СЛОВЕНЦИ ЗАБОРАВИЛИ ШТА ЗНАЧИ ДАТА РЕЧ: Напуштањем Конгреса Рибичич и Кучан показали своје дволичје

Пише: Милан Вујовић

10. 09. 2024. у 13:00

НА СЕДНИЦИ Председништва Конгреса доминирала су три кључна питања о судбини СКЈ, и то о: (1) Декларацији СКЈ о основном правцу преображаја СКЈ, (2) новом Статуту СКЈ и (3) Програму СКЈ.

СЛОВЕНЦИ ЗАБОРАВИЛИ ШТА ЗНАЧИ ДАТА РЕЧ: Напуштањем Конгреса Рибичич и Кучан показали своје дволичје

Напуштањем Конгреса словеначка делегација на челу са Цирилом Рибичичем показала је колико им је стало до морала, Фото Стеван Крагујевић, Документација „Новости“, ЕПА, Принтскрин РТС, Јутјуб, приватна архива Милана Вујовића, Википедија

С тим у вези, издвајале су се три групе делегата са различитим ставовима: прву чине Цирил Рибичич, председник Председништва ЦК СК Словеније, уз подршку Ивице Рачана, председника Председништва ЦК СК Хрватске, који се залажу за слободно удруживање републичких организација Савеза комуниста у СКЈ, које ће по потреби сарађивати са СКЈ. Другу групу заступа Богдан Трифуновић, председник Председништва ЦК СК Србије, који сматра да се Декларација о преображају СКЈ и о политичком и привредном систему посматрају равноправно на Конгресу, и да се уваже ставови из јавне расправе о конгресним документима. Трећу групу чине Нијаз Дураковић, председник Председништва ЦКСК Босне и Херцеговине и Петар Шимић, секретар Комитета Организације Савеза комуниста ЈНА који прихватају ставове о којима се сви договоре.

Дискусија на Председништву о томе како да се заврши рад Конгреса одвијала се полемично, често искључиво и на моменте нетолерантно. Ивица Рачан је инсистирао да се прво донесе Декларација о основним правцима преображаја СКЈ, док је Слободан Милошевић заступао став да се Декларација и други документи усвоје на крају Конгреса.

Петар Гошев, председник Председништва ЦК СК Македоније заложио се на постизање договора о свим документима Конгреса, што је у начелу прихватило Председништво. Али и поред договора, могао се стећи утисак да је све остало на декларативном. Док је расправа на Председништву трајала више од три сата, новинари, репортери и телевизијске екипе нестрпљиво су чекали исход седнице. Интересовали су се шта се дешава на седници, који је исход, када ће се завршити и да ли ће бити наставка рада Конгреса. У таквој атмосфери доминирало је само једно питање: Да ли Словенци напуштају Конгрес?

ПОСЛЕ ДУГЕ расправе, Петар Гошев предложио је да се на пленарној седници дискусија води само око Декларације. О томе је постигнута сагласност. Усаглашен је текст завршне речи председника Председништва ЦК СКЈ Милана Панчевског о завршетку рада Конгреса.

Међутим, непримерено је било понашање делегата из СК Хрватске, Ивице Рачан и Милице Станивуковић око текста завршне речи. Од Председника Панчевског захтевали су да неколико пута прочита текст завршне речи који ће саопштити делегатима.

И када је изгледало да је све договорено, чланови Председништва пошли су из сале на пленарну седницу Конгреса. Али, остао је седећи Богдан Трифуновић, који се обратио присутним: "Немојмо да се заваравамо, морамо пружити карте на сто, нисмо деца. Цириле, реци свим присутним да ли то значи, када се донесе Декларација, да ли словеначки делегати одмах напуштају Конгрес". Богдан је тражио директан одговор на директно питање. На моменат је настао тајац. Затечени питањем, присутни су погледали у Богдана и готово у исти глас рекли да се то питање поново не покреће, јер то може отворити нову расправу којој се неће видети крај. Цирил је стојећи, готово на излазним вратима ноншалантно одговорио: "Па молим вас, шта вам пада на памет, то се неће десити". Рекао је и да се на пленарној седници информише Конгрес о ставу делегата из Словеније о раду Конгреса и њиховим захтевима. Да се не би заоштравала ситуација, Милан Кучан је упао у говор Цирила речима "Богдане, зашто то поново покрећеш, када смо се све договорили и потребно је да Момир Булатовић као председавајући Конгреса истакне да је један број амандмана Савеза комуниста Словеније уграђен у документа Конгреса, а о нашим преосталим амандманима ми ћемо нашој бази у Савезу комуниста Словеније рећи да ће се и они размотрити при изради и доношењу новог Програма СКЈ". Тиме је завршен разговор.

* * * * * * * * * * *

Делегати из "дежеле", уз понеку сузу, излазе са пленарне седнице

ПО НАЛОГУ председника Панчевског, са Јованком Бабић, руководиоцем службе за припрему седница ЦК СКЈ припремили смо обавештење за новинаре о наставку рада Конгреса. Са текстом обавештења сложили су се председник Милан Панчевски и Слободан Милошевић и на њихов предлог текст су прихватили Цирил Рибичич и Соња Локар као и Милан Кучан. Са обавештењем су упознати новинари, а делегати су отишли у конгресну салу. И поред реакције Богдана Трифуновића, стекао се утисак да ће Конгрес завршити рад усвајањем Декларације и тиме обезбедити континуитет рада Савеза комуниста Југославије.

Наставком пленарне седнице Конгреса председавао је Момир Булатовић, председник Председништва ЦКСК Црне Горе. Делегати су с нестрпљењем очекивали наставак рада Конгреса и усвајање неког документа. Председавајући Конгресом Момир Булатовић ставио је на гласање предлог Декларације о основним правцима преображаја Савеза комуниста Југославије. Три пута се обраћао делегатима с питањем да ли неко жели реч о Декларацији. На први, други и трећи позив нико се од делегата није јављао за реч. У моменту када је Булатовић намеравао да стави на гласање предлог Декларације, на изненађење присутних у сали за реч се из првог реда јавио Цирил Рибичич и у име делегата СК Словеније рекао да нису задовољни досадашњим током расправе на Конгресу ни ставом да се прегласава једна републичка организација Савеза комуниста о битним и суштинским питањима, нити то задовољава минимум од онога што је тражио 11. конгрес СК Словеније у области економских и политичких реформи и преображаја СК Југославије и зато сматрају да су се стекли услови да словеначки делегати Савеза комуниста напусте Конгрес пре његовог краја, јер не желе да буду одговорни за агонију СКЈ у коју је воде садашња наметања воље и носиоци тих наметања.

Фото Стеван Крагујевић, Документација „Новости“, ЕПА, Принтскрин РТС, Јутјуб, приватна архива Милана Вујовића, Википедија

Међу појединим словеначким делегатима било је плача и огорчења, као сузе Соње Локар

НА КРАЈУ ИЗЛАГАЊА Рибичич је рекао да ће после Конгреса са Савезом комуниста Југославије Савез комуниста Словеније сарађивати на слободно договореној основи на темељу заједничких програмских опредељења и обостраног интереса. Излагање Цирила Рибичича делегати су с неверицом примили, забринути шта ће се догодити у Савезу комуниста Југославије.

Одмах након дискусије Рибичич је изашао из конгресне сале и за њим у реду изашли су и словеначки делегати. Одлазак словеначке делегације остали делегати испратили с великим чуђењем и у неверици. С обзиром на њихову искључивост у ставовима у односу на велику већину делегата и атмосферу која је владала на Конгресу овакаво понашање словеначких делегата могло се и очекивати. Позив Рибичича словеначким делегатима да напусте Конгрес деловао је изненађујуће на делегате, пре свега због тога што су кроз дијалог и расправу усвојени бројни амандмани на комисији о Декларацији СКЈ и што је договорено да се о преосталим амандманима води расправа при доношењу новог Програма и Статута СКЈ.

Фото Стеван Крагујевић, Документација „Новости“, ЕПА, Принтскрин РТС, Јутјуб, приватна архива Милана Вујовића, Википедија

Богдан Трифуновић је осетио да ће Словенци напустити Конгрес

Сам чин напуштања конгресне сале на многе делегате деловао је веома поразно, посебно на старе чланове Савеза комуниста. Словеначки делегати, један за другим на челу са Цирилом Рибичичем напустили су конгресну салу. Конгрес је са огорчењем напустио и секретар Председништва ЦК СКЈ Штефан Корошец, руководилац радне групе за израду Декларације СКЈ, иако је као један од најодговорнијих функционера у СКЈ требало да остане на Конгресу. Поједини делегати Конгреса, незадовољни понашањем словеначких делегата негодовали су бурно. Али, то није утицало на словеначке делегате, јер им је било познато да су овим актом задали велики ударац СКЈ и југословенској заједници у целини. Међу појединим словеначким делегатима са дугим партијским стажом било је плача и огорчења, као што су сузе Соње Локар.

* * * * * * * * * * *

Стотинак новинара покушава да продре у конгресну дворану

У САЛИ СУ ОСТАЛИ делегати других републичких и покрајинских организација СК и организације СК у Југословенској народној армији. Поставило се питање шта треба радити и како одржати континуитет рада Конгреса. Пре напуштања Конгреса, сматрало се да ће руководство СК Словеније на челу са председником Цирилом Рибичичем одржати реч коју су дали на Председништву Конгреса о усвајању Декларације СКЈ, обавештењу своје базе да је са усвајањем Декларације усвојен један део њихових амандмана са 11. конгреса СК Словеније и да ће остали амандмани бити разматрани при доношењу новог Програма и Статута СКЈ. Тим пре што су словеначки делегати Декларацију СКЈ о преображају СКЈ и Новом пројекту за демократски социјализам и Југославију сматрали значајним документом који треба да представља нови поглед СКЈ у земљи и свету и да премости период од Конгреса до доношења новог Програма и Статута СКЈ. Такође, Декларација је изазвала велико интересовање у домаћој и међународној јавности и оцењена је као добар документ о преображају и демократизацији СКЈ. Међутим, својим поступком о напуштању Конгреса словеначка делегација на челу са Цирилом Рибичичем показала је колико су држали дату реч и колико им је стало до морала.

После одласка словеначке делегације са Конгреса, поставило се питање шта даље радити.

У наставку рада пленарне седнице први се за реч јавио Ивица Рачан и рекао да говори у име већине хрватских делегата Савеза комуниста и да нема услова за даљи рад Конгреса, а ако се настави рад у томе њихови делегати неће учествовати. Нагласио је, да ће све урадити да се створи јединство у СКЈ и када то буде постигнуто да Конгрес настави рад, а до тада да Конгрес престане са радом. Слободан Милошевић, члан Председништва Конгреса у тежњи да се очува континуитет СКЈ изричит је био у томе да Когрес наставити рад, јер уколико се прекине са радом то ће бити расцеп СКЈ, те да се утврди нови кворум Конгреса и настави рад. Таквог мишљења била је и већина присутних делегата у конгресној сали. На предлог председника Милана Панчевског дата је пауза.

ПРЕОСТАЛЕ РЕПУБЛИЧКЕ и покрајинске организације и организација СК у ЈНА на одвојеним седницама размотриле су новонасталу ситуацију. Међу делегатима је владало велико ичекивање и забринутост шта ће бити са Конгресом, односно СКЈ. На пленарној седници није било правог одговора шта треба урадити у оваквој ситуацији. Очекивана је одлука од руководства Конгреса о новонасталој ситуацији.

После напуштања словеначке делегације са Конгреса, одржана је заједничка седница председништва Конгреса и Председништва ЦК СКЈ, којом је председавао председник Милан Панчевски. Излагање је почео оштро са оним што је претходило Конгресу и како је дошло до прекида. У сали где је одржавана седница сви су ћутали и гледали према вратима, иза којих је допирала велика галама. Било је преко сто новинара, телевизијских камера и фото-репортера, који су гурајући се настојали да уђу у салу. Споља су долазили повици "пустите нас, хоћемо унутра". Испред сале је било веома бурно, напето и драматично. Излагање Панчевског прекинуо је адмирал Петар Шимић, говорећи да немамо времена за анализе и дуге говоре, већ се мора брзо радити и наћи излаз из ове ситуације. Насупрот ставу делегације СК Србије, председници републичких и покрајинских организација Савеза комуниста Хрватске, Босне и Херцеговине, Македоније и Организације СК у ЈНА оценили су да нема услова за наставак рада Конгреса. После дуже расправе донет је став о завршетку рада Конгреса и одлука да се о томе обавесте делегати.

* * * * * * * * * * *

Темељна припрема за прекид Конгреса и распад Југославије

ПЛЕНАРНОМ седницом Конгреса председавао је Милан Панчевски, председник Председништва ЦК СКЈ. Почетак седнице делегати су бурно поздравили. Панчевски је истакао да су два председништва размотрила ситуацију насталу напуштањем Конгреса од стране делегата из Словеније и изразила велику забринутост због неповољног развоја догађаја на Конгресу и апеловала да новонастала ситуација не доведе до погоршавања међунационалних односа и стварања негативне политичке ситуације у земљи. Ради проналажења најрационалнијег решења за превазилажење ситуације у којој се нашао СКЈ и полазећи од велике одговорности СКЈ за стање у друштву, два председништва су утврдила следећи предлог:

Фото Стеван Крагујевић, Документација „Новости“, ЕПА, Принтскрин РТС, Јутјуб, приватна архива Милана Вујовића, Википедија

Момир Булатовић је свидеочио какако су се Словенци на Конгресу служили подвалама

1. Да се на наредној, Трећој пленарној седници Конгреса усвоје предложена документа и одговарајуће одлуке и изврши избор нових органа Савеза комуниста Југославије. Датум одржавања Треће пленарне седнице утврдиће Централни комитет Савеза комуниста Југославије, и да се у том циљу настоје разрешити главни проблеми у којима се СКЈ данас налази.

2. Да Централни комитет Савеза комуниста Југославије, његово Председништво и други органи Савеза комуниста Југославије наставе са радом и да изврше неопходне политичке припреме за наставак рада Конгреса.

3. Да се у међувремену одрже седнице централних и покрајинских комитета и Комитета организације Савеза комуниста у ЈНА заједно са делегатима 14. Ванредног конгреса СКЈ, размотри новонастала ситуација и изврше потребне припреме за наставак рада Конгреса.

4. Да делегати Конгреса СКЈ истрају на нашој програмској оријентацији и очувању јединства СКЈ.

5. Ванредни конгрес СКЈ позива све комунисте Југославије да у својим срединама доследно спроводе политику СКЈ и делују у правцу очувања јединства и интегритета СКЈ и СФРЈ.
На предлог председника Милана Панчевског није било расправе о предлозима и делегати су предлог ставова усвојили са два гласа против. Тиме је завршен рад 14. Ванредног конгреса Савеза комуниста Југославије. Конгрес је завршио рад око три сата после поноћи. Када ће и да ли ће се наставити његов рад остало је отворено питање.

Фото Стеван Крагујевић, Документација „Новости“, ЕПА, Принтскрин РТС, Јутјуб, приватна архива Милана Вујовића, Википедија

Делегати Конгреса ишчекују разрешење спора са словеначком делегацијом

НОВОНАСТАЛИМ СТАЊЕМ у СКЈ и без јасне визије развоја друштва многи чланови и организације Савеза комуниста остали су збуњени и препуштени сами себи. Међу комунистима, гласно се коментарише, ово што смо сами урадили, нико нам други не би могао урадити.

Према неким информацијама којима смо располагали после прекида рада Конгреса било је јасно да се Савез комуниста Словеније веома темељно припремио за прекид рада 14. Ванредног конгреса СКЈ и разбијање СКЈ као јединствене политичке организације. Догађају су показали да је у томе имао безрезервну подршку највишег политичког руководства Савеза комуниста Хрватске.

Фото Стеван Крагујевић, Документација „Новости“, ЕПА, Принтскрин РТС, Јутјуб, приватна архива Милана Вујовића, Википедија

Излагање Цирила Рибичича делегати су примили с неверицом ...

Тако, например, после одласка делегата из Словеније са Конгреса, Момир Булатовић је причао, када је на пленарној седници око усвајања Декларације рекао први, други и трећи пут "уколико другови и другарице, делегати и поштовани гости нико више не осећа потребу да амандмански излаже" и када је намеравао да стави на усвајање Декларацију...тог момента се за реч јавио Цирил Рибичич и обавестио делегате да словеначка делегација напушта Конгрес. Момир прича, пре него што је Рибичич тражио реч, Штефан Корошец га је стално пожуривао да што пре Декларацију стави на усвајање и тада му је постало јасно зашто је то Корошец тражио. Сматра да је Корошец знао намеру словеначке делегације о напуштању Конгреса и било му је стало да Декларацију као документ усвоји Конгрес, јер је Корошец водио Радну групу за израду Декларације. Али, догодило се шта се догодило. Да ли су словеначки делегати напуштањем Конгреса желели да се не усвоји Декларација и разбије јединство СКЈ или да се СКЈ преобрази у савез самосталних републичких организација које ће се слободно повезивати у СКЈ, или нешто друго, то је време показало.

Неколико месеци после Конгреса у готово свим републикама настале су нове политичке организације и тиме је Савез комуниста Југославије престао да постоји.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“