ГЛУМАЧКИ ХОНОРАРИ И ЗА РЕПРИЗЕ: На адресе локалних телевизија стигле су уплатнице за нове накнаде за ауторска права

СВЕ телевизије у Србији које приказују филмове и серије добиле су недавно први пут фактуре Глумачке организације Србије (ГОС), основане 2021. године, да плате накнаде за емитовање аудио-визуелних дела. Ово је четврта врста накнаде коју ће морати да намире, а претходне већ наплаћују СОКОЈ (штити права музичких аутора), ОФПС (штити права произвођача фонограма) и ПИ (штити права интерпретатора).

ГЛУМАЧКИ ХОНОРАРИ И ЗА РЕПРИЗЕ: На адресе локалних телевизија стигле су уплатнице за нове накнаде за ауторска права

Youtube

Локални медији су збор тога револтирани и забринути за свој опстанак, јер "ионако једва преживљавају", а у ГОС кажу да је Закон о ауторским и сродним правима јасан и недвосмислен, као и да се са овом накнадом касни пуних пет година, јер од 2019. није било тарифе. Још додају да су многи старији глумци, чије се филмске роле често репризирају на телевизијама, у једнако незавидној ситуацији као и локални медији, те имају право на накнаду.

- Међу њима су и они који су оставили неизбрисив траг на културу наше земље, као и њихови наследници. Зар деца, на пример Небојше Глоговца, немају право на накнаду - пита се Николина Вујиновић, правна заступница ГОС.

FOTO: Arhiva novosti

Она додаје да Закон о ауторским и сродним правима чланом 117 уводи наплату накнада за све интерпретаторе, укључујући и глумце, и то искључиво преко колективних организација. У Привредној комори Србије, у организацији Удружења за креативну индустрију, одржани су разговори између ГОС и емитера, како то предвиђа закон. Такође, сходно законским одредбама, пошто није постигнут договор о тарифи, ГОС и Завод за интелектуалну својину накнадно су саставили предлог тарифе и уплатнице су послате медијима.

- Процедура за одређивање тарифе је компликована, а на износ, између осталог, утичу и приходи емитера, покривеност ... - каже Вујиновићева. - Тарифу није донео ГОС самостално, већ на основу критеријума и налаза Завода за интелектуалну својину, који је на њу дао и сагласност. Радио-станице неће добити уплатнице, јер ГОС има право на наплату само када су у питању аудио-визуелни садржаји. Неће их добити ни телевизије које не емитују филмове, серије, снимке позоришних представа и слично. Приликом одређивања тарифе водило се рачуна да намет не буде несразмеран приходима емитера, али неопходно је направити компромис између ситуације у којој се налазе телевизије и оне у којој се налазе глумци. Чини се да међу емитерима не постоји разумевање института колективне наплате права, па није лоше да се упознају како би им било јасније шта плаћају.

Владан Стефановић, из удружења ComNet, које окупља 100 телевизија и 90 радио-станица, објашњава да локални ТВ емитери имају финансијске проблеме још од короне, када су за само 10 дана остали без прихода. Већина се до данас није вратила ни на трећину онога што су зарађивали од реклама пре 2020.

- Старе организације за колективно остваривање ауторских права већ воде на десетине спорова пред Привредним судом у Београду против локалних емитера који не могу да плате накнаде. Тачно је да СОКОЈ даје 50 одсто попуста ако се накнада за ауторска права плати на време, а ГОС 25 одсто, али локалне телевизије немају новца - каже Стефановић.

ПРЕГОВОРИ

У ПРЕГОВОРИМА у ПКС, како је објавио УНС, учествовали су представници националних емитера, као и два удружења локалних и регионалних емитера - ComNet и Нова мрежа Србије, и локални емитери који имају играни програм. Између осталих, били су РТВ Пинк, Happy ТВ, Прва ТВ, Б92, РТВ Врање, РТВ Крушевац, ТВ УНА...

Други проблем, наводи, настао је када је држава, сходно закону, основала ЈП Емисиона техника, па локални емитери више нису могли да емитују програм са својих стубова, већ посредством система овог предузећа. Будући да оно не може да им обезбеди малу покривеност, већ видљивост на знатно ширем простору, испало је да су то сад регионалне, а не локалне телевизије. Тако су им и накнаде скочиле пет до 10 пута.

- Нема телевизије која не плаћа бар по 30.000 динара СОКОЈ и ОФПС. Такође, минимални износи за накнаде ГОС-у су по неколико десетина хиљада, док је једна новосадска ТВ добила да плати више од 100.000. Ови намети доводе у питање опстанак локалних телевизија - забринут је Стефановић, али се нада да ће држава ово решити у складу са европском праксом. Наиме, Европа се враћа суфинансирању медија из локалних буџета, да би опстали.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025:  Време за деловање је сада, а одговорност је на свима