ШТА ЈЕ СМРТОНОСНА ЛЕГИОНЕЛА? Зараза од које је данас умрло троје људи у Загребу - Вреба и из клима уређаја
ЛЕГИОНЕЛА је опасна бактерија која улази у људско тело удисањем и у неким случајевима је фатална. Може се наћи и на местима где има стајаће воде, а често се појављује као узрок човекове непажње.

FOTO: Arhiva novosti
Троје од петоро људи умрло је данас у Хрватској од последице заражавања опасном бактеријом легионелом. Оно што је мање познато јесте да се легионела често јавља у нередовно одржаваним клима-уређајима, јер су они погодно тле за размножавање бактерија, плесни и гљивица. Легионела у човеково тело улази удисањем.
Живи у затвореним системима који циркулишу, разара плућа и изазива друге инфекције
Једна од бактерија која може да живи у затвореним системима у којим циркулише вода, као што су климе, је Легионелла пнеумопхила узрочник легионарске и Понтијак грознице.
Већина људи оболи од легионарске болести удисањем бактерија из воде или земље. Старије одрасле особе, пушачи и људи са ослабљеним имунолошким системом посебно су подложни овој болести.
Легионарска болест се обично развија два до десет дана након излагања бактеријама легионеле. Често почиње са симптомима попут главобоље, болова у мишићима и грознице коју прати температура (виша од 39 степени). До другог или трећег дана развијају се и други знакови и симптоми који могу укључивати кашаљ, који може изазвати слуз, а понекад и крв, кратак дах, бол у грудима, мучнину, повраћање и дијареју, конфузију или друге менталне промене.
Ова мултисистемска болест, осим плућа, захвата и јетру, бубреге, дигестивни тракт и централни нервни систем.
Обољевају сви
Легионела или легионарска болест погађа све старосне групе, децу веома ретко, а чешће старије особе, посебно оне са хроничним обољењима плућа, срца и бубрега. Посебно су угрожени људи са ослабљеним имунолошким системом. Болест је око три пута чешћа код мушкараца него код жена, а у ризичној групи су и пушачи и алкохоличари.
Према наводима стручњака, критична места за размножавање легионеле су:
- неправилан прикључак на водовод
- веза са „техничком” водом
- поплављене цеви
- затворени делови зграда
- неколико гостију у хотелу
- сезонски рад хотела
- рециркулација воде
- органски "омекшивачи"
- ниска температура топле воде
Мере превенције
Поред редовног чишћења клима-уређаја и редовне замене филтера, треба пазити и на клима-уређаје у аутомобилима. Такође, уколико дуго нисте боравили и свом стамбеном објекту или викендици, савет је да пустите воду да цури десетак минута пре него што је користите. Такође, обратите пажњу и на места где се скупља кишница, која је ту дуго стајала.
БОНУС ВИДЕО: ПОБЕДИЛА НЕИЗЛЕЧИВИ ОБЛИК КАРЦИНОМА - Рак је зарез, не тачка | Настасја Недимовић
(Блиц)
Препоручујемо

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)