УПИСАО ТРИ ФАКУЛТЕТА: Михаило Јанчевић, ђак генерације Математичке гимназије и међу најбољима на свету из физике, математике и информатике

Б.Борисављевић

27. 07. 2024. у 10:16

ОСВОЈИО је више од 30 медаља и признања на међународним такмичењима из математике, физике и информатике. Један је од двојице ученика Математичке гимназије који се, од оснивања ове школе, пласирао на олимпијаде из математике, физике и информатике. Као ђак генерације Математичке гимназије Михаило Јанчевић, једини је матурант у Србији који је уписао три факултета. Постао је бруцош Електротехничког, Математичког и Физичког факултета.

УПИСАО ТРИ ФАКУЛТЕТА: Михаило Јанчевић, ђак генерације Математичке гимназије и међу најбољима на свету из физике, математике и информатике

Фото: И. Маринковић

Иако је са само 19 година постигао сјајне резултате, Михаило је веома скроман момак који не жели да прича о својим успесима. Због бројних признања на међународним такмичењима био је ослобођен полагања пријемног испита. Добио је три индекса, али још није сигуран са ког ће факултета изаћи са дипломом.

- Почећу да студирам на сва три и то ће ми помоћи да останем на једном или два - открива Миахило који је био гост наше редакције. - На почетку, у првој и другој години ћу моћи, јер су математика и физика лаке и требало би да знам доста ствари. Међутим, тешко да ћу моћи да наставим до краја сва три.

Са знањем које поседује, Михаилу су била отворена врата престижних светских универзитета. Ипак, он се одлучио да школовање на Универзитету у Београду.

- Постоји више разлога зашто нисам желео да одем на студије у иностранство - прича Михаило. - Један од њих је, свакако, окружење јер тамо не познајем никога, овде ми је породица, пријатељи, моја земља. Процедура пријаве за стране факултете је компликованија. Квалитет основних студија на факултетима Универзитета у Београду и страних се не разликује, тако да смо одлучио да студирам у својој земљи. Мастер студије ћу, вероватно, уписати у иностранству.

КОМБИНУЈЕ ЗНАЊЕ

Михаило је уписао први разред у редовном одељењу, али се одмах издвојио и професори су уочили његов вансеријски таленат, па је у другом пребачен у менторско које је "резеревисано" само за најбоље.

- На недавној олимпијади из математике, био је међу осам такмичара који су успели да реше трећи задатак у конкуренцији од 650 најбољих средњошколаца из целог света - каже Мирјана Катић, директорка Математичке гимназије. - Он је посебан, јер примењује нестандардни приступ у решавању задатака, иновативан је, комбинује знање из математике, физике и информатике.

Говорећи о успесима које постиже на међународним такмичењима, Михаило каже да се никада није претерано трудио. Природне науке су га интерсовале од малена, увек је волео да запиткује. И док неки такмичари проводе сате спремајући се за такмичења, како би спремили све области, код овог момка то није случај.

- Неке од ствари који су потребне за такмичење, нису баш корисне касније ни за шта - каже Михаило. - Рецимо, геометрију избегавам потпуно. Изгубио сам злато зато што нисам урадио лакши задатак из геометрије. Не трудим се толико око геометрије зато што може да се одради рачунски. То већ говори да постоји програм који решава задатке из геометрије са такмичења. То ми, вероватано, неће требати у животу никад, ако затреба моћи ће компјутер да уради. Има у физици и информатици неких ствари које сам мало више запоставио. Свуда сам радио само оно што ће ми бити корисно и то су, углавном, ствари које се делимично и преклапају.

Иако није "бубалица", сматра да треба имати радне навике. Често му се деси да прочита задатак и онда касније кад има времена почне да га решава у глави. Не воли "шаблоне", па има свој "алгоритам" за решавање.

- Свиђа ми се кад решим задатак другачије решења које је предвиђено - сматра Михаило. - Јер, ако сам задатак решио онако како су предвидели, можда су они кренули од решења и онда саставили задатак.

Са недавне Математичке олимпијаде у Великој Британији Михаило се вратио са сребрном медаљом, на Нордијаско-балтичкој олимпијади из физике је освојио злато, а припрема се за олимпијаду из информатике у септембру у Александрији. Упркос сјајним успесима сматра да су такмичења добра, али се не треба фокусирати само на њих.

- Неки, можда гледају на наше медаље као спортисти, али ту постоји битна разлика - наводи Михаило. - Њима је то врхунац каријере, а код нас то не би требало да буде. Јер, после медаља има још има много ствари. Математика је више од тога. Добра су такмичења за развијање кретаивности, али не треба се фокусирати искуљчиво на то.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (6)

СВЕТСКИ ДАН ХРАНЕ: Значај заједничких напора у борби против глади