ИЗ ПАКЛА ГАЗЕ ОД МАРИЈАМ НЕМА ВЕСТИ: Лидија из Александровца покушава да извуче кћерку, нашу држављанку, из ратног попришта у Палестини

В. Црњански Спасојевић

04. 07. 2024. у 07:00

ВЕЋ готово месец дана Лидија Весић Аббас (57), техничар за биохемију из Александровца, покушава да прикупи новац и извуче кћерку Маријам из Појаса Газе преко туристичке агенције, која је део "Хала Органи" компаније.

ИЗ ПАКЛА ГАЗЕ ОД МАРИЈАМ НЕМА ВЕСТИ: Лидија из Александровца покушава да извуче кћерку, нашу држављанку, из ратног попришта у Палестини

Privatna arhiva

- Са Маријам сам се дописивала пре недељу дана, када је последњи пут имала интернет. Од тада немам вести, али се надам да је добро и да су сви живи - каже Лидија.

Она објашњава да се њена кћи нашла у центру израелско-палестинског сукоба, јер јој је отац Палестинац. У Палестину су се са двоје деце одселили после бомбардовања Југославије 1999. Ћерка је имала озбиљних здравствених проблема и није јој одговарала клима у Србији. Отишли су у Газу и испоставило се да је близина мора лековита за Маријам. Од тада живи тамо, где ју је затекао и најновији сукоб.

- Телефонска и интернет комуникација су били онемогућени, па сам у почетку покушавала да добијем информације да ли су уопште живи - каже Лидија. - Петнаестак дана од почетка ратних операција Маја се јавила. Рекла сам да ћу поднети захтев за њихову евакуацију, одговорила је да рат неће трајати дуго и да се ускоро видимо. Живели су у Нусеирату, на југу Газе. Последњег дана прошле године Нусеират, Канјунес и Дер Балах жестоко су гранатирани, њихова зграда је срушена и под кишом граната и метака крећу ка Рафи. Маја се не жали и не тражи помоћ док не дође у безизлазну ситуацију, што је повлачење у Рафу представљало. Са једне стране израелске снаге које их "савијају" ка граници са Египтом, а са друге Египат, који је подигао зид од три метра.

Лидијина породица нашла се у "сендвичу", у шатору, без воде, струје и хране, спавајући у блату. Маријам је тако провела два и по месеца. Комуникација с мајком је била отежана.

- Када су у Рафи схватили у ком смеру се одвијају ратне операције, Маријам је рекла да се више не осећа безбедном и да хоће у Србију. Тада креће моја "борба" за њену евакуацију. Између Србије и Палестине не постоји уговор о двојном држављанству, а она је рођена у Београду и српског држављанства се никад није одрекла. Иако Српкиња, Газу није могла да напусти без сагласности власти у Израелу. Србија је учинила све како би Маријам била евакуисана. Дуже од месец дана је чекано на одобрење за њену евакуацију, а у међувремену, с обзиром на то да се чекала још једна офанзива, успела је да се извуче из обруча и врати до логора Ал Могази, у кућу бабе по оцу. Уз много дипломатских ургенција, добила је дозволу за евакуацију 20. марта ове године, у девет ујутро. Нажалост, ни МСП Србије, ни ја нисмо могли да ступимо с њом у контакт, па је за евакуацију сазнала прекасно, тек 20. марта у 23.30, када се појавио интернет сигнал. Људи из амбасаде су је чекали на прелазу до 16 сати.

БЕЗ СТРУЈЕ И МОБИЛНОГ СИГНАЛА

ДА би у Рафи напунила батерију телефона, Маријам је морала да пешачи три километра до болнице, која је имала струју. Али, ни одатле није могла одмах да пошаље поруку, већ је онда морала да пређе на другу страну, до брисаног простора, где је могла да "ухвати сигнал" и јави се.

У међувремену Лидија сазнаје да Маријам не може да путује сама, већ у друштву мушког сродника. О свему је обавестила нашу амбасаду у Египту и Србија јој је опет изашла у сусрет, па један од браће, за које је послала гарантно писмо, добија визу Ц из хуманитарних разлога. Међутим, опет је потребна дозвола за излаз израелских власти, која, и поред дипломатских ургенција, није стигла.

Сазнала је и да туристичка агенција "Хала" организује излазак из Газе уз обезбеђене дозволе. До сада је са њима Газу напустило око милион и по људи.

- У овом тренутку Мајина слобода кошта 7.000 долара. Нажалост, без помоћи мог народа, не могу да обезбедим ту суму - каже Лидија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ТАЈ ТРОФЕЈ НИКАДА НИЈЕ ОСВОЈИО, ФЕДЕРЕР ЧАК 13 ПУТА: Овај пут признање отишло у руке Новаковог пријатеља (ВИДЕО)