РОДНА РАВНОПРАВНОСТ НА ПРОВЕРИ: Уставни суд покренуо поступак за утврђивање уставности закона који је усталасао јавност
УСТАВНИ суд у Београду покренуо је поступак за утврђивање уставности Закона о родној равноправности, што значи да се одредбе неће примењивати док се не утврди да ли је он у складу са највишим правним актом наше земље.
После серије текстова "Вечерњих новости" у вези са одредбама овог закона, а највише оних које се односе на родно осетљив језик, овај правни акт узет је у разматрање и проверу уставности. Осим тога бројне иницијативе у вези са овим законом покренуте су у периоду од 2021. до 2023. године, зато је донета одлука да се покрене поступак како би се оценила уставност.
Како је "Новостима" потврђено у Уставном суду, сада се отварају бројна питања која имају везе са дефиницијом родно осетљивог језика.
- Донета је одлука да се Закон у даљем периоду не примењује. Овде није у питању стављање закона ван снаге већ само обустава примене - рекли су нам у Уставном суду.
- Уколико би он почео да се примењује, а Уставни суд утврдио да је закон ипак неуставан то би могло да остави изузетно штетне последице. Зато је неопходно сагледати све док се не донесе коначна одлука. Превасходно су проблематичне одредбе везане за казне, зато је важно да се све испита. Можда би могла да буде организована и једна јавна расправа у коју би били укључени и други стручњаци, јер овде има и доста нејасних појмова и ово заслужује један друштвени дијалог.
Примена Закона о родној равноправности званично је почела 20. маја, а усвојен је у Скупштини 20. маја 2021. године. "Новости" су претходних месеци писале о томе шта све овај закон носи са собом. Оглашавали су се стручњаци како би објаснили зашто овај закон није у складу са нашим језиком.
Тако је одржан и научни скуп "Српски идентитет, српски језик и Закон о родној равноправности" који су организовали Матица српска и СПЦ, где је речено да се Закон о родној равноправности и Закон о употреби српског језика потиру.
Повлачење одредаба Закона које се односе на примену родно осетљивог језика тражили су правници, лингвисти, па и сам Савет за српски језик који је формирала Влада Србије. Правници су говорили да Закон карактерише неразумљивост, одсуство нормативне ваљаности, идеолошка пристрасност и острашћеност. Равноправност као универзални принцип примењен је селективно и дискриминаторно.
Препоручујемо
УСТАВНИ СУД СРБИЈЕ ПОКРЕНУО ПОСТУПАК: Закон о родној равноправности на преиспитивању
28. 06. 2024. у 21:08
НЕОБИЧАН ЗАКОН ДОНЕТ У ТАЏИКИСТАНУ: За непоштовање прописана строга казна
21. 06. 2024. у 00:40
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)