СТИЖЕ НОВИ ТАЛАС ВЕЛИКИХ ВРУЋИНА: "Батут" издао упозорење за викенд - аларм у ових пет српских градова

Новости онлине

28. 06. 2024. у 11:06

ИНСТИТУТ за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" издао је нову биометеоролошку прогнозу, а по њој, у недељу, 30. јуна, време у Србији ће бити опасно по здравље. Сходно томе, упаљен је наранџасти аларм.

СТИЖЕ НОВИ ТАЛАС ВЕЛИКИХ ВРУЋИНА: Батут издао упозорење за викенд - аларм у ових пет српских градова

Фото: Shutterstock

Према објашњењу, може да дође до топлотног стреса, а у ризику је пет категорија становништва - мала деца, труднице, стари, хронично оболели пацијенти и особе које имају проблеме са кожом. Како је најављено, и у суботу ће се палити аларм. Наиме, биће упаљен жути аларм у Зрењанину, где ће максимална температура бити 32 степена, и потенцијално опасни временски услови.

Како се наводи у најновијој биометеоролошкој прогнози "Батута", наранџасти ниво упозорења у недељу је упаљен у неколико градова, а очекује се максимална температура до 36 степени, колико ће бити у Лозници.

Своју табелу упозорења Институт "Батут" је поделио у 4 боје - зелену, жуту, наранџасту и црвену. Све док се табела зелени, време је безбедно по здравље.

Према табели, наранџасто упозорење биће у недељу у Београду, Кикинди, Зрењанину, Лозници и Ваљеву.

Кад у табели има наранџастих поља, то значи да се у тим местима очекује време ризично по здравље.

- Повећана вероватноћа за наступање различитих манифестација топлотног стреса, нарочито код осетљивих популационих група - мала деца, труднице, стари, хронично оболели пацијенти. Под посебним ризиком су особе са нарушеним интегритетом свих слојева кожног ткива, односно поремећајем механизма евапорације нагомилане топлоте (опекотине) - пише на сајту "Батута".

У остатку Србије, тачније у већем делу земље упаљен је жути ново упозорења, у тек неколико зелени, односно нема упозорења на опасност по здравље, а ако су поља на табели жута, значи да је у питању потенцијално опасна појава.

Препоруке за општу популацију за поступање у току топлог времена

Стално расхлађујте свој дом

Трудите се да вам животни простор увек буде расхлађен. Идеално би било одржавати собну температуру испод 32 °C током дана, односно испод 24 °C током ноћи. Ово је нарочито важно за децу узраста до 2 године, особе старије од 60 година, као и за хроничне болеснике.

Искористите ноћни ваздух да расхладите свој дом. Отворите све прозоре и држите ролетне (шалоне, засторе) подигнуте током ноћи и раног јутра, када је спољашна температура нижа.

Смањите топлотно оптерећење у свом стану или кући у најтоплијем делу дана. Затворите прозоре и прозорске засторе, посебно оне на сунчаној страни. Искључите вештачко осветљење и све електричне уређаје који вам нису неопходни.

Окачите влажне чаршаве на отворене прозоре како бисте расхладили ваздух у соби, уколико немате клима-уређај. Ако вам је стамбени простор климатизован, затворите врата и прозоре и штедите струју коју не користите за расхлађивање.

Вентилатори могу делимично да расхладе просторију, али при температури изнад 35 °C не могу да спрече опасност од појаве поремећаја здравља изазваних топлотом.

Не излажите се топлоти

Пређите у најхладнију просторију у стану, поготово ноћу.

Ако немате могућности да расхладите свој стан/кућу, проводите 2–3 сата дневно у расхлађеном простору ван куће (на пример у климатизованим јавним зградама).

Избегавајте боравак напољу у току најтоплијег дела дана (од 10 до 17 часова).

Колико можете, избегавајте напорне физичке активности. Ако морате да их обављате, чините то у току најхладнијег дела дана, што је обично између 4.00 и 7.00 часова ујутру.

Боравите у хладу.

Не остављајте децу, као ни животиње, у паркираним возилима.

Расхлађујте тело и хидрирајте свој организам

Туширајте се или купајте у расхлађеној води. Можете да примењујете и хладне облоге, пешкире, сунђере, купке за стопала, итд.

Носите лагану, комотну одећу од природних материјала, светлих боја. Ако излазите напоље, носите шешир или капу са широким ободом и наочаре за сунце.

Користите памучну постељину.

Редовно уносите течност, пре свега воду. Искључите алкохол и смањите унос кафе и газираних безалкохолних пића. Узимајте мање, а чешће оброке. Избегавајте храну са високим садржајем протеина.

Помозите другима

Редовно проверавајте како су вам чланови породице, пријатељи и суседи, који живе сами. Особама које су под здравственим ризиком (деца, труднице и особе старије од 65 година) могла би да затреба помоћ током врелих дана.

Ако неко од њих узима лекове, проверите са њиховим лекаром да ли ти лекови утичу на терморегулацију. Ако имате здравствених проблема, лекове држите на температури испод 25 °C или у фрижидеру (прочитајте упутство о чувању дато уз лек). Затражите медицински савет ако патите од неког хроничног обољења или истовремено узимате више различитих лекова.

Ако се ви или неко други не осећа добро

Потражите помоћ ако осећате вртоглавицу, слабост, узнемиреност, интензивну жеђ или имате главобољу; што је пре могуће пређите у охлађен простор и измерите телесну температуру.

Попијте неколико гутљаја воде или воћног сока собне температуре.

Ако вам се јаве болни грчеви у мишићима (они су, иначе, често последица дужег вежбања по веома топлом времену, посебно ако су се јавили у мишићима ногу, руку или стомака), склоните се у хлад или уђите у расхлађени простор. Почните постепено да уносите течност, најбоље воду. Ако топлотни грчеви потрају дуже од једног сата треба да потражите лекарску помоћ.

Обратите се лекару ако осетите неуобичајене симптоме или ако симптоми дуго трају. Ако приметите код неког од чланова ваше породице или људи којима помажете топлу, суву кожу и бунцање, појаву грчева и/или несвестицу, односно губитак свести, одмах позовите лекара/хитну помоћ. Док чекате на помоћ, покушајте особу да расхладите хладним облогама, дајте јој да пије течност, ослободите је вишка одеће.

БОНУС ВИДЕО:

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

НЕ ЗНАМ НИ ГДЕ ДА ГА САХРАНИМО Отац вехабије који је упуцао жандарма - Васпитавали смо га и трудили се, врбовали су ми дете и отели га