ИЗА РЕШЕТАКА ТЕК СВАКИ ОСМИ БАХАТИ ВОЗАЧ: Зашто је од почетка године изречен мали број затворских санкција за најтеже саобраћајне прекршаје
ЗА насилничку вожњу на путевима у Србији од почетка године само пред три прекршајна суда, у Београду, Новом Саду и Нишу, донето је укупно 309 осуђујућих пресуда, од чега само 38 затворских казни. У питању су судови који имају највећи број предмета и покривају територије са највећим бројем становника и возила.
Према мишљењу родитеља деце страдале у саобраћају, али и Дамира Окановића, из Комитета за безбедност саобраћаја, мали број затворских санкција за најтеже саобраћајне прекршаје, иако их закон предвиђа у тим случајевима као прву, а не као алтернативну казну, не делује дестимулишуће на оне који седају за волан пијани и дрогирани, пролазе кроз црвено светло или драстично прекорачују брзину.
Према речима Сање Ђорђевић, заменика председника Прекршајног суда у Београду, од почетка године пред овим судом донето је 150 пресуда за прекршаје из члана 329 Закона о безбедности саобраћаја на путевима (насилничка вожња), од којих је у два случаја изречена затворска казна између 15 и 30 дана, а у четири у трајању преко месец дана. Пред судијом дежурне службе, дакле, у скраћеном поступку, процесуирано је 12 предмета насилништва на друму, а у редовном 154. Око 10 одсто од укупног броја поднетих захтева за покретање прекршајног поступка за насилничку вожњу је - застарело.
Пред Прекршајним судом у Новом Саду, према речима в. д. председника овог суда Марка Менићанина, од почетка године донето је 88 осуђујућих пресуда за насилништво у вожњи, изречена је 21 затворска казна, од чега 18 у трајању од 15 до 30 дана, а три дуже од 30.
- У скраћеном поступку процесуирано је 66 предмета, а 22 у редовном. Од укупног броја захтева за покретање прекршајног поступка по члану 329. Закона, у око 10 одсто предмета донето је решење о наступању апсолутне застарелости - наводи Менићанин.
Пред нишким Прекршајним судом за насилничку вожњу донета је 71 пресуда, од чега 11 затворских казни. У две је изречен затвор од 15 дана, у седам од 30 дана и у две од 45 дана, наводи в. д. председника суда Слађана Гуџугановић Павловић. У редовном поступку процесуирано је 18 предмета, а на основу привођења 53, од којих је један решен по члану 308. Закона о прекршајима (осуђујућа пресуда је извршена пре правоснажности).
- Од укупног броја захтева за покретање прекршајног поступка поднетих у овој години, ни у једном није наступила релативна застарелост, док је од решених предмета покренутих претходних година, у два наступила застара - каже председница суда у Нишу.
Како примећује Окановић, у свега 12 одсто случајева суд је изрекао затворске казне, а у 88 рад у јавном интересу.
- Због тежине прекршаја, за насилничку вожњу предвиђена је затворска казна уз новчану, као прва, а рад у јавном интересу као алтернативна санкција - каже Окановић. - Толико смо у медијима говорили о тим затворским казнама да, када видимо да је тек сваки осми возач оптужен за насилничку вожњу добио затвор, и ми и систем испадамо смешни.
Уз то додаје да би сви возачи ухваћени у "саобраћајном насиљу" требало одмах да буду спроведени код дежурног судије. То, међутим, није случај, па је у Београду 93 одсто прошло кроз редован поступак, а на нивоу сва три суда, укупно 40 одсто.
- Да су сви возачи прошли кроз скраћени поступак, који предвиђа закон, не би било осам или 10 одсто застарелих предмета - констатује наш саговорник. - Сврха казне је превенција, да прекршилац не понови прекршај, али и да друге одврати од чињења. Ако га понови, и то више пута, то нам казује да казнена политика, у овом случају велики проценат рада у јавном интересу, није делотворна. Уосталом, то доказује и велики број одузетих возила од повратника.
Ситуацију би, каже, могао да поправи нови Закон о безбедности саобраћаја, у ком би се прецизно дефинисало да је рад у јавном интересу изузетак, а не правило.
ДЕВОЈКА СА 2,21 ПРОМИЛ АЛКОХОЛА
ПРИПАДНИЦИ МУП само у Нишу, током минулог викенда искључили су из саобраћаја чак 19 возача који су управљали возилима под дејством алкохола и три под дејством психоактивних супстанци (насилничка вожња). Међу њима је био и возач (31) из Алексинца, који се није зауставио на знак полицијске патроле, која га је сустигла на ауто-путу и утврдила да је управљао возилом са 2,56 промила алкохола у организму! У Нишу је задржана и девојка (28) која је возила са 2,21 промила алкохола и одбила да се подвргне тесту на дрогу.
Удружење родитеља деце страдале у саобраћају већ је захтевало строжу казнену политику и кад су у питању саобраћајни прекршаји и кад су у питању кривична дела.
- Да је дечко из Сјенице, када је, у мају, имао тешку саобраћајну незгоду у којој је пресекао бандеру и ударио у друга возила, тада био адекватно кажњен, не би у августу одузео живот једном оцу и двема девојчицама, нити би он погинуо (при претицању колоне у великој брзини, због чега је изгубио контролу за воланом). Једна породица била би цела, а четири живота спасена - каже Верица Виторовић из овог Удружења и мајка погинулог дечака Деспота.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)