ПУШТЕН НА СЛОБОДУ УБИЦА МИРОВНОГ ПРЕГОВАРАЧА: На годишњицу смрти Јосипа Рајхла-Кира, из Лепоглаве излази његов убица Гудељ
ПУНЕ 33 године су се завршиле откако је убијен Јосип Рајхл-Кир, заповедник осијечке полиције, који је буквално дао живот да спречи сукобе између Хрвата и Срба, да организује преговоре и одржи крхак мир. Нешто мало пре годишњице његове смрти, као да се руга, хрватски суд ослободио је његовог убицу Антуна Гудеља!
На дужност заповедника полиције у Осијеку Рајхл-Кир је постављен после првих вишестраначких избора, 1990. Од почетка је настојао да спречи отворени рат у источној Славонији, сам и ненаоружан одлазио је на српске барикаде и преговарао.
Неколико недеља пре него што је убијен, у Тењи је лично разоружао хрватског екстремисту, полицајца Антуна Гудеља, што је испровоцирало најрадикалнији огранак ХДЗ. Медији су објављивали да је Бранимир Главаш у ужем кругу изјављивао како "Рајхл-Кир неће још дуго".
Гудељ га је убио 1. јула 1991, око 13.30 сати, на прилазу Тењи, заједно са још две особе из локалне власти. Страдали су и Горан Зобунџија и Милан Кнежевић, док је Мирко Тубић тешко рањен. У пресуди се наводи да је починилац био љут на Рајхл-Кира и Зобунџију јер "као Хрвати иду на преговоре са Србима Кнежевићем и Тубићем". Када је видео службена кола и ротирајуће светло, пришао је и с десет метара удаљености из калашњикова у аутомобил рафално испалио 30 метака.
Убиство, упркос каснијем суђењу убици, никада није до краја расветљено, нити су до данас познати и кажњени налогодавци. Како хрватски медији пишу, Гудељ такође никада није изразио кајање, нити се извинио Кировој породици.
Упркос томе, Високи казнени суд потврдио је одлуку сисачког Жупанијског суда о условном отпусту Гудеља из Лепоглаве. Одлука је донета 27. јуна, тачно три деценије откако је Гудељу први пут суђено за злочин, у одсуству. Он је затим, 1996. године, осуђен на 20 година затвора пошто је ухваћен у Немачкој и изручен Хрватској, али је и на њега 1997. примењен Закон о опросту, па је ослобођен.
Јадранка Рајхл-Кир, удовица убијеног начелника осијечке полиције, уставном тужбом подстакла је и треће суђење. Гудељ је 2007. изручен хрватском правосуђу и осуђен на 20 година затвора. Правоснажност је наступила тек 2009.
Високи казнени суд сада је оценио да се Гудељ одлично влада и да је могућност поврата мало вероватна. Иако никада није изразио кајање, ВКС констатује, како преносе хрватски медији, да "однос према члановима породица убијених жртава није једина или одлучујућа околност којом се суд руководи приликом доношења одлуке о условном отпусту".
Препоручујемо
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)