НАЈВИШЕ ПОЧАСТИ ЗА СРЕДЊОВЕКОВНОГ ВИТЕЗА: Држава и црква обележавају сутра Дан сећања на владавину деспота Стефана Лазаревића
УЗ највише државне и војне почасти, сутра у 10 сати, у манастиру Манасија, биће обележен Дан сећања на владавину деспота Стефана Лазаревића. Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора Владе Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Немања Старовић поклониће се деспотовим моштима и упалити свећу.

Фото Приватна архива, "Википедија", Ђорђе Марковић
Организатор церемоније је Одбор Владе за неговање традиција ослободилачких ратова Србије. Уједно, и Српска православна црква и верници обележавају Светог Стефана Лазаревића, заједно са његовом мајком, Светом књегињом Милицом, монахињом Евгенијом.
Деспот Стефан био је син кнеза Лазара Хребељановића, погинулог у Боју на Косову 1389. године, и кнегиње Милице. На почетку владавине, 1393. године, Стефан Лазаревић носио је титулу кнеза и имао само 16 година када му је мајка предала државу на управљање и повукла се у своју задужбину, манастир Љубостиња.
Владао је Србијом у једном од најтежих периода, али је остао упамћен као искусан војсковођа, најбољи витез и, захваљујући поезији "Слово љубве", један од највећих српских књижевника у средњем веку.

Фото Н. Скендерија
Премда млад, био је веома побожан и озбиљан, упадљивог изгледа: риђокос, са плавим очима и необично висок. Као отомански вазал, предводио је српске одреде у биткама на Ровинама, код Никопоља и Ангоре, а у бици код Ангоре 1402, иако су Османлије доживеле тежак пораз, Стефаново ратничко умеће дошло је до изражаја, па добија титулу деспота. Приче кажу да су млади ратници из Европе долазили након тога у Србију, да их деспот Стефан прогласи за витезе.
Године 1403. постао је вазал и мађарском краљу Жигмунду, а Србија је у замену добила Београд, у који Лазаревић смешта нову престоницу. Пре њега, Београд је био разрушен и напуштен. Деспот га је средио и у њему владао 15-так година. Ту је подигао цркву посвећену Богородици, а градска слава постаје Спасовдан и то остаје до данас.

Фото Танјуг
Деспот Стефан је био и члан Витешког реда Змаја, одличан дипломата и геостратег, а периоде мира искористио је за снажење Србије у политичком, економском, културном и војном погледу. Уједно је био и покровитељ уметности и културе, па је пружао уточиште ученим људима - избеглицама из околних земаља под османлијском влашћу.
Пошто није имао деце, власт је предао сестрићу Ђурђу, сину Вука Бранковића. Изненада је умро у лову, 1427. године, у педесетој години, код места Црквине (општина Младеновац). После њега, српска држава је трајала још свега двадесетак година.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)