ЗА ВЕШТАЧКУ ПАМЕТ ПРВЕ УЗДЕ: Акт ВИ, усвојен у Европи, биће правни основ за све земље

На конкурс са слободном темом се примају све технике уметничких радова, осим дела настала путем вештачке интелигенције (ВИ).

ЗА ВЕШТАЧКУ ПАМЕТ ПРВЕ УЗДЕ: Акт ВИ, усвојен у Европи, биће правни основ за све земље

Фото: Профимедиа

Све чешће оваква и слична упутуства могу да се прочитају у пропозицијама за изложбе широм света. Најразличитији су сегменти живота у којима вештачка интелигенција, замишљена тако да нам олакша живот, улази на велика врата у човекову свакодневицу и од које, у исти мах, сада треба - да се штитимо.

Електронски мозгови сада уместо нас могу и да пишу књиге, да доносе важне одлуке, решавају животне енигме. Али, снимају се и лажни видео-клипови, имитирају гласови, опонашају покрети. Вештачка интелигенција одавно игра шах уместо човека, на основу алгоритама "лове" се муштерије преко интернета за продају најширег спектра производа или бирају идеални будући брачни парови, а сада полако постаје нормално да вас кућни терминали саветују шта да скувате за ручак или на коју позоришну представу да одете крајем дана.

Због свега тога, земље чланице ЕУ су недавно одобриле Закон о вештачкој интелигенцији чији циљ је да се уведе више реда у ову област и спрече реални ризици. Ово слово закона о хармонизацији правила зове се "Акт о вештачкој интелигенцији". Реч је о првом закону ове врсте у свету. Он ће важити у земљама ЕУ, али ће вероватно глобално послужити као основа за правну регулативу у области ВИ у целом свету, па и у Србији, која убрзано развија ову област. Научно-технолошки развој, наша влада зацртала је међу најважније приоритете, а доскорашња премијерка, сада председница Скупшрине, Ана Брнабић рекла је да ћемо ускоро ускоро садашња четири, имати чак седам научно-технолошких паркова.

Усмеравање развоја у том правцу, подразумева наравно и да се води рачуна о томе да ВИ има два лица, од којих оба могу да добију екстремне форме. Све зависи од тога како се користи. С једне стране, може суштински да помогне човеку да га ослободи репетитивних и опасних послова, да значајно побољша перформансе у процесу рада и одлучивања и, једном речју, да оптимизује коришћење људских потенцијала. Али, с друге стране постоји велика опасност од злоупотреба. Јер, ако се алати вештачке интелигенције нађу у рукама криминалних група, штета може да буде велика, па и ненадокнадива.

И без тога, "обичног" човека ВИ – плаши, још и више после недавне изјаве америчког предузетника Илона Маска који је рекао да ће ВИ надмашити интелигенцију било ког човека до краја следеће године под условом да има довољно струје и хардвера:

- Способности вештачке интелигенције надмашиће могућности читавог човечанства у року од пет година. Вероватно нико од нас неће у будућности имати посао због развоја ВИ, али проблем ће бити проналажење смисла егзистенције – изјавио је Маск.

Он је, говорећи преко веб-камере на конференцији Виватекс у Паризу, нагласио да су за остварење таквог сценарија неопходни "универзални високи приходи" и будућност у којој неће бити недостатака робе у услуга. Како је рекао, људи ће и даље моћи да раде ако то желе,  али то неће бити обавезно.

- Ако желите да радите посао који је нека врста хобија, можете, али вештачка интелигенција и роботи ће набављати сву робу и обављати услуге које су вам потребне – рекао је Маск.

Нови закон у ЕУ зато подстиче стварање система ВИ који су сигурни и достојни заједничког тржишта, како за јавне, тако и за приватне актере. Намера је да се заштите основна права грађана, и да се истовремено стимулишу иновације у овој сфери. Односи се само на области које обухвата европско правосуђе уз изузимање система који се употребљавају у војном домену, као и у истраживачким активностима.

Законом се уводе различите категорије ризика од вештачке интелигенције. Лимитирани ризици неће морати да подлежу високом степену транспарентности, док ће, супротно, високоризични подлегати испуњавању низа обавеза да би могли да приступе заједничком тржишту.

Неки ће бити и забрањени, као они који укључују манипулацију менталним процесима опонашања и друштвено вредновање. Забрањује се и коришћење ВИ у сврху полицијског предвиђања заснованог на одређеним профилима на бази биометријских података да би се категоризовале групе људи на основу раса, вере или сексуалног опредељења.

Разне су опасности које вребају из злоупотребе вештачке интелигенције. Ови системи имају готово неограничене могућности да анализирају личности, манипулишу информацијама и подацима. Алгоритми могу да буду програмирани да извлаче приватне податке из датотека, а каткада то може чак да се догоди и ненамерно.

Може, на пример, да се на даљину преузме и управљање аутономним возилима или војним дроновима, да се лажима, које делују као праве вести, подстичу ратови или контролишу берзе. Могу да се изазову и намерне несташице струје, поремети систем сингализације саобраћаја и створе несносне гужве или угрози логистика прехрамбеног снабдевања у сврху хибридног ратовања.  Постоји моћуност слања аутоматизованих претњи или фабриковања кривотворених доказа заснованих на оригиналним документима. Да не говоримо о пропаганди, укључујући и такозвани "дипфејк", односно софистициране преваре које користе речник одређених особа, па чак и изглед, да би се формирали лажни говори, изјаве или видео-записи.

Штета може да буде и на далеко мањем нивоу, али да ипак изазове пометњу у међуљудским односима. У једном француском ријалитију тако су учеснике недавно обавестили да ће им приказати изјаве других актера, од којих су неке истините, а друге лажне, монтиране уз помоћ вештачке интелигенције. Сами су морали да раздвоје жито од кукоља. У реалном животу, такве ствари могу да доведу и до развода бракова.

РОБОТИ ЛОПОВИ

Кривотворено препознавање лица на основу алгоритама може да откључа мобилне телефоне и компјутере, али и да дозволи улазак у веома осетљиве објекте. Осим сајбер напада, могу да се изведу и класичне пљачке са роботизованим лоповима. Вештачка интелигенција репродукује и уметничке слике које је веома тешко разликовати од оригинала.

СВИ КОРИСНИЦИ У БАЗУ ПОДАТАКА

На основу новог европског закона, корисници система за препознавање емоција мораће да обавесте људе када су изложени таквом поступку. Када је реч о фирмама, предузећа која прекрше закон о вештачкој интелигенцији биће кажњена на основу процента годишњег промета, или унапред утврђеним износом, зависно од тога која је сума већа. Казнама подлежу и мала и средња предузећа, као и стартап фирме. Корисници високоризичних система вештачке интелигенције мораће и да буду заведени у бази података ЕУ.

МАГНЕТ

Да би се пратила примена закона, формира се више адмнинистративних тела, као што су Биро за ВИ у оквиру Европске комисије, научни округли сто, Савет ВИ у коме седе представници земаља чланица, као и саветодавни форум за техничку експертизу. Таргетираће се и спречавати могуће злоупотребе, али уз све опасности, ВИ ствара и "неслућене могућности": ЕУ намерава да у овако регулисану област масовно инвестира. План који је представљен 2021. године предвиђа јавна и приватна улагања која би прогресивно требало да досегну 20 милијарди евра годишње.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ОДРЖИВИ МАРКЕТИНГ: Пут ка будућности која брине о свима