СВЕДОЧАНСТВА КОЈА СУ НАЈАВИЛА КРВОПРОЛИЋЕ: У Архиву Србије почело обележавање 110 година од Ултиматума Беча и почетка Првог светског рата
НА дан када је Аустроугарска, 23. јула 1914. године (по старом календару 10. јула), послала Ултиматум Краљевини Србији, који ће бити увод у до тада највеће крвопролиће у Европи, у Државном архиву Србије изложена су три документа непроцењиве вредности: оригинал поменутог Ултиматума, концепт Одговора Србије, односно његов оригинални препис, и Телеграм од 28. јула којим двојна монархија објављује рат Београду.
После 28. јула свет ће ући у Први светски рат, након ког ће мапа изгледати потпуно другачије: пропашће четири велика царства (аустроугарско, османско, немачко и руско) и настаће нове државе, попут Краљевине СХС. Овај телеграм Унеско је уврстио у Регистар "Памћење света", а посетиоци ће моћи да га виде до 28. јула, у оквиру обележавања 110 година од почетка Великог рата. Поставку су свечано отворили премијер Србије Милош Вучевић, министар културе Никола Селаковић и директор Архива Мирослав Перишић, који је председнику Владе уручио поклон - урамљен факсимил Телеграма.
- Ултиматум је стигао 23. јула, наша Влада је одговорила два дана доцније, да би 28. јула царско-краљевска влада Аустроугарске послала објаву рата. После једног омањег парчета папира, како воли да каже господин Перишић, започео је највећи ужас са којим се дотадашњи свет суочио и у ком је малена Краљевина Србија изгубила 28 одсто становништва (1.247.435 жртава према закључицима Версајске мировне конференције) - казао је Селаковић и додао да ће истовремено копије ова три документа бити изложене у 21 установи културе у Србији, и четири у Републици Српској, а на основу закључака Свесрпског сабора.
Нагласио је и да је архив памћење сваког народа и државе, а колико је важан, сведочи податак да је пре 10 година, управо залагањем Државног архива и директора Перишића, у Андрићграду представљен препис писма које је Оскар Поћорек, тадашњи управник БиХ, послао царско-краљевском министру у Бечу. Писмо је писано 28. маја 1913, значи 14 месеци пре ултиматума, и сведочи да је Аустроугарска већ планирала напад на Србију.
Премијер Вучевић нагласио је да је архив једне државе чувар њеног ДНК записа:
- Оно што је у Архиву похрањено, јесте део нашег идентитета, историје, успона и падова. Импресионира ме то што су ови оригинални документи сачувани у годинама страдања нашег народа. Држава је разорена управо након њих, а онда је васкрсла као феникс и донела слободу јужнословенским народима, да би дошао Други светски рат и нова страдања, па тешке деведесете године. Не смемо да заборавимо своју слободарску традицију, ни ко смо и шта смо, не да бисмо остали заглављени у прошлости, већ да бисмо разумели будуће време.
Др Мирослав Перишић објаснио је да је период од краја јула до почетка августа 1914, који свет памти као Јулску кризу, у историографији познат као "историја пет недеља". Вишегодишње припреме за Велики рат биле су на врхунцу и историјске одлуке доносиле су се брзо у ратним кабинетима Беча и Берлина.
- "Конструисати рат са Србијом" или "Србија мора умрети" само су неке од формулација које су се могле чути у тим кабинетима - подсетио је Перишић. - Захтеве из Ултиматума, тадашње владе Велике Британије и Русије назвале су мешањем у унутрашња питања једне суверене државе. Србија је одговорила одмерено, изражавајући спремност да прихвати све, осим тачака 5 и 6, јер је противуставно дозволити органима владе у Бечу да учествује у истражним радњама у Србији, после Сарајевског атентата.
Телеграм на француском језику, који је потписао министар иностраних дела гроф Бертхолд, послат је 28. јула у 11.10 сати, а у Ниш, где је била Влада, стигао је у 12.30. Исте ноћи Србија је нападнута. У телеграму пише:
"Краљевска влада Србије није на задовољавајући начин одговорила на ноту датирану 23. јулом 1914, коју јој је предао аустроугарски министар у Београду, због чега Царска и Краљевска влада налази да је принуђена да се ослони на силу оружја ради очувања својих права и интереса. Од овог тренутка Аустроугарска се сматра у рату са Србијом."
Историчар и архивиста из Државног архива Ања Вулић каже за "Новости" да је објава рата, судећи по сигнатурама докумената, била чувана у Министарству спољних послова и да је после одређеног временског рока предата Архиву на чување. Тумачећи садржину докумената, она додаје да су се Беч и Берлин из петиних жила трудили да доведу Србију у везу са атентаторима.
ЗАЈЕДНИЧКА АКЦИЈА
ПОРЕД Државног архива Србије, у акцији приказивања три значајна документа учествују и Архив Војводине, као и архиви у Белој Цркви, Зајечару, Зрењанину, Кикинди, Крагујевцу, Крушевцу, Краљеву, Неготину, Нишу, Новом Пазару, Сомбору, Сремској Митровици, Смедереву, Смедеревској Паланци, Ужицу, али и Завичајни музеј у Књажевцу, Архив РС, Народна библиотека у Зворнку, Музеј Старе Херцеговине у Фочи и Музеј Херцеговине у Требињу.
- До данас та веза није пронађена, али се ипак кренуло у "конструисање рата", па је Беч већ почетком јула ступио у преговоре са Немачком, тражећи подршку. Оновремени британски шеф дипломатије казао је да је Ултиматум Србији један од најзлобнијих докумената који су икада настали. Потписао га је аустроугарски посланик у Београду Гизел, а у име девете Пашићеве Владе примио га је заступник премијера Лазар Пачу. Из одговора се види да се српској Влади није ишло у рат, као што се из Ултиматума види да се Аустроугарској ишло - каже Ања Вулић.
Најзначајнија документа успела су да преживе Први светски рат тако што су ишла са нашом војском преко Албаније. Да ли је то био случај и са ултиматумом и телеграмом, не зна се. Много архивске грађе Аустријанци су однели још током Првог рата, а током Другог у згради Државног архива налазио се немачки штаб. Ипак, нико од њих није пронашао доказе да је званични Београд имао везе са убиством Франца Фердинанда.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (10)