ГРЕИФ О ЗЛОЧИНУ У СРЕБРЕНИЦИ: Помирење балканских народа могуће само уз уважавање историјских чињеница

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

12. 07. 2024. у 18:30

ПРЕДСЕДНИК Независне комисије за истраживање страдања свих народа у Сребреничкој регији у периоду 1992. до 1995. године израелски историчар Гидеон Греиф оценио је данас да све док постоји порицање ратних злочина у Другом светском рату и касније током деведесетих година нема шансе за истинско помирење народа на Балкану.

ГРЕИФ О ЗЛОЧИНУ У СРЕБРЕНИЦИ: Помирење балканских народа могуће само уз уважавање историјских чињеница

Фото Н. Скендерија

Поводом обележавања 29 година од злочина у Сребреници он је за Танјуг рекао да се право помирење међу народима Балкана може десити само уз уважавање историјских чињеница.

-Без уважавања налаза Независне међународне истражне комисије о страдањима свих народа на подручју Сребреничке регије од 1992. до 1995. године и без узимања у обзир жртава свих етничких заједница укључених у БиХ и свих околности које су довеле до рата и ратних злочина и без интернационализације овог свеобухватног приступа потребног за правду у историјском и војном контексту и без разликовања тежине злочина почињених на свим странама - није могуће ићи ка међусобном помирењу и стварању истинског мира, рекао је Греиф.

Нажалост, како је рекао, различите стране у региону Балкана, посебно хрватске и бошњачких муслимана, нису спремне да признају злочине из прошлости које су починили, а све док до тог признања не дође, шанса да се преброде ране прошлости и ожиљци прошлости су слабе.

На питање како оцењује ситуацију у БиХ и региону после доношења резолуције о Сребреници у УН, Греиф сматра да ће она само довести до продубљивања неслагања.

-То је несрећна одлука, која ће, нажалост, само довести до продубљивања сукоба у Босни и Херцеговини, али ће их проширити и на читав регион Балкана, који је сведок превише сукоба у својој историји, рекао је Греиф.

Он је навео да је Независна међународна истражна комисија о страдањима свих народа у Сребреничкој регији од 1992. до 1995. године, којом председава, имала свеобухватан, а не парцијалан приступ и узела у обзир све три године рата и свих 100.000 жртава свих етничких заједница, без дискриминације и проглашавања само једне етничке групе као "апсолутне жртве", јер, како је објаснио, у ратовима има ратних злочина на свим странама и све околности се морају озбиљно узети у обзир.

Подсетио је да Комисија у свом закључку Извештаја позива на миран завршетак свих сукоба и културу сећања на све жртве, као и на стварање хармоније и помирења између свих инволвираних страна у БиХ.

-Усвајање Резолуције у УН о случају Сребреница било је отварање Пандорине кутије. Била је то одлука која је довела до управо супротне ситуације. Ово је непромишљен и непотребан корак, посебно након 29 година. Извлачити из контекста само један дан 11. јула из рата у БиХ који је трајао три године и базирати Резолуцију на само једном дану рата је погрешно. Трибунал је у Нирнбергу узео у обзир све околности и ратне злочине почињене од 1941. до 1945. године, указао је Греиф.

Он је објаснио и да би тако извлачење из контекста бомбардовања Дрездена или бомбардовања Нагасакија и Хирошиме довело до погрешних закључака - да није било концентрационих логора и да су "апсолутне жртве" Другог светског рата Немци у Дрездену и Јапанци у Нагасакију и Хирошими, а савезничке снаге које су ослободиле јеврејски народ из логора смрти - биле би проглашене "апсолутним зликовцима", што је, како је истакао, потпуно апсурдно.

-Стога је Резолуција о само једном дану рата у БиХ апсурдна и једнострана са великим последицама и дискриминацијом 100.000 жртава. У ратовима нема анђела и ништа није само црно-бело. Недостаје нијанса сиве у овој Резолуцији УН о случају Сребреница, јер је то случај који доводи у питање дефиницију геноцида и доводи у питање Универзалну декларацију о људским правима и права жртава на културу сећања на жртве на свим странама. Политизација геноцида је опасна, јер није сваки ратни злочин геноцид. У Сребреници су били ратни злочини, у Братунцу су били ратни злочини и у Кравици су били ратни злочини. Али починиле су их различите стране у Босни и Херцеговини. Да ли су сви ови ратни злочини геноцид? Не, нису, указао је Греиф.

Он сматра да треба подсетити Уједињене нације и свет да је човечанство изгубило 60 милиона људи у Другом светском рату.

-Како зовемо то планетарно масовно убиство у логорима истребљења и огромним нацистичким војним операцијама? Све земље су изгубиле људске животе у Другом светском рату. Сви морамо да негујемо културу сећања, на свих 60 милиона жртава. Постоји ли Резолуција о 60 милиона жртава Другог светског рата? Не. Дакле, жртве - све жртве Босне и Херцеговине заслужују да се памте и да не буду дискриминисане овом једностраном резолуцијом о Сребреници, рекао је Греиф.

Он је подсетио земље чланице УН на масовно убиство 60 милиона људи у Другом светском рату, због чега су и основане Уједињене нације да спасу свет од пошасти и истребљења и злочина почињених у Првом и Другом светском рату.

-Након 1945. године у свету је било на десетине ратова и не могу се сви ратни злочини дефинисати као геноцид. Постоји само политизација коју морамо избегавати и одбацивати и држати се историјских чињеница и дефиниције о геноциду, истакао је Греиф.

На питање како ће уопште земље које су гласале за резолуцију ту резолуцију применити и како ће обележавати Међународни дан сећања на Сребреницу, Греиф претпоставља да ће већина земаља датум 11. јул третирати само као препоруку.

-Процес претварања одређеног историјског дана у дан националног сећања је дуготрајан процес и треба да се заснива пре свега на међународном признању свих народа. Наду да ова апсурдна и дискриминаторна Резолуција о Сребреници неће бити обележена онолико широко како су је очекивали спонзори, даје и податак да су од 193 земље чланице само 84 гласале за, њих чак 109, није био за, истакао је Греиф.

Он сматра и да многе земље имају резерве и дилеме око једностране Резолуције о Сребреници која говори о "апсолутној жртви", а изоставља све друге жртве.

-Тако да без узимања у обзир историјске истине и сагледавања ратних дешавања и свих околности трогодишњег рата које су довеле до случаја Сребреница, различите земље неће имплементирати Резолуцију УН, сматра Греиф.

На питање како коментарише одлуку Скупштине Црне Горе да усвоји Резолуцију о геноциду у Јосеновцу, Маутхаузену и Дахау, он је оценио да између злочина који су почињени у тим логорима постоји много заједничких именитеља.

-Много је заједничких именитеља између злочина нацистичке Немачке и злочина "усташа" и "Независне Државе Хрватске". Као што сам доказао у својој књизи "Јасеновац, Аушвиц Балкана" и истраживањима, злочини "усташа" са 57 метода свирепог убијања Срба, Јевреја, Рома и антифашиста били су примитивни и варварски и не мање брутални од холокауста и почињеног геноцида систематским индустријским убиствима националсоцијалистичког режима у логорима за истребљење и уништење којима су управљали немачки нацисти између 1933. и 1945. године, навео је Греиф.

Он је истакао да је зато исправно третирати злочине усташа строгим и стриктним стандардима, "којима се односимо према злочинима нацистичке Немачке - злочинима који се морају памтити и на које морамо стално подсећати, као упозорење човечанству, да се овакви режими као што су нацистички и усташки, више никада не врате".

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

АМЕРИКА ПУЦА ПО ШАВОВИМА ЗБОГ СУМАНУТОГ ПОТЕЗА: Путинов бумеранг Вашингтону у главу