ОГЛАСИО СЕ "БАТУТ" ПОВОДОМ ЕПИДЕМИЈЕ МАЈМУНКСИХ БОГИЊА: Ево каква је ситуација у Србији, ова старосна група је најкритичнија

Дејана Калинић
Дејана Калинић

21. 08. 2024. у 17:41

СВЕТСКА здравствена организација (СЗО) је на састанку одржаном 14. августа 2024. године прогласила да епидемија МПОX (мајмунске богиње) представља јавноздравствену претњу од међународног значаја (ПХЕЦ), у складу са Међународним здравственим правилником (2005).

ОГЛАСИО СЕ БАТУТ ПОВОДОМ ЕПИДЕМИЈЕ МАЈМУНКСИХ БОГИЊА: Ево каква је ситуација у Србији, ова старосна група је најкритичнија

Фото Shutterstock

МПОX се пријављује у Конгу више од једне деценије, а током тог периода број пријављених случајева се сваке године повећавао. Прошле године је број пријављених случајева значајно повећан, а у 2024. години тај број је до сада већ премашио прошлогодишњи, са више од 15.600 вероватних и потврђених случајева и са укупно 537 смртних исхода.

У 2023. години се у Демократској Републици Конго појавила нова линија 1б вируса МПОX, која се преноси углавном сексуалним путем. Ова линија вируса детектована је и у земљама суседним са ДР Конгом (Бурунди, Кенија, Руанда и Уганда), где раније није било пријављених случајева, што представља један од главних разлога за проглашење епидемије МПОX јавноздравственом претњом од међународног значаја.

Од почетка наџора 2022. године до краја јула 2024. године у свету је потврђено 99.176 случајева МПОX, укључујући 208 смртних исхода, које је пријавило 116 земаља.

Главне епидемиолошке карактеристике потврђених случајева МПОX у свету на основу података Глобалног система наџора над МПОX Светске здравствене организације од 1. јануара 2022. до 30. јуна 2024.

Глобално, 96,4% потврђених случајева су особе мушког пола просечне старости 34 године. Дистрибуција случајева по старости и полу је стабилна током времена, посебно ван Афричког региона, с обзиром на то да особе мушког пола старости од 18 до 44 године чине 79,4% пријављених случајева. Особе старости од 0 до 17 година су биле заступљене у 1,3% случајева.

У земљама у којима је доминантно заступљена линија ИИб деца су најмање оболевала. Насупрот томе, у ендемским земљама као што је Демократска Република Конго, деца млађа од 15 година представљају већину пријављених случајева МПОX.

Према начину преношења, доминантан пут преношења је сексуални контакт (83,8%).

У Афричком региону начини преноса укључују и интерхумани пренос другим механизмима осим сексуалног контакта, затим блиске контакте и изложеност оболелим животињама.

Најчешћи симптоми МПОX су били: осип (88,5% случајева), затим грозница (57,9%) и системски или генитални осип (54,8% и 49,5%, понаособ). Приближно половина (51,9%) случајева, са доступним информацијама о свом ХИВ статусу, пријављена је код особа које живе са ХИВ-ом.

Европски регион

У земљама ЕУ/ЕЕА, закључно са 8. августом 2024. године, потврђена су 22.662 случаја МПОX у 29 земаља. Већина случајева (93%) је пријављена током интензивног периода циркулације у 2022. години. Линија ИИб је доминантна у глобалној епидемији, као и у земљама ЕУ/ЕЕА. Дана 15. августа 2024. пријављен је један случај МПОX линије Иб у ЕУ/ЕЕА. Постоји вероватноћа појаве импортованих случајева МПОX линије Иб.

Република Србија

Надзор над МПОX у Републици Србији се спроводи од 2022. године, у складу са Стручно- методолошким упутством за спровођење наџора над мајмунским богињама, са циљем да се брзо идентификују случајеви, кластери (груписање оболелих) и извор инфекције како би се обезбедило оптимално лечење, изолација случајева, идентификовање контаката и њихов наџор, као и у циљу примене мера за спречавања и сузбијања инфекције.

У 2022. години у Републици Србији су лабораторијски потврђена 43 случаја оболевања од МПОX. Код три особе је спроведено болничко лечење, док су остали лечени амбулантно. Оболеле особе су биле старости између 20 и 54 године. Код 18 (41,9%) оболелих се радило о заражавању током боравка у иностранству.

У 2023. и 2024. години није пријављен ниједан случај МПОX у Србији.

Путеви преношења

МПОX се може пренети директним контактом са зараженим особама (контактом са телесним течностима, лезијама на кожи или слузокожи), капљичним путем и индиректно преко контаминираних предмета.

Вирус доспева у организам кроз лезија на кожи, преко слузокоже (нпр. оралне, фарингеалне, очне, гениталне, аноректалне), као и путем респираторног тракта.

Преношење МПОX са животиња на човека може настати угризом или огреботинама заражених животиња или током активности као што су лов, хватање животиња у замке и слично.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО: ТРАЖИО ЈЕ ЉУДЕ, А НЕ ЗВЕРИ НА ПРОТИВНИКОВОЈ СТРАНИ: Кадијевић важио за представника "Црног таласа";

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE