НЕУТРАЛНОСТ ЗНАЧИ СТАБИЛНОСТ: Историчар Карановић о војној непристрасности Србије (ВИДЕО)
САМ термин војне неутралности у Србији скоријег је датума, али то не значи да у модерној историји Србије од 1804. године па све до данас, српска држава или југословенска ( у којој је српски народ егзстирао у протекла два века) није познавала историјске прилике поводом којих су њихове политичке елите проглашавале политичку или чешће војну неутралност.-каже историчар Огњен Карановић
Огњен Карановић /Фото КЦНС
-Позиција војне неутралности за земљу попут Србије, са њеним ограниченим политичким, војним, економским и демографским капацитетима, пружа могућност за остваривање високог степена политичке стабилности.То, са друге стране, омогућава економски напредак и јачање војних потенцијала како би та спољнополитичка позиција отворила могућност да држава постигне циљ одвраћања потенцијалних опасности за земљу - истиче Карановић.
Посебан акценат Карановић је ставио на значај војне неутралности у савременом тренутку у околностима постојања два глобална рата, оног у Украјини и на Блиском исторку, који прете да прерасту у светски сукоб у пуном капацитету.
-Србија политиком војне неутралности пре свега покушава да очува свој територијални интегритет и суверенитет на целокупној својој територији и да заштити српске националне интересе у региону, а са друге стране и да српски народ и државу Србију заштити од могућности уласка у те глобалне политичке турбуленције и оружане конфликте - закључио је Карановић.
Предавање историчара Огњена Карановића у „Војна неутралност Србије – корак до балканске Швајцарске” може се погледати на Јутјуб каналу КЦНС.
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (0)