ХЛАДНА ЗИМА СА ПУНО СНЕГА, ЕВО КОЛИКО ЋЕ ПАДАТИ У БЕОГРАДУ: Метеоролози изнели прoгнозе, да ли стиже поларни вртлог?

Novosti online

22. 08. 2024. у 09:01

МЕТЕОРОЛОШКИ сајт "Severe Weather Europe" (SWE) недавно је писао како се нешто чудно дешава са поларним вртлогом, а промене које се на њему дешавају утицаће на предстојећу зиму у Србији. По томе, зима би на Балкану, па тако и у Србији, требала да буде слаба. Међутим, са друге стране, наши метеоролози имају различита предвиђања за зимски период, па тако један наш професор сматра да ћемо ове зиме имати пуно снега и да ће зима бити хладнија него за последњих 10 година!

ХЛАДНА ЗИМА СА ПУНО СНЕГА, ЕВО КОЛИКО ЋЕ ПАДАТИ У БЕОГРАДУ: Метеоролози изнели прoгнозе, да ли стиже поларни вртлог?

Фото Танјуг/АП

Стратосферско загревање изнад Јужног пола пореметило је поларни вртлог, што ће довести до стварања јаких аномалија на површини. Утицај тог загревања могао би да се одрази и на зиму 2024/2025. на северној хемисфери, пише SWE.

На јужној хемисфери не дешавају се често стратосферска загревања, те се ова појава догодила само неколико пута током претходних деценија. Ипак, загревање има далекосежан утицај иако се догађа на другом крају света.

Покретачка снага овог догађаја је поларни вртлог, који се понаша као велики циклон и који је повезан кроз све атмосферске нивое, али може имати различите облике на различитим висинама.

Загревање је почело средином јула

Врло снажан талас загревања притискао је језгро јужног поларног вртлога, ширећи се дубоко у поларни круг. Поларни вртлог био је под притиском две аномалије високог притиска које су изузетно јаке и могу да мењају облик вртлога.

Foto: SWE

Најновија анализа такође показује јаку температурну аномалију на овом нивоу, а талас стратосферског загревања проширио се и окружио поларни вртлог, подижући температуре много изнад нормалних вредности. Али стратосферско загревање се проширило не само око поларног вртлога, већ и на вертикалним нивоима.

Снажан догађај који ће утицати на зиму 2024/2025.

SWE истиче да је реч о снажном догађају стратосферског загревања који већ почиње да утиче на време, а може да има улогу током зиме 2024/2025. над северном хемисфером.

Foto: SWE

Већ се види утицај на притисак, а гледајући прогнозу површинске температуре за следећу недељу, уочљива је јако топла аномалија над Антарктиком, с хладним ваздухом помереним према Јужној Америци и Атлантику. Ово је очекивани резултат снажног загревања стратосфере и поремећаја поларног вртлога, будући да аномалије високог притиска потискују хладан ваздух изван пола.

Каква ће нам бити зима

Гледајући глобалну циркулацију ваздуха, много је више протока и динамике на зимској хемисфери, док је летња хемисфера мирнија. То се назива “Бревер-Добсонова циркулација” и повезује циркулацију из обе хемисфере више у атмосфери.

Уз тренутни догађај стратосферског загревања, могу се пратити промене нижег притиска.

SWE указује на то да дуготрајне аномалије високог притиска изнад Јужног пола у периоду од августа до октобра могу указивати ​​на ниски притисак изнад средњег запада, североистока и југозапада САД у раздобљу од децембра до фебруара. За Европу је индицирана аномалија високог притиска.

Фото: Н. Живановић

Подаци о температури стратосфере за исто раздобље показују исти сигнал: натпросечну температурну аномалију изнад Северног пола. То је у складу с карактеристикама стратосферског загревања и слабљењем северног поларног вртлога.

Снажне промене или догађај стратосферског загревања изнад јужног поларног вртлога могу утицати на северни поларни вртлог следеће зиме и, последично, на зимско време, наводи SWE.

Прошли подаци и студије показују да дуготрајне аномалије високог притиска изнад Јужног пола у периоду од августа до октобра могу утицати на време на северној хемисфери у следећим недељама/месецима.

Пред нама је блага зима, кажу једни

Превладавајући сигнал у подацима показује да јаке аномалије високог притиска изнад Јужног пола у периоду од августа до октобра одговарају аномалијама нижег притиска изнад САД и Канаде у зимској сезони. Подаци такође показују да су температуре ниже од нормалних у већем делу централних и источних делова САД.

Изнад Европе превладавајући сигнал је аномалија високог притиска и више температуре током зимске сезоне.

Будући да је северна хемисфера тренутно у летњем режиму, тренутно није активан поларни вртлог, али већ почетком септембра се очекује окретање зонских ветрова према западу, то указује на полагани пад притиска у северној стратосфери и евентуални повратак новог поларног вртлога, који ће трајати током следеће зиме 2024/2025. године.

Опречна мишљења када је Србија у питању

Према најавама метеоролога Ивана Ристића, дугорочни модели показују да за сада нема назнаке да ће поларни вртлог стићи до Европе и да нас чека блага зима. Са друге стране, др Александар Ваљаревић има другачије најаве.

Како је навео Ристић, дугорочни модели до краја године указују да ће феномен Ла Ниња и исландски циклон остати најдоминантније структуре.

- Једине тачке где ће температуре бити ниже од нормале су Јужна Америка и обала Пацифика, у осталим деловима планете средња температура биће око 2 степена виша од вишегодишњих просечних вредности. Стационарни исландски циклон према данашњој дугорочној прогнози усмераваће топлији афрички и нешто свежији и влажнији атлантски ваздух према целој Европи. За сада нема назнака око доласка поларног вртлога у Европу јер то би се показало снижењем средње температуре у Скандинавији и европском делу Русије - написао је Ристић на свој Фејсбук налогу.

Како даље наводи, да би дошло до захлађења у Србији потребан нам је атлантски блок, који би хладан афрички ваздух усмерио на југ, а онда кроз бечка врата до нас.

- То иначе одговара уласку у фазу 2 МЈО индекса са кашњењем од 10 дана. Да ли ће генератори циркулације на планети Пацифик и Индијски океан живнути остаје да се види у наредним месецима. Љубитељи зиме и снега, међу којим сам и ја, надају се промени овакве прогнозе, што се често и дешава у јесењим месецима, за сада је тако, пратимо и прогнозирамо - поручио је Ристић у својој објави.

"Очекује нас 15 дана под снегом у Београду"

Александар Ваљаревић, доктор геонаука, недавно је изјавио за "Прва" ТВ да ће, према његовим моделима, ова зима ипак бити хладнија у односу на оне у последњих 9 година.

- Према мом моделу, ова зима ће бити мало хладнија. У Београду ће бити 15 дана са снегом. Требало би да буде више снега него у последњих девет година - изјавио је Ваљаревић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE