. Осим гума, перача и остале ауто- опреме, нуде и усисиваче са напредном технологијом и одличним перформансама.

Осим побројаних у обзир долазе и Фантом усисивачи који су све популарнији код нас, карактерише их велика усисна снага. А не смемо изоставити ни бежичне усисиваче бренда Skycar, које красе модеран дизајн и елеганција, а притом се могу пронаћи модели уз које долазе бројни додаци попут црева, четкица, УСБ линија и упутстава.

На шта треба обратити пажњу приликом избора ауто усисивача?

Као што смо већ навели, куповина оваквог уређаја не би требало да буде импулсивна. Неопходно је информисати се о важним карактеристикама, како би ваша инвестиција била дугорочно исплатива и како би вас усисивач добро служио.

Која је оптимална усисна снага усисивача за аутомобил?

Усисна снага усисивача за ауто најчешће се мери у ватима (W) или у аероватима (АW). Оптимална усисна снага квалитетног усисивача за ауто варира, али генерално би требало да буде најмање 100 W или 20-30 АW за основно чишћење, што ће вам ручни, бежични усисивачи сигурно приуштити. За дубље и ефикасније чишћење, препоручује се усисна снага од око 150-200 W или 40-60 АW.



Зашто је потрошња енергије код усисивача битна?

Потрошња енергије усисивача за ауто мери се у ватима (W). Оптимална потрошња енергије једног исплативог усисивача за ауто зависи од баланса између снаге и ефикасности. Генерално, за ручне и бежичне усисиваче потрошња енергије између 100 W и 150 W сматра се оптималном јер пружа добру усисну снагу уз прихватљиву потрошњу енергије.

 

Колика је запремина посуде за прљавштину код ручних усисивача?

Капацитет посуде за прашину просечног ручног усисивача за ауто обично је између 0,3 и 0,5 литара, док добар ручни усисивач може имати капацитет од 0,5 до 0,7 литара. У поређењу са другим типовима усисивача за ауто, као што су усисивачи са цревима или штапни усисивачи, ручни модели имају мањи капацитет посуде за прашину. Усисивачи са цревима и штапни усисивачи често имају посуде капацитета 1 до 2 литра, омогућавајући дуже чишћење без честог пражњења.


Нижи ниво буке усисивача не гарантује боље перформансе

Ниво буке ручних усисивача за ауто обично се мери у децибелима (dB). Ниво буке се креће од 60 дБ до 85 dB, при чему су тиши модели испод 70 dB. Тиши усисивачи могу бити пријатнији за коришћење, али нижи ниво буке не гарантује нужно боље перформансе. Када бирате усисивач, важно је балансирати између нивоа буке и усисне снаге како бисте добили ефикасан уређај који није превише бучан. Оптимално је одабрати усисивач који има добру усисну снагу (100 W или више) и релативно низак ниво буке (испод 70 dB).

Који мотор користи усисивач за ауто и какве системе напајања?

Усисивачи за ауто обично користе електричне моторе који могу бити различитих типова, али се најчешће користе универзални мотори или ДЦ мотори. Универзални мотори су често присутни у јефтинијим моделима због своје једноставности и ниже цене, док ДЦ мотори могу пружити већу ефикасност и трајност.

Што се тиче система напајања, усисивачи за ауто могу бити напајани из различитих извора, у зависности од модела. Могу користити струју из аутомобила путем утикача за упаљач, батерије које се пуне преко утичнице или бежично, или чак имати уграђене батерије које се пуне путем USB-а. Сваки од ових система има своје предности и мане, а одабир зависи од преференција корисника и намене усисивача.

Фото: Промо


Да ли усисивачем можемо опрати унутрашњост аутомобила?

Ово је питање који људи често претражују на интернету. Али полако, па није логично, не може се усисивачем прати. За подробан третман треба вам ипак мало више труда. Ипак, усисвање читавог нереда је одлична подлога, а још важније је да то чините редовно. И бићете задовољнији и здравији.

Усисивачи за ауто су намењени за усисавање прљавштине, прашине и ситних честица са површине унутрашњости аутомобила, али нису дизајнирани за прање или чишћење површина. За чишћење унутрашњости аутомобила, укључујући седишта, тепихе, тапацирунге и остале површине, препоручује се коришћење одговарајућих средстава за чишћење, крпе или четке за чишћење и евентуално воде или детерџента ако је потребно. Усисивач може бити користан за уклањање мрва, прашине и ситних отпадака, као и за скупљање вишка течности или влаге након чишћења. Међутим њиме не можете опрати унутрашњост аутомобила.
Зато се намеће логично питање шта је боље: професионално дубинско чишћење аутомобила или “уради сам” варијанта? У Америци унутрашње прање возила зову детаљисање, са разлогом. Предности профи третмана свакако су стручност запослених, специјализовани алати и уштеда вашег времена. Међутим, за просечног човека у Србији то је можда ипак прескупа услуга.
Ако се определите за “Уради сам” можда не штедите време, али свакако штедите новац, што је најважније. Статистике показују да продаја усисивача за ауто на глобалном нивоу рапидно расте, што значи да све већи број људи широм света ипак бирају да сами сервисирају своје возило. Резултат самосталног чишћења можда није “детаљан”, ни ефикасан као када то ураде професионалци, али редовним одржавањем хигијене то се може надомеситити. Свакако, на вама је да се определите у складу са вашим приоритетима, могућностима и потребама.


Закључак: Ручни усисивачи за кола су ипак најпопуларнији тип

Када се све стави на папир и подвуче црта, када узмемо у обзир све “предности и мане” схватићемо да су ручни, бежични усисивачи за ауто ипак најзаступљенији код возача широм света. ОВДЕ можете пронаћи широк избор бежичних усисивача за ауто по супер ценама. Иако не могу да вам пруже дубинско чишћење, сви се слажу да су убедљиво најпрактичнији, а уједно и најисплативији тип усисивача. Ако одаберете бренд поузданог квалитета, које смо спомињали у тексту изнад, не можете погрешити, најпре због мале тежине, лакоће коришћења и мобилности, због уштеде новца и драгоценг времена у овом убрзаном животном темпу, какав данас сви живимо. Редовни третмани и одржавање хигијене могу да надоместе квалитет.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!: Новости у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

"ВЕХАБИЈЕ МИ ОТЕЛЕ СИНА, САД НЕКА ГА И САХРАНЕ!": "Новости" у кући Милоша Жујовића са оцем Зораном, откривени детаљи из живота терористе

ЗАНЕМЕЛА Мала Врбица код Младеновца. Одавде из овог села велике невоље је направио вехабија Милош Жујовић, који је покушао да испред Амбасаде Израела убије припадника српске Жандармерије.

01. 07. 2024. у 12:47

Коментари (0)

НИКАДА ЈЕ НЕЋУ ЗАБОРАВИТИ: Певач доживео велику трагедију - бивша девојка му је преминула на његовом наступу