ПРЕТЕ НАМ 33 ВИРУСА И БАКТЕРИЈЕ: СЗО допунила листу патогена који би могли да изазову нову пандемију гору од Кови 19

Д. Матовић

09. 08. 2024. у 11:42

ПАНДЕМИЈА ковида 19 деловала је као нешто што се дешава једном у животу, али на радару научника су сад патогени који могу да буду узроци нове светске епидемиолошке кризе.

ПРЕТЕ НАМ 33 ВИРУСА  И БАКТЕРИЈЕ: СЗО допунила листу патогена који би могли да изазову нову пандемију гору од Кови 19

FOTO: Arhiva novosti

Светска здравствена организација (СЗО) протекле недеље је ажурирала списак опасних вируса и бактерија, тако да је број патогена који би могли да изазову следећу пандемију порастао на више од 30 и сада укључује и вирусе грипа А, денге, као и мајмунских богиња.

Више од 200 научника из 54 земље анализирало је 1.652 вируса и бактерија и означило 33 као ризичне. У претходном извештају из 2018. било их је "само" - 10. Шта се у међувремену променило и имамо ли разлога да се прибојавамо, питали смо наше познате стручњаке из области вирусологије и епидемиологије.

- Основа за страх нема, јер се ништа није променило - каже вирусолог др Миланко Шеклер за "Новости". - На листу из 2018. стављене су читаве фамилије познатих вируса. На почетку 21. века било је познато 1.415 инфективних узрочника који изазивају болест код људи. За 23 године отривено је око 200 нових. Нова је једино стратегија да што више људи учествује у надзору и испитивању присуства вируса у природи, и да размењују искуства. У тој групи је пуно ветеринара и стручњака из неразвијених земаља: Ирана, Бангладеша, Пакистана.

Проширена је сарадња на колеге који раде у земљама у којима би могли да се појаве инфекти, а могу да угрозе здравље људи у богатим земљама. Због богатих се доносе овакве мере и проширује сарадња научника. Сваки вирус или бактерија могу за 24 сата да се пренесу било где на планети.

Приоритетни патогени, који су објављени у извештају од 30. јула, изабрани су због њиховог потенцијала да изазову глобалну ванредну ситуацију у јавном здрављу, а на основу доказа да су високо преносиви и вирулентни. Међу њима су и група корона вируса која укључује SARS-CoV-2 који је изазвао пандемију ковида-19, као и мerbecovirus, који укључује вирус који изазива блискоисточни респираторни синдром (MERS). Додати су и вирус мајмунских богиња, који је изазвао глобалну епидемију 2022. и наставља да се шири у деловима централне Африке, као вирус и грипа А, са подтипом Х5, који је изазвао епидемију код говеда у САД. Стручњаци су упозорили да ће "болест Кс" - хипотетички израз за нову болест која би могла изазвати пандемију - вероватно произаћи из вируса грипа, као и да су становници југоисточне Азије и региона западног Пацифика због тропске климе под већим ризиком да оболе од денга грознице. Забринути су и што неке бактерије постају "супербактерије" отпорне на антибиотике. Међу пет глобално потенцијално опасних бактерија - све су новододате - налазе се сојеви који изазивају колеру, кугу, дизентерију, дијареју и упалу плућа. Додата су и два вируса глодара јер су "скочили" на људе, спорадичним преносом са човека на човека. За лечење ових патогена неколико кандидата за вакцину је у раној фази клиничких испитивања.

- Сваки од тих вируса и бактерија има своје карактеристике, начин на који може да буде опасност - истиче Шеклер. - Није исто да ли се инфект шири на територији где су људи вековима у контакту са њим или се нађе у окружењу људи који се никад нису срели са тим вирусом или бактеријом. Многи од приоритетних патогена тренутно су ограничени на одређене регионе, али имају потенцијал да се шире глобално. Важно је и какав је имунитет и здравствено стање заражених особа. Већи је ризик у државама у којима је претежно старија популација са ослабљеним имунитетом, него у оним где има више младих људи. Поједини патогени могу да проузрокују катастрофалне здравствене проблеме у некој земљи, а да се у другој не деси ништа неуобичајено.

Епидемиолог, професор др Зоран Радовановић сматра да увек има разлога за забринутост:

- Пандемије повремено "искачу", претња виси у ваздуху. У последњих 150 година најдужи размак између две пандемије грипа био је 41 година. Имали смо пандемију сиде, па друге колере. Важно је да се на време припремимо за потенцијалне узрочнике, да имамо спремне лекове, вакцине, заштитну опрему. Сви издвојени вируси и бактерије су опасни, а што се смртности тиче најопаснији је вирус нипах.

Овај вирус који изазива смртоносну грозницу и отицање мозга поново се појавио у Индији. У првој епидемији 2018. стопа смртности је износила 94,4, односно преминуло је 17 од 18 заражених. СЗО је 2022. први пут ставила вирус нипах на листу приоритетних. Овај вирус преносе слепи мишеви, а они не траже људе, као на пример, комарци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОТКРИВЕН ПАКЛЕНИ ПЛАН ОПОЗИЦИЈЕ И СТРАНИХ АГЕНТУРА: ЖЕЛЕ ВУЧИЋЕВУ ГЛАВУ НА БЕОГРАДСКОМ МАЈДАНУ!

ОТКРИВЕН ПАКЛЕНИ ПЛАН ОПОЗИЦИЈЕ И СТРАНИХ АГЕНТУРА: ЖЕЛЕ ВУЧИЋЕВУ ГЛАВУ НА БЕОГРАДСКОМ МАЈДАНУ!

НА основу свих досадашњих ексклузивних информација о позадини тзв. еколошких протеста, које су се све до једне показале као потпуно тачне, склопљен је прецизан мозаик рушилачких планова опозиције и њихових страних ментора, темпиран за 10. август, чији је крајњи циљ физичка ликвидација председника Србије Александра Вучића.

08. 08. 2024. у 00:11

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ?! Ево шта је Светислав Пешић открио о орловима после меча Србија - САД у полуфиналу Олимпијских игара у Паризу!